
ČAČAK – Broj prijava porodičnog nasilja u Čačku tokom poslednje dve godine uvećao se čak za 88 odsto. Podaci lokalnog Centra za socijalni rad pokazuju da je u 2014. godini bilo 265 slučajeva ove vrste nasilja, a godinu dana kasnije 369, što je uvećanje od 72 odsto. U dosadašnjem toku 2016. godine prijavljeno je 416 slučajeva porodičnog nasilja.
Ovi podaci posebno su alarmantni ako se ima u vidu da stopa porasta broja evidentiranih slučajeva porodičnog nasilja u Srbiji iznosi 30 procenata.
– Do povećanje broja slučajeva nasilja u porodici nije došlo ne samo zbog eskalacije nasilja, već se radi o sveobuhvanijem i kontinuiranom odgovoru države na ovu pojavu, zbog čega su žrtve ohrabrene da prijave nasilnike. Sve ono što smo radili u prethodnom periodu, dovelo je do krune koju moramo da finalizujemo. Moramo, naime, razviti sistem koji će odgovornost preneti na svaku instituciju sistema u lancu, gde niko od nas nema pravo na grešku jer svaki život je dragocen – rekao je Goran Javorac iz čačanskog Centra za socijalni rad na tribini “Zaustavimo nasilje“, u organizaciji Udruženja “Laris“.
Prema njegovim rečima, posebno je zabrinjavajuća činjenica je smrtni ishod u slučajevima porodičnog nasilja sve izraženiji.
– To nam ne daje nam ni trunku mogućnosti da ne reagujemo odgovorno, savesno i u pravom trenutku – ističe Javorac.
Nasilje u porodici uglavnom obuhvata dva vida nasilja: partnersko i međugeneracijsko. Kada je reč o partnerskom, ono je izrazito rodno određeno, budući da su u 98 odsto slučajeva počinioca nasilja muškarci.
Na tendenciju porasta broja slučajeva nasilja u porodici ukazuju i u PU Čačak.
– U 2016. u Čačku je evidentirano 65 krivičnih dela porodičnog nasilja, što je 12 više nego prethodne godine. To je povećanje od 22 odsto – kaže Aleksandar Risimović iz PU Čačak.
Disproporcija u podacima između Centra za socijalni rad (CZSR) i policije lako je objašnjiva, pošto policija isključivo barata podacima u vezi sa slučajevima u kojima je pokrenut krivični postupak.
– Nasilje u porodici policiji najčešće prijavljuju same žrtve, potom Centar za socijalni rad, kao i medicinske ustanove kada ima povređenih. Nešto ređe to rade treća lica. Isto tako, u najvećem broju slučajeva nasilje prijavljuju žene, najčešće supruge, a nasilnici su muževi. Dosta je slučajeva da nasilje prijavljuju roditelji, a nasilnici su deca – navodi Risimović.
Kroz prihvatilište za žrtve nasilja od osnivanja 2011. prošlo je 36 žrtava, a samo u ovoj godini 16 zbrinuto je korisnika.
Izvor: Morava Info
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Portal Morava info zadržava pravo da, ukoliko ih proceni kao neumesne, skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Portal Morava info nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za skraćivanje komentara i njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera, i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.