U toku geološka istraživanja zlata na području Čačka i Gornjeg Milanovca

10
Foto: Profil media

ČAČAK – U Srbiji trenutno 16 kompanija sprovodi geološka istraživanja, odnosno traži zlato, a kopanjem ruda bave tri firme.

Sve kompanije su registrovane u Srbiji, a većina je sa vlasničkim kapitalom iz inostranstva.

Za zlatom se traga i na teritoriji Čačka, a istraživanja rude vrši kompanija “Konstantin Recources“. Ova kompanija, osim na području Čačka, istraživanja obavlja i na teritoriji Požege, tačnije u ataru sela Duškovci.

U rejonu Takova nalazišta zlata ispituje kompanija “Metalfer Boranja“.

Profesor Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu Rade Jelenković je izjavio za Euronews Srbija da Srbija nije najbogatija po količini zlata u Evropi, ali da ne odstupa značajno u odnosu na susedne države, poput Rumunije i Bugarske. Međutim, gledajući površinu i broj stanovnika, Jelenković smatra da možemo reći da imamo dovoljno zlata za višedecenijsku eksploataciju.

Kada se govori o ukupnoj količini zlata u Srbiji, treba praviti razliku između ukupnih mineralnih i rudnih resursa zlata, odnosno onog njihovog dela za koji je dokazana tehnička izvodljivost, ekonomska isplativost i ekološka prihvatljivost. Ukupni mineralni resursi zlata su u Srbiji veoma značajni – iznose oko 600 tona zlata u metalu, dok su rudne rezerve značajno manje i ne prelaze 250 tona. To znači da su potrebna dodatna istraživanja i ulaganja u nove tehnologije – naglasio je Jelenković.

Govoreći o tome šta Srbija dobija od pronađenog zlata s obzirom na to da je ono “u rukama stranaca“, Jelenković je istakao da je, prema Ustavu, mineralno bogatstvo vlasništvo naroda, a ne stranih kompanija i da firme koje eksploatišu to bogatstvo moraju da plaćaju rudnu rentu.

U slučaju zlata je to pet odsto od neto povraćaja iz topionice, od čega je oko 40 prihod lokalne zajednice, a 60 odsto prihod Republike – navodi Jelenković.

Izvor: Morava info, Euronews Srbija

10 KOMENTARA

  1. Mala korist za Srbiju sa ovako niskom rudnom Renton.Kanađani su našli nalazište oko Bora pa prodali Kinezima za 2 milijarde evra.A ovi što kopaju po celoj Srbiji tražeći naše zlato pa nalazišta preprodaju drugima , mnogo je bolje da ništa ne nađu.
    I Milošević je posle poraza od NATO „našao“naftu .

  2. Ne čačkati mečku u p..ku. Jedno je oko Bora. Tamo je miran narod. Daleko bilo da nađu ovde. Pola bi nas nestalo. Poubijali bi se između sebe. Vidite li šta se radi oko Mojsinja, Pakovraća? Doduše zlato je to. Možda bi tada nudili đedovinu.

  3. Rudna renta je premala. Treba je povećati na preko 15%pa ako odluče da nas truju sa prljavim texnologijama da bar imamo neke koristi. Inače smatram da to zlato treba ostaviti da leži tu i gde jeste.

  4. Evo pametnjakovića. Sve znaju. Gde šta ima, koliko, kolika je renta, da li se isplati, itd. Plače naučni svet za njima. Samo se molim Bogu da ništa, što vred, ne nađu. Sigurnije je. Plašim se nas samih.

  5. Rudna renta u srbiji je 2.5 posto,pametnom dosta, kolko će srbija imati vajde,neće uopšte, kod rusa rudna renta 27 posto,jedanest puta veća…znači od šesto tona dobićemo 15 tona…znači 585 tona plaćamo da bi izvadili za nas 15…

  6. Vidi ti seljaka. Kako je on to lepo izračunao, sročio. Ajde seljo ne s..i. Imaš preča posla. Ostavi to pametnijima da rade. Zato nam i jeste ovako. Svak laprda kako mu se navije. Znao, ne znao. Čekajmo da vidimo šta će biti sa zlatom. Ima li ga, nema i kolko.

PRE SLANJA KOMENTARA, MOLOMO VAS DA OBRATITE PAŽNJU NA SLEDEĆE UPUTSTVO:
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Portal Morava info zadržava pravo da, ukoliko ih proceni kao neumesne, skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Portal Morava info nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za skraćivanje komentara i njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera, i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

OSTAVITE ODGOVOR