Sve šljive odoše u kazane, prekinut otkup kupine

0

ČAČAK – Iako se u zasadima šljive i kupine ove godine beleže rekordni prinosi, proizvođači ovog voća hvataju se za glavu jer će biti u debelom minusu.

Uzgajivači šljiva kažu da sa cenom od 15 dinara po kilogramu ni izbliza ne mogu da pokriju najosnovnije troškove proizvodnje, a zbog nepovoljne cene od tridesetak dinara po kilogramu, otkup kupine prekinut je usred sezone, što se ne pamti u čačanskom kraju.

Voćar Tiosav Salemović iz Lipnice kod Čačka naglašava da su prošle godine otkupljivači plaćali 40 dinara za kilogram šljive koja je izvožena u Rusiju, ali da ove sezone put ruskog tržišta nije otišao nijedan kilogram ovog voća. On smatra da poljoprivrednici ispaštaju zbog političkog kursa zemlje.

Zbog okrenutosti Srbije ka NATO i EU, Rusi su nam okrenuli leđa. Ne vidim nijedan drugi razlog da u potpunosti prekinu otkup šljiva iz Srbije, kada se zna da imamo voće vrhunskog kvaliteta – priča Salemović i naglašava da će 90 odsto ovogodišnjeg roda otići u preradu i u kazane za rakiju.

Računam da sam izgubio nekoliko hiljada evra na zasadu od 80 ari. Za sledeću godinu moje komšije i ja pripremamo čekrke da povadimo stabla i iskrčimo šljivike. Šta da radimo sa ovakvom cenom? Bolje džabe ležati nego džabe raditi – žali se Salemović.

Sličan problem imaju i proizvođači kupine. Neki od njih digli su ruke od berbe jer ne mogu da plate radnike.

Ove godine rod je bio jako dobar. Cena je uvek varirala, ali za 20 godina koliko se ja bavim ovim poslom, nikada nije bila toliko niska da se otkup prekine usred berbe – kaže Stojan Nedeljković iz Milićevaca.

Hladnjačari ističu da se otkupna cena kupine kretala između 30 i 40 dinara.

Moglo se tu skupiti još kupina, ali nismo želeli da spuštamo cenu. Smatramo da bi veća uvreda za proizvođače bila da im dodatno spustimo cenu, nego što smo odlučili da prekinemo otkup. Prošlogodišnji rod je preplaćen i zbog toga nismo mogli da postignemo dobru cenu za izvoz, pa su velike količine ostale na lageru – kaže Radmila Tiosavljević iz preduzeća ’’Mia Gold Fruit’’ u Preljini.

Voćari podsećaju da je Srbija najveći proizvođač kupine u Evropi i među četiri najveća u svetu. U dobra vremena, kažu, cena je bila i 200 dinara po kilogramu.

Nadam se da će sledeće sezone biti bolje. Nastaviću dalje, nadam se da će biti bolja cena i da će se isplatiti proizvodnja. Neću krčiti kupinjak – navodi Nedeljković.

Branko Samardžić, direktor firme ’’Frost Line’’ koja se bavi otkupom i zamrzavanjem voća, kaže da su otkupnu cenu voća odredile tržišne prilike.

Veliki otkupljivači diktiraju pravila igre, ne samo kada je u pitanju šljiva, već i kada je reč o kupini i malini. Do sada je velika količina sveže šljive odlazila u Rusiju. Ove godine nije bilo interesovanja ruskog tržišta i to je ključna stvar – navodi Samardžić.

Izvor: Morava Info

BEZ KOMENTARA

PRE SLANJA KOMENTARA, MOLOMO VAS DA OBRATITE PAŽNJU NA SLEDEĆE UPUTSTVO:
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Portal Morava info zadržava pravo da, ukoliko ih proceni kao neumesne, skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Portal Morava info nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za skraćivanje komentara i njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera, i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

OSTAVITE ODGOVOR