BEOGRAD – Novi Zakon o sprečavanju nasilja u porodici uvodi potpuno nove hitne mere – udaljavanje nasilnika iz porodice i zabranu prilaska žrtvi, kao i profesionalno-disciplinsku odgovornost za službenike koji ne budu postupali u skladu sa zakonom, izjavila je ministarka pravde Nela Kuburović.

– Ono što je bitno, udaljavanje može da traje 48 sati i to policijski službenik može da odredi, a nakon toga, na predlog javnog tužioca, sud može da odredi da se hitna mera produži još 30 dana – kaže Kuburović.
To znači, kaže ministarka, da se žrtvi daje mogućnost 32 dana da se oporavi i da se na neki način osamostali, da bude zaštićena u tom periodu i podvlači da, ukoliko dođe do kršenja hitne mere, može da se izrekne kazna zatvora do 60 dana u prekršajnom postupku, gde će sud vrlo brzo da reaguje.
Prema njenim rečima, to nije jedina mera, s obzirom na to da zakon predviđa i koordinaciju svih organa u sprečavanju nasilja u porodici i policije, tužilaštva, sudova, centara za socijalni rad, a to je, ocenjuje, do sada najviše nedostajalo.
– Po prvi put, zakon predviđa obaveznu saradnju organa, gde se uključuju u rad i druge ustanove, vaspitne, zdravstvene. Pored toga, može da se uključi i NSZ, ukoliko je nasilje ekonomskog karaktera – rekla je Kuburović.
Naglasila je da novi zakon uvodi i veće odgovornosti i profesionalno – disciplinsku odgovornost za službenike koji ne budu postupali u skladu sa zakonom.
– Za službeno lice koje zna za nasilje, a ne reaguje na njega, predviđena je prekršajna kazna. Ono što je bitno, usvojili smo određene amandmane koji pojačavaju tu odgovornost, koja se odnosi na javne tužioce i sudije, ukoliko ne postupaju u predviđenim, hitnim rokovima, to će predstavljati disciplinski prestup – rekla je ministarka.
Novi zakon uvodi i dva nova krivična dela – polno uznemiravanje i proganjanje, iako je, kaže Kuburović, bilo polemike da li da se to nazove „seksualno“, ili „polno“, ostalo je „polno uznemiravanje“.
– Nadamo se da smo pokušali da dobro objasnimo i sistematizujemo radnju izvršenja tih krivičnih dela, da bismo imali što manje problema oko primene u praksi, ali upravo ta krivična dela su i u evropskom zakonodavstvu izazivali probleme, pa je bilo češćih izmena i dopunjavanja. Uz iskustvo drugih zemalja, pokušali smo da u samom startu jasnije definišemo, da bi sudovi lakše postupali – kaže Kuburović.
U Srbiji je tokom protekle deceniji 327 žena ubijeno u porodičnom nasilju, a 33 ove godine.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Portal Morava info zadržava pravo da, ukoliko ih proceni kao neumesne, skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Portal Morava info nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za skraćivanje komentara i njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera, i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.