
ČAČAK – Predsednik Dveri Boško Obradović izjavio je danas da je Narodna banka Srbije ove godine sprovela tri javne nabavke u vrednosti od 18 miliona evra, a učestvovao je samo jedan ponuđač.
On je ocenio da je na delu politička korupcija na najvišem državnom nivou preko koje se, kako je naglasio, narodne pare iz državnog budžeta prelivaju u lične i stranačke džepove.
– Radi se o uslugama za digitalizaciju raznih poslovnih procesa u NBS, a posebno pitanje je koje su to tačno usluge izvršene za ovako veliki novac i da li su ove cene realne – rekao je Obradović.
Obradović tvrdi da je posao namešten za tačno unapred određene firme bliske vladajućem režimu – “Smart Investment Group“ d.o.o Beograd, a druga “Soft 4 Smart“ d.o.o. Beograd.
Prema njegovim rečima, firma “Soft 4 Smart“ je registrovana 31. decembra 2018. godine, ima samo jednog zaposlenog, starijeg od 70 godina, a prikazuje svoje poslovanje skoro bez dobiti.
– Postavlja se pitanje na osnovu kojih poslovnih referenci je NBS izabrala ovu firmu? Pre će biti da se radi o veoma otvorenom “pranju para“ preko bliskih režimskih firmi. Druga firma, “Smart Investment Group“, do sada je pobedila bez konkurencije u osam javnih nabavki kod NBS od 2017. do 2020. i više od 30 puta uvećala svoje prihode u ovom periodu – rekao je Obradović.
Predsednik Dveri predstavio je najnovije podatke Koalicije za nadzor nad javnim finansijama.
– Iz godine u godinu raste pljačka naroda i države preko nameštenih tendera u velikim poslovima sa državnim institucijama. U prošloj, 2020. godini, prema istraživanju Koalicije za nadzor javnih finansija, od 100 najvećih poslova sa državom u 75 njih na tenderu se pojavio samo jedan ponuđač. To nam govori da je čitav sistem javnih nabavki duboko korumpiran i da se najveći državni poslovi otvoreno nameštaju za privilegovane rođačke i partijske firme. Firme bliske vladajućem režimu dobile su monopolski položaj u poslovanju sa državom i ubijena je svaka konkurencija. Nadležni državni organi koji bi trebalo da se bave zaštitom konkurentnosti i sprečavanjem monopola očito ne rade svoj posao. Na delu je politička korupcija na najvišem državnom nivou preko koje se narodne pare iz državnog budžeta prelivaju u lične i stranačke džepove. Kada bismo zaustavili ovaj lopovluk – pojavila bi se velika raspoloživa sredstva u budžetu koja bismo mogli uložiti u ono što je u ovom času najpotrebnije, a to je ekonomska, porodična, socijalna i ekološka politika – zaključio je Obradović.
Izvor: Morava info, FoNet







Reći će ti se Bole kad te budeš bitan. A do tada mlati praznu slamu. Niko te ne uvažava, ne primećuje. Čak ni tvoji saborci iz tzv.opozicije.
Ko je u Cacku dobio tender da popravi most u Atenici kome nista falilo nije.