Naučni skup u Čačku povodom 50 godina od otkrića Rimskih termi

5
395

ČAČAK – Narodni muzej Čačak organizuje skup “Rimske terme 50 godina nakon otkrića: dijalog naleđa i zajednice“, koji će se održati 29. i 30. oktobra u Naučno tehnološkom parku u Čačku (Startap centar).

Skup je posvećen obeležavanju jubileja, 50 godina od istraživanja i prezentacije Rimskih termi smeštenih u gradskom jezgru Čačka i zaleđu gradskog šetališta.

Istraživanje termi predstavlja početak rada na otkrivanju antičkog nasleđa u samom gradu i na široj teritoriji u oblasti delovanja Muzeja u Čačku.

Posle arheoloških radova 1970. godine objekat je konzerviran u periodu od 1970. do 1972. godine u organizaciji Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Kraljeva, a prema projektu Radoslava Prokića. Rimske terme u Čačku proglašene su za spomenik kulture pre tačno 50 godina.

Kako se navodi, prvog dana skupa referate će izlagati stručnjaci koji se na direkatan ili indirektan način bave arheološkim kulturnim nasleđem. Prikazaće se putevi istraživanja, interpretacije i prezentacije kulturnog nasleđa, sa naglaskom na razvoj arheološkog lokaliteta kroz održivo upravljanje i implementaciju u svakodnevni život zajednice.

Drugog dana skupa organizovaće se panel diskusija “Rimske terme 50 godina nakon otkrića: rimsko nasleđe Čačka, naša zajednička baština“. Prateći program skupa je izložba na otvorenom Antički Čačak.

Skup je organizovan pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, kao i uz podršku grada Čačka.

Izvor: Morava info

Prethodni članakObradović: Samo opšta neposlušnost vodi do promena, ključna reč je pobuna
Sledeći članakI pred ovaj vikend velike gužve na putevima oko Čačka

5 KOMENTARA

  1. bla bla truc truc

    jos jedna budalastina koja ima formu ali ne i sustinu

    sta je uradjeno nakon otkrica termi?

    deo ja razrusen, iskopan i utaban za temelje lucne zgrade koja je poznata po izlivanju fekalija u podrumima

    onaj mali sacuvani deo je stavljen iza resetaka, napidzoren neki video zid, napravljeno rimsko pojilo koje izliva da neko slomi vrat kad krene u istorijske pohode pre nego bude zaustavljen resetkama, jer tu nit postoji vodic, nit postoji neko ko bi mogao ljudima da isprica nesto o termama, niti se terme bilo gde kod nas a ne daj Boze i dalje plasiraju kao kulturno istorijsko nasledje

    tu se ne racunaju „strucni“ skupovi i prica o termama u zatvorenim krugovima jer to nije poenta

    Nemac ili Japanac bi od Termi napravio opasno dobru destinaciju, turizam bi oziveli od toga

    ali prema svecu i tropar, kaze stara narodna

    kakva struka, takav i turizam, promocija kulture i sl.

    nastavljamo sa praksom, forma bez sustine…zato nam je i ovako …na svim nivoima

    • Pa nije to Dioklecijanova palata ili rimski Koloseum, već je reč o malo većem kupatilu, u naselju koje je imalo možda rang vojnog logora ili sl. Nije poenta da se sve proda i ponudi turistima, već da se nasleđe sačuva i zaštiti.

      • pametni i sturcni turizmolozi i od jednog kamena naprave atrakciju
        ali ti si ocito neki paradajz turista koji nije otiso dalje od sabora trubaca, eventualno Canj ili sutomore
        daj Boze da imas i pasos pa da si eventualno skoknuo do Paralije od koje si video samo giros i eventualno neki soping a brzinu da povratis pare za gorivo

        • Teško je diskutovati sa nekim ko ne vidi dalje od turizma. A ni tvoje reči ne pokazuju neko znanje i širinu. Dakle ovo očito nije skup turističkih radnika, već arheologa, a oni ne treba ni da se bave razvojem turizma. Baš da se svaki kamen prodaje, ne prodaje se, ali kome pričati…
          Što se tiče nas dvojice, ja pišem o Rimu i Splitu, ti o Čanju i Paraliji. E to je od prilike odnos znanja i poznavanja, između nas. Sportski pozdrav.

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here