Čačanski planinari imali akciju u Albaniji (FOTO)

0
479

ČAČAK – Planinari PD “Kablar“ boravili su od 20. do 24. juna u Albaniji, odakle nose veoma povoljne utiske.

Njihova iskustva prenosimo u celosti, uz objavljivanje fotografija iz Albanije.

Na put ka jugozapadnom delu Albanije krenulo je 20 planinara PD „Kablar“ i troje planinara PD „Rujno“ iz Užica. Cilj je bio, pored dobrog druženja i upoznavanja predela i kulture „zemlje orlova“, najviši vrh venca Akrocerauni (Ceraunijske planine), zvali smo ga Cika (2.044 mnv). Prva stanica je bio stari most Mes koga je dao sagraditi Mahmud – paša Bušatlija 1.770. godine, zatim Skadar i njegove interesantne ulice i naravno tvrđavu Rozafa gde je po narodnoj pesmi uzidana mlada Gojkovica a sa čijih se starih zidina pruža veličanstven pogled na Skadar i deltu Drima i Bojane koja odlazi u Skadarsko jezero. Dalje smo put nastavili preko Drača.

Posle odmora od napornog puta kroz Albaniju, smestili smo se u malo mesto nadomak Valone, prijatno iznenađeni morskom obalom. Rano ujutru sledećeg dana na dogovorenom mestu, u Nacionalnom parku Llogara, na početnoj tački uspona, u dogovoreno vreme, čekao nas je Adri, vodič na usponu. Najavljen je nimalo naivan uspon na samom početku, što se i obistinilo.

Bez obzira na uložen napor, nismo mogli da se otmemo utisku prelepih plaža koje smo ugledali izlazeći grebenom uz planinu kao i ništa manje lepom prizoru sa druge strane, pogledom prema kontinentalnom delu (planinski venac se prostire duž obale Jonskog mora tako da se sa grebena može videti, sa jedne strane more a sa druge planine i doline kontinentalnog dela jugozapadne Albanije). Sa jedne strane smo mi prilazili vrhu a sa druge je prilazio ogroman oblačni sistem, pa smo se na samom vrhu i susreli, počeo je padati grad tako da smo se na brzinu fotografisali i pohitali nazad. Do gole kože pokisli ali bez gubitaka u ljudstvu spustili smo se niz tu prelepu planinu.

Put smo dalje nastavili do Sarande, koja je za mnoge bila otkrovenje turističkog potencijala. Trećeg dana našeg boravka u ovoj još nedovoljno otkrivenoj zemlji za naše turiste obišli smo lokalitet Butrint, antički grad na istoimenom jezeru koji pripada UNESCO svetskoj kulturnoj i prirodnoj baštini. Odlikuju ga naučne, kulturne i arheološke vrednosti kao i biodiverzitet. U povratku za Sarandu neizbežna je bila poseta srednjevekovnoj tvrđavi koja dominira zaleđem Sarande, Ćafa e Đaštes (Qafa e Gjashtes) sa koje se pruža neverovatan pogled na ceo grad i na ostrvo Krf.

Za dan povratka u Srbiju smo ostavili spomenik prirode „Modro oko“ kao i prelep srednjevekovni grad Đirokaster. To je kameni grad – muzej deo UNESCO kulturne baštine koji je odoleo periodu u kome je trebalo porušiti sve što je „staro i ružno“ i izgraditi „novo i lepo“ upravo zato što je ideolog takvog razmišljanja, Enver Hodža rođen u ovom prelepom gradu koji obavezno treba posetiti.

PD “Kablar“.

BEZ KOMENTARA

PRE SLANJA KOMENTARA, MOLOMO VAS DA OBRATITE PAŽNJU NA SLEDEĆE UPUTSTVO:
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Portal Morava info zadržava pravo da, ukoliko ih proceni kao neumesne, skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Portal Morava info nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za skraćivanje komentara i njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera, i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

OSTAVITE ODGOVOR