Nezdrava hrana biće proterana sa rafova i iz reklama

0
413

BEOGRAD – Smanjenje soli i šećera u hrani, ograničenje reklamiranja proizvoda bogatih šećerom, zasićenim mastima i transmastima koji su namenjeni deci, posebno označavanje zdrave i nezdrave hrane, obavezna fizička aktivnosti bar 60 minuta dnevno u vrtićima i školama… samo su neke od mera za sprečavanje gojaznosti predviđene Uredbom o nacionalnom programu za prevenciju gojaznosti kod dece i odraslih, koju je Vlada Srbije usvojila krajem januara.

Rezultati istraživanja zdravlja stanovništa Srbije iz 2013. godine pokazali su da je svaka druga odrasla osoba bila prekomerna uhranjena, a da je 14 odsto dece i adolescenata gojazno. Povećanje broja gojaznih osoba iniciralo je uključivanje države u rešavanje ovog velikog javnozdravstvenog problema. U izradi programa prevencije učestvovali su Udruženje za prehrambenu industriju Privredne komore Srbije i Ministarstvo zdravlja. Glavni ciljevi programa su promocija zdravog načina života i unapređenje zdravlja celokupnog stanovništva i smanjenje učestalosti gojaznosti dece, mladih, odraslih i starijih osoba.

Kako se navodi u uredbi, među prioritetnim oblastima za akciju je i “unapređenje saradnje sa proizvođačima hrane u cilju proizvodnje zdravijih proizvoda – razvoj akcionih planova za uvođenje mehanizma za smanjenje sadržaja soli i šećera, ograničenje sadržaja zasićenih masti i eliminaciju transmasti u proizvodima lokalnih proizvođača, kao i sertifikacija hrane u slučaju potrebe”.

Iako je fizičko vaspitanje sastavni deo nastavnih planova i programa u vrtićima i školama, neophodno je unaprediti ga. Tako se u uredbi navodi da deca i mladi od pet do 18 godina svakodnevno treba da imaju 60 minuta umerene do intenzivne fizičke aktivnosti. Program predviđa da do 2025. godine bude povećan broj fizički aktivne dece, omladine i odraslih osoba.

Inicijativa za izradu i primenu zakonske regulative radi ograničenja reklamiranja hrane bogate šećerima, solju, zasićenim mastima i transmastima, pre svega namenjene deci i mladima, u skladu su sa preporukama Evropske mreže sa smanjenje marketinškog pritiska na decu. Potrošači imaju pravo na potpune i tačne informacije o hranljivoj vrednosti i sastavu hrane, pa su ciljevi definisanje kriterijuma za označavanje i deklarisanje hrane i posebno označavanje zdrave i nezdrave hrane – piše u uredbi.

Nacionalni program predviđa i unapređenje ishrane dece u predškolskim ustanovama i školama, kao i odraslog stanovništa na radnom mestu. Promocija zdrave ishrane u obdaništima podrazumeva izradu nacionalnih nutritivnih preporuka za decu uzrasta od tri do sedam godina, kao i pokretanje inicijative da se ograniči, odnosno zabrani reklamiranja hrane bogate šećerom, solju i zasićenim mastima. Planira se i uvođenje šeme zdravih obroka korišćenjem različitih boja, kako bi zdrava hrana bila lako prepoznatljiva.

Gojaznost je danas najčešći poremećaj ishrane i Svetska zdravstvena organizacija ju je proglasila najvećim neprepoznatim javnozdravstvenim problemom. Znatno povećava rizik za nastanak hroničnih nezaraznih bolesti, bolesti koštano-zglobnog sistema, steriliteta, depresije, ali i životno ugrožavajućih oboljenja kao što su infarkt srca, moždani udar, zloćudni tumori organa za varenje, dojki i materice. Ova oboljenja su uzrok najvećeg morbiditeta i mortaliteta, ali i znatno smanjuju radnu sposobnost stanovništva i u našoj zemlji.

Mnogobrojne studije, stoji u uredbi, pokazuju pozitivne efekte lečenja gojaznih osoba. Redukcija početne telesne mase za pet do deset odsto dovodi do sniženja nivoa šećera i holesterola u krvi, a snižava se i krvni pritisak.

Izvor: Morava info

TEKST JE NASTAO U OKVIRU MEDIJSKOG PROJEKTA “ZDRAVLJE DECE“, KOJI SUFINANSIRA GRAD ČAČAK U OKVIRU PROJEKTA ZA OSTVARIVANJE JAVNOG INTERESA U OBLASTI JAVNOG INFORMISANJA

BEZ KOMENTARA

PRE SLANJA KOMENTARA, MOLOMO VAS DA OBRATITE PAŽNJU NA SLEDEĆE UPUTSTVO:
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Portal Morava info zadržava pravo da, ukoliko ih proceni kao neumesne, skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Portal Morava info nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za skraćivanje komentara i njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera, i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

OSTAVITE ODGOVOR