
Pola miliona doza ruske vakcine „sputnjik v“ stići će u Srbiju do kraja ovog meseca, pišu “Večernje novosti“.
Ova količina je dovoljna za 250.000 ljudi, a uz već ugovorenu dinamiku isporuke „Fajzer/Bajontekove“, kao i očekivanje da će do tada početi da pristižu i kineska „Sinovak“ i vakcina „Astra Zeneka/Oksford“, u Srbiji bi krajem meseca bilo oko milion vakcina, što je dovoljno za početak masovne vakcinacije.
Kako navode Novosti, iako su već proverene i odobrene za primenu u Agenciji za lekove i medicinska sredstva (ALIMS), svaka nova isporuka i ruske i američko-nemačke vakcine proveravaće se u referentnoj laboratoriji ALIMS pre puštanja u promet, dok za kinesku i „Astra Zenekinu“ vakcinu tek treba da stignu prvo dokumentacija, a onda i uzorci.
Za sada se jedino zna da je sa „Fajzer/Bajontekom“ do kraja godine ugovorena isporuka 1,8 miliona doza, od kojih 98.000 u januaru, a 114.000 u februaru. Sa ostalim proizvođačima još se pregovara na koliko doza iz njihovih proizvodnih pogona Srbija ove godine može da računa.
Sve vakcine će za građane biti besplatne, a imunizacija – dobrovoljna.
Za razliku od „Fajzer/Bajontekove“ vakcine, koja se transportuje i skladišti na minus 70 stepeni celzijusa, ruskim „spitnjikom v“, kao i dvema ostalim vakcinama čija se isporuka očekuje, rukovanje je mnogo jednostavnije, jer se čuvaju na regularnoj temperaturi frižidera.
One su, inače, pravljene različitim tehnologijama. „Fajzer-Bajontekova“ vakcina je po tipu mRNK, što podrazumeva da ribonukleinska kiselina kroz telo, koristeći lipide, odnosno masti, prenosi informaciju kako napraviti S protein virusa korona, koji organizam prepoznaje kao strano telo i razvija imunitet.
Ruski „sputnjik v“ je pravljen klasičnijom tehnologijom – kao podloga su korišćeni adenovirusi na koje je „nalepljeno“ parče virusa korona. To je tzv. živa vakcina, a da bi izbegli opasnost da druga doza bude manje efikasna od potvrđenih 92 odsto, Rusi su prvu i drugu dozu pravili na različitim adenovirusima. U prvoj dozi nosač je adenovirus 25, a u dozi za revakcinaciju adenovirus 5.
Kineski „Sinovak“ je za proizvodnju „koronavaka“ koristio najtradicionalniju proizvodnu metodu, koja se primenjuje i za standardnu sezonsku vakcinu protiv gripa ili vakcinu protiv besnila. To je tzv. mrtva vakcina napravljena od delova ubijenog virusa SARS-CoV-2, pa je zbog komplikovanog i skupog procesa izrade trenutno i najskuplja.
Autor: Novosti









Kolika je medijska mašinerija aktivirana zbog vakcinacije i opet samo 10% se prijavilo zdravstvenih radnika. I ti ljudi su, verovatno, ucenjeni. Ko još veruje Konu posle 2009., Kisićkoj, onom Gojkoviću…. Sve lažov do lažova. Da ulivaju poverenje kod građana bili bi redovi za vakcinaciju.
Kakve veze imaju Kon, Kisićka i ostali sa vakcinacijom? Vakcina je najveće civilizacijsko dostignuće ikada i svako ko joj se protivi je na nivou je plemenske zajednice. Ti izgleda veruješ onom pajacu Nestoroviću. Ali to samo govori o stadijumu tvog mentalnog razvoja. Ko neće da se vakciniše ne mora. Nigde nećete mrdnuti iz ove jadne i bedne zemlje, a to i zaslužujete.
Čudi me kako Vi, tako pametni, gubite vreme na lokalnim portalima. Vi treba da predajete na nekom fakultetu, nije bitno kojem, u sve se razumete. Nestorović je šarlatan koga je izbacila korona. Kao i ostale iz kriznog štaba. Mada ovaj Kon i Todorovic imaju veze sa vakcinama od 2009. ali Vi ste tada bili mali. A Gojković ima veze sa pritvorom, nešto je muvao sa osigutanjima. Ova Kisićka ima nekog brata, uze sve poslove sa državom. A ti, pravo na fakultet, studenti te čekaju.
To je stočna vakcina za naprednjačke ovce.