Kako je Borac došao do titule omladinskog viceprvaka SFRJ, protivnici bili Zajec, Mlinarić, Kranjčar…

2
1837

ČAČAK – Ovih dana navršilo se tačno 50 godina otkako je juniorski tim FK Borac osvojio titulu vicešampiona Jugoslavije. Bio je to jedan od najvećih uspeha čačanskog Borca u njegovoj dugoj istoriji.

Na putu do finala, mladići iz Borca osvojili su prvo mesto u svojoj grupi na polufinalnom turnira Prvenstva Jugoslavije u Slovenskim Konjicama. Ostvarili su dve pobede i jedan nerešen rezultat. Prvak Slovenije Dravinja savladan je sa ubedljivih 5:0, potom je ostvarena pobeda od 3:1 nad Lirijom iz Prizrena, a remi 0:0 protiv Budućnosti iz Titograda bio je dovoljan za plasman u finale, gde ih je čekao zagrebački Dinamo sa jednom od najboljih generacija u svojoj istoriji, u kojoj su bili kasnije legendarni fudbaleri poput Velimira Zajeca, Marka Mlinarića, Zlatka Cice Kranjčara ili Branka Devčića.

Prvi meč finala odigran je pred više od 3.000 gledalaca na stadionu kraj Morave krajem septembra 1973. godine. Pogotkom u 65. minutu Brković je izazvao erupciju oduševljenja među čačanskom publikom. Međutim, samo pet minuta kasnije Krančar postiže izjednačujući pogodak, a nakon dva minuta još jedan pogodak za, ispostaviće se, konačan rezultat.

Revanš me finala odigran je na stadionu “Maksimir“ pre 40.000 gledalaca, kao predigra derbija između zagrebačkih “modrih“ i Crvene zvezde. Imali su mladi Čačani priliku da na velikoj sceni pokažu koliko mogu u duelu sa generacijom Dinama čijih će nekoliko fudbalera biti okosnica ekipe koja će u sezoni 1981/82. osvojiti titulu prvaka nekadašnje države.

Bili su mladi igrači Borca impresionirani atmosferom, ali su prvi stvorili veliku šansu preko krilnog napadača Đokića, koji je izašao sam ispred golmana Trajkovića. Međutim, šutirao pored gola. Ubrzo su domaću fudbaleri preuzeli inicijativu i već u prvom poluvremenu postigli su četiri pogotka. Po dva puta strelci su bili Kranjčar i Mlinarić. Janićijević je samo uspeo da ublaži poraz.

Za Borac su u ovoj sjajnoj generaciji igrali: Bogićević, Pavlović, Nikolić, Negovanović, Gudurić, Radenović, Ćirković, Radulović, Avramović, Janićijević, Brković, Đokić, Tešić, Brković, Radulović i Jakovljević. Trener je bio Mihailo Kolarević.

Izvor: Morava info

Prethodni članakPetočlana grupa uhapšena zbog 100 teških krađa, krali bakar i iz trafostanica i firmi u Čačku
Sledeći članakReci mi da se šališ: Stendap šou Gorana Vinčića u Gradskoj biblioteci