Epidemiolozi o novom soju virusa: Stići će i u Srbiju, ali to je isti neprijatelj

2
890

Epidemiolozi su saglasni da će novi soj virusa korona svakako stići u Srbiju, a virusolozi objašnjavaju da se širi 70 odsto brže od starog, ali da to nužno ne znači i da izaziva teža oboljenja.

Odluka o prekidu vazdušnog saobraćaja Srbije sa Velikom Britanijom još uvek nije doneta. Medicinski deo Kriznog štaba savetovao je da se to učini, da bi se, koliko je moguće, odložilo širenje novog soja koronavirusa.

On se već širi u jugoistočnoj Engleskoj, pre svega u Londonu.

Večerašnji let Wizzaira je otkazan i bez odluke Vlade Srbije da prekine vazdušni saobraćaj sa zemljom pogođenom talasom novog soja koronavirusa.

Član stručnog dela Kriznog štaba Srđa Janković za N1 kaže da je struka tražila obustavljanje letova.

Medicinski deo Kriznog štaba je to već predložio, a kada će to biti, zavisi od odluke Vlade koja, kao što je premijerka najavila, proverava kakve su naše međunarodne obaveze po tom pitanju, i da će onda državni organi reagovati, a zahtev medicinskog dela kriznog štaba jeste da se letovi obustave – kaže imunolog Srđa Janković.

Epidemiolog Zoran Radovanović kaže za N1 da će novi soj virusa neminovno stići i u Srbiju, te da mera obustavljanje avio letova treba da uspori taj dolazak. Radovanović kroz metaforu vojske objašnjava šta se desilo sa virusom u Britaniji.

Taj novi soj koji je izgleda nešto potentniji doći će izgleda kod nas. Ali, to je isti neprijatelj. To su vojnici koji su malo bolje kamuflirani i možda imaju malo bolje puške. Ali isti je virus isti neprijatelj, ista strategija – objašnjava Radovanović.

Virusološkinja Ana Banko objašnjava da je njene kolege u Velikoj Britaniji zabrinulo što su mutacije virusa primećene u vrlo važnom delu virusa.

Ne bih volela da zvuči previše pompezno, jer nije svaka mutacija ključna za biološke promene. Međutim, mutacije su u ovom slučaju baš na proteinu kojim se virus vezuje za naše ćelije – kaže Banko.

Profesorka Medicinskog fakulteta i konsultant SZO Maja Stanojević kaže da se sada u Britaniji, ali i drugim zemljama, postavlja pitanje da li je nova varijanta toliko različita da može da inficira i one koji su preležali prvu verziju virusa.

Osim nešto brže dinamike širenja za sada nema pokazatelja da ima i drugih razlika – kaže Stanojević.

Farmaceutske kuće Fajzer i Moderna počele su odmah testiranje delotvornosti svojih vakcina na novi soj virusa.

Još uvek to ne znamo. Moramo da uradimo testove. Tek tada ćemo znati pouzdano. Mi smo već testirali našu vakcinu na 20 različitih varijanti virusa i izazivala je imuni odgovor organizma. Za ovu najnoviju varijantu, znaćemo kada uradimo testove – rekao je tvorac Fajzer-Biontek vakcine Ugur Sahin.

Izvor: N1

Prethodni članakSa analize stigli rezultati 379 uzoraka iz Moravičkog okruga, porastao procenat pozitivnih
Sledeći članakTelekom: Smena na tronu

2 KOMENTARA

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here