ČAČAK, GORNJI MILANOVAC, ARILJE – Generalni direktor JVP “Srbijavode“ Goran Puzović i predstavnici lokalnih samouprava grada Čačka i opština Gornji Milanovac, Lučani, Arilje i Požega obišli su radove na brani i akumulaciji “Arilje – profil Svračkovo“ u Arilju i prisustvovali montiranju čelične pasarele u cilju povezivanja vodozahvatne kule sa levom obalom reke Rzav, odnosno sa krunom brane.
Radovi se sprovode u okviru realizacije projekta “Izgradnja brane sa akumulacijom Arilje – profil Svračkovo“. Regionalnim vodovodnim sistemom “Rzav“ obezbeđuje se vodosnabdevanje ovih lokalnih samouprava, a izgradnja ovog kapitalnog projekta finansira se iz budžeta Republike Srbije, preko Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Učešće u finasiranju izgradnje brane imaju Opštine Arilje, Požega, Gornji Milanovac i Lučani i Grad Čačak.
Kako se radi o objektu koji spada u kategoriju visokih brana, cilj JVP “Srbijavode“ je, kako je istaknuto, da što pre realizuje kompletnu investiciju u narednom periodu, uzimajući u obzir na stotine do sada uspešno završenih gradilišta i izgrađenih objekata.
– Danas smo se ovde okupili da obeležimo jedan deo izgradnje visoke brane “Svračkovo“ i danas spajamo vodozahvatnu kulu sa telom brane. Vodozahvatna kula koja treba da snadbeva nekih 500.000 ljudi u gradu Čačku i Arilju, Požegi, Lučanima i Gornjem Milanovcu, koji će za pet godina piti kvalitetnu vodu. Vlada Republike Srbije izdvaja sredstva za izgradnju ovog objekta i samo tokom prošle godine smo realizovali preko 700 miliona u izgradnju ovog objekta, dok je za ovu 2022. godinu izdvojeno milijardu i dvesta miliona dinara. Osim funkcije vodosnabdevanja, ova akumulacija će imati ulogu da obezbedi biološki minimum tokom letnjih meseci i sušnog perioda. Osim toga, treće funkcija će biti proizvodnja električne energije i četvrta, ne manja bitna uloga jeste u sprečavanju poplavnog talasa i zaštiti svih mesta nizvodno od akumulacije. Vrednost radova iznosiće oko 95 miliona evra, dakle ovo je jedna od najvećih investicija osim autoputa koji prolazi kroz ovaj deo Srbije – izjavio Puzović.
Predsednik opštine Gornji Milanovac Dejan Kovačević je iskazao veliko zadovoljstvo što je JVP “Srbijavode“ imalo dovoljno stručnog kapaciteta i hrabrosti da preuzme vođenje ovako velike građevine i “najznačajnije investicije za Republiku Srbiju sa stanovišta vodosnabdevanja“.
– Za opštinu Gornji Milanovac koja nema dovoljno kapaciteta vode na svojoj teritoriji, zbog čega smo prošle godine i imali restrikcije, sa završetkom ove brane rešićemo ovaj veliki problem. Ono što je potrebno istaći je da se radovi odvijaju brže nego što su u prethodnom periodu i očekujemo da će se u narednih pet godina ova akumulacija staviti u funkciju i time građani ovih pet lokalnih samouprava neće imati brigu da li će i u najsušnijem periodu godine imati vode – naveo je on.
– Izgradnja ove brane je najbolji primer slike današnje Srbije – izjavio je Milan Bojović, vd direktora “Gradac“, dodavši da je prethodnih nekoliko godina obeležila realizacija projekata od važnosti za sve građane grada Čačka.
Izvor: Morava info
Bilo bi vam bolje majstori da ste zamenili 7km Rzavske vodovodne cevi koja ide kroz Cacak zamenite u kojoj je asbestni materijal, pisem o tome vec dugo al Gradonacelnika interesuje behaton samo..
Dok se gospodin Milun slika u Jancicima nema struje, sta smo bogu zgresili?
Izgradnja ove brane je najbolji primer slike današnje Srbije – tačno. Radovi počeli pre 11 godina, neće biti završeni još 5. Ceo Đerdap 1 završen za 6 godina, HE Bajina Bašta sa reverzibilnim jezerom za 6 godina, Gazivode za 4 godine, a ovo neće minimum 16 godina. A i to je pitanje, jer je prošle godine bila vest da je završeno tek 25% radova…
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Portal Morava info zadržava pravo da, ukoliko ih proceni kao neumesne, skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Portal Morava info nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za skraćivanje komentara i njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera, i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.