Institut “Batut“ izdao preporuke za postupanje tokom vrućina

1
475

Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ objavio je danas preporuke stanovništvu za postupanje u toku toplog vremena, napominjući da bi idealno bilo održavati sobnu temperaturu ispod 32 C tokom dana, odnosno ispod 24 C tokom noći.

Ovo je naročito važno za decu uzrasta do dve godine, osobe starije od 65 godina, kao i za hronične bolesnike – ističe se u preporukama.

Iz „Batuta“ savetuju da se noćni vazduh iskoristi za rashlađivanje doma, da se otvore prozori i podignu roletne tokom noći i ranog jutra.

Smanjite toplotno opterećenje u svom stanu ili kući u najtoplijem delu dana. Zatvorite prozore i prozorske zastore, posebno one na sunčanoj strani. Isključite veštačko osvetljenje i sve električne uređaje koji vam nisu neophodni. Okačite vlažne čaršave na otvorene prozore kako biste rashladili vazduh u sobi, ukoliko nemate klima uređaj. Ako vam je stambeni prostor klimatizovan, zatvorite vrata i prozore. Ventilatori mogu delimično da rashlade prostoriju, ali pri temperaturi iznad 35 C ne mogu da spreče opasnost od pojave poremećaja zdravlja izazvanih toplotom – dodaje se u preporukama.

Građanima se, takođe, savetuje da pređu u najhladniju prostoriju u stanu, pogotovo noću, a ako nemaju mogućnosti da rashlade svoj stan ili kuću, da dva-tri sata dnevno provedu u rashlađenom prostoru van kuće, na primer u klimatizovanim javnim zgradama.

Izbegavajte boravak napolju u toku najtoplijeg dela dana (od 10 do 17 časova). Koliko možete, izbegavajte naporne fizičke aktivnosti. Ako morate da ih obavljate, činite to u toku hladnijeg dela dana, rano ujutru ili kasno popodne – preporučuje „Batut“.

Kako se ističe, novorođenčad, odojčad i mala deca posebno su osetljiva na visoke temperature vazduha, pri čemu često ne ispoljavaju brzo znake i simptome kao odrasli, zbog čega roditelji treba da izbegavaju da bebe i decu izvode napolje za vreme toplotnog talasa, a ako ih izvode, da to čine samo u ranim jutarnjim ili večernjim satima.

Starije osobe se ne smeju izlagati sunčevom zračenju i vrućinama, posebno ne stariji srčani bolesnici kao i oboleli od šećerne bolesti. Ukoliko starija osoba mora da izađe iz kuće, preporuka je da to uradi u ranim jutarnjim ili večernjim satima – navodi se u preporukama.

Telo treba rashlađivati i organizam hidrirati, a tuširati se treba mlakom vodom, nekoliko puta na dan. Treba nositi laganu, komotnu odeću od prirodnih materijala, svetlih boja, napolju nositi šešir ili kapu sa širokim obodom i naočare za sunce, i koristiti pamučnu posteljinu.

Redovno unosite tečnost, pre svega vodu. Isključite alkohol, smanjite unos kafe i bezalkoholnih pića sa puno šećera. Uzimajte manje, a češće obroke. Izbegavajte tešku i visoko kaloričnu hranu – preporučuje „Batut“.

Izvor: Blic

Prethodni članakBilja Krstić i “Bistrik“ večeras na Gradskom trgu
Sledeći članakKapacitet čačanskih vrtića povećan za 20 odsto, 279 dodatnih mesta za smeštaj mališana

1 KOMENTAR

  1. Borba protiv ekstremnih temperatura podrazumeva i kvalitetniju gradnju i ozelenjavanje! Što više drveća, zelenila na balkonima, travnatih površina, što manje automobila…. Ali, Batut tu ne može da pomogne. Valja edukovati ljude da auto, klima uredjaj, mali i veliki kućni aparati treba nama da služe a ne mi njima. Nekada se voće, limun, cedilo rukom, sedelo u hladu, a ne pod klimom, a na pijacu išlo u 7 ujutro. Čak i lišće sada skupljaju nekakvim duvalicama…. Ljudi, uspor“te malo!

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here