ČAČAK – Činjenica da se najveći broj žrtava vraća nasilniku ukazuje da je rad sa počiniocima nasilja veoma bitan u sprečavanju porodičnog nasilja.
Četiri stručnjaka čačanskog Centra za socijalni rad (CZSR) tokom 2015. godine sproveli su psiho-socijalni tretman počinioca nasilja u partnerskim odnosima.
– Rad sa nasilnikom ne podrazumeva da smo mi ijednog trenutka zaboravili ono što je naša osnovna dužnost – da zaštitimo žrtvu. Mi na taj način zapravo sprečavamo da se nasilje ponovi. Naime, najveći broj žrtava se ponovo vrati nasiilniku. To je statistički neumitno, sva istraživanja su to potvrdila. I naše mikro istraživanje sa korisnicama sigurne kuće u Čačku su to potvrdilo. Stručni rad sa počiniocima nasilja dao je odlične rezultate. Čak 80 odsto nasilnika koje smo mi pratili u periodu od 12 do 24 meseca nisu ponovili nasilje. To je ogroman procenat uspešnosti – kaže Goran Javorac iz CZSR.
Psiho-socijalni tretman počinioca nasilja u partnerskim odnosima služi za zaustavljanje i sprečavanje nasilja, samim tim i zaštitu žrtve. Uključivanje u ovaj tretman treba da pomogne nasilniku da stekne uvid i prihvati odgovornost za svoje ponašanje. Da nauči socijalne veštine i promeni obrasce i uverenja kako ne bi ponovo počinio nasilje.
Ovaj tretman je realizovan tokom 2015. godine, ali lokalna samouprava u Čačku nije prepoznala da bi i dalje trebalo da ga finansira. Na naše pitanje zašto, odgovor je bio sledeći:
– U ovom trenutku za to nemamo novca – rečeno nam je u gradskoj upravi.
Izvor: Morava Info
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Portal Morava info zadržava pravo da, ukoliko ih proceni kao neumesne, skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Portal Morava info nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za skraćivanje komentara i njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera, i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.