
Radnici u Belgiji sada imaju pravo na četvorodnevnu sedmicu – ali oni koji to koriste neće raditi manje.
Uredba, koju je belgijska vlada izradila u februaru ove godine, stupila je na snagu ove nedelje. Međutim, belgijski radnici će i dalje da rade istu količinu sati tokom nedelje.
Time je Belgija prva zemlja u Evropskoj uniji koja je zvanično uvela četvorodnevnu radnu nedelju kao opciju za svoje radnike.
Belgijska četvorodnevna radna nedelja se razlikuje od većine ostalih četvorodnevnih radnih nedelja uvedenih u zemljama poput Velike Britanije i SAD. Svi zaposleni u Belgiji, bilo da rade u javnom ili privatnom sektoru, imaće izbor da rade devet i po sati dnevno tokom četiri dana, ili osam sati dnevno tokom pet dana.
To znači da će u suštini zadržati isti broj radnih sati, ali će imati slobodu da odluče da koriste duže radne dane samo četiri dana u nedelji. Premijer zemlje Aleksandar de Kru je najavio novi paket mera za zapošljavanje u februaru, kada je rekao da se nada da će četvorodnevna radna nedelja učiniti rigidno belgijsko tržište rada malo fleksibilnijim.
– Iza nas su dve teške godine. Ovim sporazumom postavili smo svetionik za ekonomiju koja je inovativnija, održivija i digitalnija. Cilj je da ljudi i preduzeća budu jači – rekao je on.
De Kru je takođe dodao da bi novi model trebalo da stvori dinamičniju ekonomiju.
– Cilj je da se ljudima i kompanijama da više slobode za organizaciju svog vremena. Ako uporedite našu zemlju sa drugima, često ćete videti da smo daleko manje dinamični – istakao je.
Međutim, prema lokalnim medijima, poslodavci i zaposleni baš i ne pozdravljaju ovu novu opciju. Kompanije strahuju da bi nova „sažeta“ radna nedelja mogla da donese organizacione probleme, dok sindikati strahuju da će to jednostavno značiti veće opterećenje za zaposlene u ostatku nedelje.
U Velikoj Britaniji sada se testira mogućnost četvorodnevne nedelje, gde radnici rade 20 odsto manje za istu platu. Oko 70 britanskih kompanija i više od 3.300 zaposlenih prijavilo se do sada za program, koji se završava krajem meseca. Slični programi su raspoređeni u Irskoj, SAD, Kanadi, Australiji i Novom Zelandu.
Izvor: Euronews Srbija
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Portal Morava info zadržava pravo da, ukoliko ih proceni kao neumesne, skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Portal Morava info nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za skraćivanje komentara i njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera, i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.