ČAČAK – Član Lokalnog izbornog štaba Dveri Jeroslav Jovašević oglasio se saopštenjem povodom mera koje ova stranka planira da preduzme u oblasti poljoprivrede u slučaju da bude deo nove čačanske vlasti.
Saopštenje prenosimo u celosti:
Oduvek je poljoprivreda kao privredna delatnost koja obuhvata biljnu i stočarsku proizvodnju bila jedna od glavnih delatnosti u čačanskom kraju. Plodno zemljište, bogatstvo zdravom vodom i pogodna klima omogućavali su da se u našim selima obavlja intenzivna poljoprivredna proizvodnja. Međutim, zbog nesposobnosti prethodne vlasti i svesnog zanemarivanja sela i poljoprivreda je pala na niske grane. Odliv stanovništva iz sela u gradove ili u inostranstvo, teški i loši uslovi za život u ruralnim područjima, sistematsko zanemarivanje sela i poljoprivredne proizvodnje, nekontrolisan uvoz poljoprivrednih proizvoda, dovođenje stranih investitora i neustavna prodaja najkvalitetnijeg zemljišta strancima, kao i haotično i bespravno otimanje zemlje šire od zone autoputa, destimulativno su delovali na domaće stanovništvo.
Verujući da imamo znanje i mogućnosti da unapredimo lokalnu poljoprivredu, Dveri u svom programu ističu brojne mere za njen razvoj.
Polazne pretpostavke za akcioni plan razvoja poljoprivrede bi bile utvrđivanje trenutnog stanja poljoprivredne infrastrukture (obradivo i neobrađeno zemljište, mehanizacija, kanali za navodnjavanje, poljski putevi i sl).
Dolaskom na vlast Dveri će, najpre, doneti odluku o značajnom povećanju budžetskih sredstava za poljoprivrednu proizvodnju. Takođe, pri Gradaskoj upravi biće formiran Centar za razvoj sela i poljoprivrede sa stručnim ljudima iz oblasti poljoprivrede i agroekonomije, a ne sa partijskim činovnicima nekompetentnim za unapređenje poljoprivredne proizvodnje. Takođe, jedan od gradskih većnika sa dokazanim autoritetom i iskustvom biće resorno zadužen za poljoprivredu i tesno sarađivati sa novoformiranim Centrom za razvoje sela i poljoprivrede.
Obnovili bismo i ojačali zadrugarstvo na jedan savremen način koji bi istakao značaj udruživanja poljoprivrednika u cilju smanjenja troškova poljoprivredne proizvodnje. Svako veće selo imalo bi poljoprivrednu zadrugu ili bi nekoliko manjih susednih sela gravitiralo najbližoj zadruzi. Imamo plan da se razviju proizvodne, prerađivačke i potrošačke zadruge. Time bi povezali primarnu proizvodnju, preradu i plasman poljoprivrednih proizvoda, ali bi aktivno stvarali i uslove za samostalan nastup na tržištu.
Zadruge bi omogućavale povoljniju nabavku poljoprivredne mehanizacije i neophodnog repromaterijala (semena, đubriva i sl), koje bi mogli da koriste svi poljoprivrednici članovi određene zadruge. Na taj način bi se smanjili troškovi pojedinačne nabavke poljoprivrednih mašina ili repromaterijala za svako gazdinstvo. Zajedničko bi bilo i održavanje mehanizacije, neophodni servisi, zajednički marketing, zajedničke finansije, zajednički nastup na tržištu.
Jedan od uslova za napredak poljoprivrede bio bi ukrupnjavanje poseda merama komasacije. Poznata je činjenica da u Srbiji 75% privatnih poljoprivrednih proizvođača poseduje površinu zemlje manju od 5 hektara, a manje od 5% ima više od 10 hektara. Zbog male veličine poseda većina ovih gazdinstava proizvede dovoljno samo za svoje potrebe ili poljoprivrednici prodaju samo mali deo svojih proizvoda. Merama komasacije bi u dogovoru sa poljoprivrednicima ukrupnili posede, planirali poljoprivrednu proizvodnju, izgradnju i restauraciju poljskih puteva, sistema za navodnjavanje, šumskih pojaseva, kao i zaštitu životne sredine.
Jedna od mera za razvoj poljoprivrede u našem kraju bi bilo i davanje podsticajnih sredstava za porodična poljoprivredna gazdinstva, ali transparentno, sa jasno utvrđenim uslovima na konkursu i bez uticaja političke pripadnosti.
Smatramo da bi i pokretanje novog Poljoprivredno-industrijskog kombinata (novi PIK Čačak), kroz javno-privatno partnerstvo bilo od velikog značaja za otkup i preradu većine poljoprivrednih proizvoda od proizvođača iz našeg kraja.
Planiramo i posebnu pomoć čačanskim trgovinskim i prehrambeno-prerađivačkim preduzećima sa većim brojem lokalnih dobavljača, a takođe i otvaranje megamarketa u kome bi se prodavali samo čačanski poljoprivredni proizvodi.
Veliku podršku bi imali proizvođači organske hrane kao najzdravije. Svesni činjenice da naše porodice manje ili više konzumiraju hranu proizvedenu primenom određenih agrotehničkih mera koje podrazumevaju i upotrebu određenih hemikalija, želimo da obezbedimo najzdraviji vid proizvodnje hrane, bez primene hemijskih preparata u uslovima zdrave životne sredine i tako zaštitimo zdravlje svih nas, a naročito naše dece.
Želimo da čačanski kraj ponovo postane jedan od vodećih u oblasti poljoprivredne proizvodnje, a Čačak sajamski grad. Dolaskom na vlast radili bi na tome da u Čačku organizujemo Sajam poljoprivrede i poljoprivredne mehanizacije, čime bi se Čačak svrstao u red sajamskih gradova, što otvara priliku za dalji razvoj, ne samo poljoprivrede, već i ugostiteljstva, uslužnih delatnosti i turizma.
Sarađivali bi sa Agronomskoim fakultetom i Institutom za voćarstvo u Čačku i koristili znanja i iskustva naših stručnjaka koji bi besplatno savetovali naše poljoprivrednike i vršili obuke u svakom domaćinstvu kako bi primenom inovativnih tehnologija došli do održivog razvoja poljoprivrede, smanjili zagađenje životne sredine i otklanjali posledice ljudske nebrige prema prirodi.
Inicirali bismo što veće korišćenje poljoprivrednog i šumskog otpada radi namenske proizvodnje biomase. Postrojenja za biomasu ćemo formirati na nekoj od degradiranih površina u Čačku.
Založili bismo se za formiranje jedne savremena laboratorija koja bi, pored ostalog, otkrivala koji proizvodi sadrže GMO. Spisak takvih proizvoda bi javno objavljivali i upozoravali naše sugrađane.
Član Lokalnog izbornog štaba Dveri Jeroslav Jovašević