Direktorka Centra za socijalni rad u Čačku o slučaju porodičnog nasilja u Zablaću

8
2145
Branimirka Radoosavčević; foto: MNA

ČAČAK – U čačansku bolnicu sa teškim telesnim povredama u ponedeljak je primljena tridesetogodišnja žena iz sela Zablaće, u okolini Čačka, koja je pretrpela težak oblik porodičnog nasilja. Povređena žena i dalje na odeljenju intezivne nege u Čačku.

Prethodno, sredinom juna, u istom selu, u porodičnom nasilju povređeni su majka i sin, a otac je posle napada izvršio samoubistvo.

Zaštitnik građana je, na osnovu medijskih napisa da je pretučena žena nekoliko puta prijavljivala porodično nasilje, pokrenuo postupak kontrole pravilnosti i zakonitosti rada – Ministarstva za brigu o porodici i demografiju, Ministarstva unutrašnjih poslova i Opšte bolnice u Čačku.

Branimirka Radosavčević, direktorka Centra za socijalni rad u Čačku za RTS je rekla da u brutalnim slučajevima porodičnog nasilja postoji medijska i zainteresovanost javnosti da se što više sazna ali da Centar ne može da uključuje javnost u porodične odnose.

Centar za socijalni rad, vršeći svoju funkciju, kao organ starateljstva, koji ima nadležnost da zaštiti porodicu i sve njene članove, mora da poštuje zakon – ne može da uključuje javnost u porodično odnose – kaže Radosavčevićeva.

Dodaje da kada Centar primi prijavu o nasilju, ukoliko je reč o slučaju koji zahteva neodložnu intervenciju, prijava se prema tome i organizuje u Centru.

U takvim slučajemi se izlazi na teren da bi se opservirala porodična situacija – da se vidi da li je počinilac nasilja još uvek u porodici, da li je, pak, policijski službenik odmah izrekao hitnu meru, da li je zadržan, pritvoren, da li je žrtva nasilja ostala u porodici, da li se oseća bezbedno i sigurno, odnosno da li ima dece – kaže direktorka Centra za socijalni rad grada Čačka.

Ističe da su, ukoliko je majka pretrpela nasilje, deca uvek žrtve.

Važno je da se proceni rizik po žrtvu nasilja. Ako je žrtva nasilja, eventualno, dobila teške telesne povrede, ako je zbrinuta u bolnici, Centar ima zadatak da zbrine decu, ukoliko ih ima. U tim slučajevima, deca se zbrinjavaju kod najbližih srodnika, u njima bezbednom, poznatom okruženju – kaže za RTS Radosavčevićeva.

Prema njenim rečima Centar pruža podršku i osobama koje će brinuti o deci.

Na pitanje koliko se često žene dolaze u sigurnu kuću, Radosavčevićeva kaže da su to sporadični slučajevi zbog primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici koji podrazumeva hitne mere, poput privremenog udaljenje počinioca nasilja žrtvi.

Iz Osnovnog javnog tužilaštva u Čačku kažu da je već primljeno 45 krivičnih prijava za krivično delo nasilja u porodici, kao i da je iz tužilaštva, prema Porodičnom zakonu, radi određivanje mere zaštite od nasilja u porodici, Osnovnom sudu u Čačku podneto 76 tužbi.

Na pitanje da li je to pravi broj slučajeva nasilja, direktorka čačanskog Centra za socijalni rad za RTS kaže da su to slučajevi koji su ušli u pravosudni sistem, ali da to nisu sve prijave nasilja u porodici.

Od početka godine do kraja avgusta imamo preko 180 prijavljenih slučajeva nasilja u porodici. Možemo zaštiti žrtve nasilja u porodici samo ako sistemski pristupamo njihovoj zaštiti. Veoma je važna saradnja policije, tužilaštva, centra za socijalni rad – svaki od ova tri organa ima svoj deo nadležnosti – objašnjava Radosavčevićeva.

Izvor: RTS

Prethodni članakPorast broja novozaraženih u Čačku
Sledeći članakUlaz na festival “Priča“ samo uz dokaz o vakcinaciji, preležanom kovidu ili negativnom testu

8 KOMENTARA

  1. ODGOVORNO TVRDIM.JER SARADUJ SA NJOM VISE OF 5 GODINA DA JE TO RUKOVODIJOC KOJI ZASLUZUJJE TO MESTO
    .UVEK JE DA VAS SASLUSA I DA UVSZI ONO KAD STE U PRAVU
    .ALI KOLOKP IMA LOSIH SARADNIKA TO ME ZNATE.SVI BI ONI HTELI DA BUDU BRANIMIRKA
    PITAM VAS STA RADE PRAYECE SLUZBE
    ONE SU TOLIKO.BAHATE DA ZENI.RADE IZA LEDA
    .POSLE DOKA TA ZENA NAJ BOLJI PRISTIP IMA SA GRADANIMA

    • Jeste, toliko je sppsobna da je, kada je napustala Zavod za zapoljavanje meni licno rekla, a bila mi je savetodavka-heh, eto, samo se mi radini Zavoda zaposljavamo i idemo na bolje, retko ko se od vas nezaposlenih preko nas zaposli.

      Kakav (ljudski) poraz! I to je rekla dva presrecna!

  2. U ovom slucaju njih opet ne zanimaju zrtve, a to su Nikolija, deca i majka ovog bolesnika. Njih zanima samo da speru svoju odgovornost. Cuj 180 prijava?! Do kraja teksta ocekivala sam da kazu da im treba jos radnika u CZSR jer oni ne mogu da postignu nista!!!

  3. Pričala, pričala u etar. Zbrda, zdola. Teško je bilo čitati. Bez sadržaja, empatije. Konkretno ne znamo šta se događalo sa ovom jadnom ženom. A to je bila poenta. Direktorka kao statističkar. Trebala bi da bude malo humanija. Zato nam je sve ovako.

    • Ne znam zašto uopšte i postoji ova služba u Čačku , kad ne rade ono što treba da rade. Izgleda da sve državne službe su ustvari samo sabirni centar SNS kadrova.

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here