ČAČAK – U okviru projekta „Žene su pokretači promena“ udruženja iz Beograda, Čačka i Trstenika sproveli su istaživanja o rodnoj ravnopravnosti žena iz osetljivih grupa na tržištu rada i njihovoj uključenosti u korišćenje usluga socijalne i zdravstvene zaštite. Uočeni su ključni problemi, a za njihovo rešavanje predložene su preporuke lokalnim samoupravama i Vladi.
Da se žene često odriču prava na nasleđivanje, gde patrijarhalne norme odnose prevagu u odnosu za zakonsku regulativu, još uvek je u prvom planu svih istraživanja, uz činjenice da su izložene višestrukoj diskriminaciji pri korišćenju usluga zdravstvene zaštite. Iako se u Čačku znatno više nego u drugim lokalnim samoupravama izdvaja za usluge socijalne zaštite, ni to nije dovoljno.
– 7,9% svog budžeta i izdvaja za socijalnu zaštitu i najrazvijenije su usluga pomoć u kući za odrasle sa invaliditetom i za starije i personalna asistencija, ali i ova najrazvijenija usluga je daleko od toga da je dovoljna da zadovolji potrebe svih – navodi Nadežda Satarić, socijalna radnica, Udruženje “Snaga prijateljstva-Amiti“, iz Beograda.
Nešto više od 30 odsto od skoro 8.000 nezaposlenih na evidenciji Nacionalne službe zapošljavanja u Čačku su žene. Prepoznate su kao teže zapošljiva kategorija, pa se značajna sredstva usmeravaju za podsticaje. Za samozapošljavanje u protekloj godini bilo je veliko interesovanje žena.
– Žene koje su se opredelile da budući poziv bude u preduzetničkim vodama imale su mogućnost da konkurišu za subvenciju za samozapošljavanje u iznosu od 300.000 dinara, a ukoliko su konkurisale žene iz kategorije osoba sa invaliditetom iznos subvencija je bio 330.000 dinara – kaže Ana Dojčilović, načelnica Odeljenja za posredovanje u zapošljavanju i planiranju karijere u filijali NSZ u Čačku.
Da bi se unapredio život žena iz osetljivih grupa potrebni su podrška, osnaživanje, ali i bolja informisanost o pravima. To su samo neki od zaljučaka i preporuka nakon ovog istraživanja.
– Takođe jedna od preporuka koja je proizašla je da se u gradu Čačku formira psihološko savetovalište i to smatramo da bi bilo značajno kako za žene iz osetljivih kategorija, pre svega žene žrtve nasilja svih uzrasnih kategorija, tako i za druge kategorije u gradu Čačku i uopšte za populaciju – ističe Ljiljana Petrović, iz Udruženja “Laris”, Čačak.
Uz analizu dostupnih javnih podataka i terensko istraživanje u Čačku i Trsteniku od jula do oktobra u istraživanju o rodnoj ravnopravnosti razgovarali su sa 80 žena iz ranjivih grupa.
Izvor: RTS
Savet: razvedete se, uhvatite za gusu nekog lokalnog funkcionera, dobijate i stan i auto i posao i lagodan zivot i beneficije kao tzv. samohrana i sve sto uz to ide. Provereno.
U pravu ste, a ovi samo uzimaju pare za predavanja i filozofiranja, a žene mnogo manje plaćene za iste poslove od muškaraca, O mobingu da ne pričamo