
ČAČAK – Jedan od najzloglasnijih vidova vršnjačkog nasilja u poslednje vreme je takozvani cyberbullying ili sajber maltretiranje. Ovaj vid nasilja pojavljuje sve češće i može biti posebno težak za žrtve jer se može dogoditi u svako doba dana i noći i može se širiti brzo i široko.
Cyberbullying je oblik vršnjačkog nasilja koji se odvija putem tehnologije, kao što su internet, društvene mreže, tekstualni poruke i e-mail. Cyberbullying se može dogoditi u različitim oblicima, uključujući:
– Objavljivanje pogrdnih komentara ili lažnih informacija o nekome na internetu
– Ponižavajuće slanje slika ili video zapisa
– Izazivanje ili prijetnje putem tekstualnih poruka ili e-maila
– Izolovanje nekoga od onlajn grupa ili društvenih mreža
Cyberbullying može biti posebno težak za žrtve jer se može dogoditi u svako doba dana i noći i može se širiti brzo i široko. To takođe može ostaviti traga za dugo vremena, jer se informacije i sadržaji koji se objavljuju na internetu često ne mogu potpuno ukloniti. Cyberbullying takođe može biti posebno teško za roditelje i nastavnike da prepoznaju i kontrolišu.
Postoji nekoliko koraka koji se mogu preduzeti za prijavljivanje cyberbullyinga:
– Sačuvajte dokaze: Ako ste žrtva cyberbullyinga, sačuvajte sve poruke, slike ili druge dokaze koji se odnose na nasilje. Ovo će vam pomoći da prijavite cyberbullying policiji ili školskoj administraciji.
– Prijavite cyberbullying: Ako ste žrtva cyberbullyinga, prijavite to policiji ili školskoj administraciji. Ukoliko se ne osjećate sigurno da to uradite lično, možete kontaktirati nevladine organizacije koje se bave ovom tematikom.
– Blokirajte nasilnika: Ako je cyberbullying vršen preko društvenih mreža, blokirajte korisnika koji je vršio nasilje. Ukoliko vam se ponavlja cyberbullying od strane istog korisnika, možete blokirati ili prijaviti korisnika društvenoj mreži.
– Razgovarajte sa nekim: Ako ste žrtva cyberbullyinga, razgovarajte sa nekim kome verujete i koji će vas podržati. To može biti roditelj, nastavnik, prijatelj ili nevladina organizacija.
– Pazite na svoje mentalno zdravlje: Cyberbullying može imati teške posljedice na mentalno zdravlje. Zato je važno da se brinete o svom mentalnom zdravlju i tražite pomoć ako je potrebno.
Izvor: Morava info
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Portal Morava info zadržava pravo da, ukoliko ih proceni kao neumesne, skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Portal Morava info nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za skraćivanje komentara i njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera, i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.