150 godina škole u Slatini: Jedna od najmodernijih seoskih škola u Srbiji

0
692

ČAČAK – Škola u Slatini proslavila je čitavih 150 godina postojanja. Nastala 1869. godine, ova obrazovna ustanova jedan je od stubova čačanskog obrazovanja jer je kroz njene đačke klupe prošlo hiljade učenika.

Foto: RINA/D. Nikolić

Prvi učitelj bio je Vladimir Peruničić, a broj učenika od otvaranja škole iz godinu u godinu se povećavao, pa je posle 43 godine bilo neophodno izgraditi novu zgradu. Međutim, dečiji osmesi nisu trajali dugo jer za vreme Prvog svetskog rata škola nije radila. Nastavnici su marljivo radili da bi se nadoknadilo ono što je omladina izgubila, meštani su pomagali na sve načine da škola bude ono što je pre rata, besplatno su radili za sve potrebe škole. A narod u okolnim selima prepoznao je značaj obrazovanja i rado je u to vreme davao decu na školovanje, što nije bila baš česta pojava.

Osnovna škola u Slatini četrdesetih godina godina prošlog veka bila je progimnizija i pohađali su je i đaci iz svih okolnih sela: Zablaća, Ježevice, Kukića, Goričana, Donje Kravarice. A jedan od njih je i Miloje Marić, učenik prve generacije progimnazije u Slatini koji se priseća svojih školskih dana.

Lepo je bilo biti deo te prve generacije u progimnaziji. Tad je u našoj školi bilo preko 1.300 đaka, a znanje koje smo dobijali bilo je izuzetno – kazao je Marić.

U vremenu koje je usledilo, škola se menjala na različite načine. Ministarstvo prosvete 60-ih godina predlaže da obrazovne institucije dobiju ime, pa u skladu sa tim 1963. ova škola dobija naziv “Desimir Kaplarević“, a od 1. septembra 2004. nosi ime velikog srpskog pesnika Branislava Petrovića, koji je osnovnu školu završio baš ovde i koji je uvek govorio da je za njega Slatina centar sveta, ističe ćerka ovog umetnika Mirjana Petrović.

Prelepe dane smo proveli u Slatini, otac je obožavao ovde da dođe i uvek nam je velika čast što ova divna škola nosi upravo njegovo ime. Zahvaljujući rukovodstvu, u njoj su sada fantastični uslovi za sve đake i ona se ni najmanje ne razlikuje od velikih gradskih škola – kaže Mirjana Tešić.

Brojni učeni ljudi potekli su upravo iz školskih klupa Osnovne škole u Slatini. Brojni su profesori, doktori, advokati koji svoju karijeru danas grade širom sveta, a jedan od učenika koji je svoja prva znanja sticao upravo ovde je i sadašnji direktor RHMZ Jugoslav Nikolić.

Rado se sećam svojih dana provedinih u osnovnoj školi. Imali smo divne učitelje i nastavnike koji su nam svesredno prenosili svoje znanje. Sećam se da su svi bioli izuzetno talentovani, pa su nas učili da igramo folklor, sviramo violinu, a nastavnik likovnog je slikao zidove škole – rekao je Jugović.

Nova epoha za školu po mnogo čemu je 21. vek. Ona postaje sve modernija i savremenija vaspitno – obrazovna ustanova. Učenicima je omogućeno da se razvijaju u različitim aspektima. Od septembra 2000. godine učenici sedmog i osmog razreda uključeni su u obuku rada na računaru, a Ministarstvo prosvete obezbedilo je sredstva za izgradnju kabineta za informatiku.

Stvorili su se uslovi za organizovanje Okružnog takmičenja iz informatike, pa je 2002. Slatina bila domaćin. U sistemu škole funkcioniše i Učenička zadruga koja postoji od 1974., a čiji rad je obnovljen 2001. godine. Cilj rada zadruge je da se ostvare sredstva koja će poboljšati standard učenika i celokupni rad u školi. Da se rad isplati, potvrđuje i zlatna plaketa koju je škola dobila 2002. godine za uspešan rad tek obnovljene učeničke zadruge.

Lazar Čikiriz uručio plaketu kćerki pesnika Branislava Petrovića; foto: RINA/D. Nikolić

Za uspeh postignut na kulturnom i prosvetnom planu škola je 18. decembra 2009. godine dobila najveće priznanje grada Čačka – Decembarsku nagradu. Tad je naglašeno kako je škola u Slatini jedna od najuzornijih obrazovnih ustanova sa dugom tradicijom i dubokim utemeljenjem u lokalnoj sredini i da kao takva doprinosi ugledu grada. Nagradu je tad u ime škole primio Lazar Čikiriz, direktor od 1996. godine, koji je pokrenuo i uspešno vodio sve aktivnosti.

Puno radimo kako bismo đacima obezbedili najbolje uslove za rad i obrazovanje. Ovde nećemo stati i nastavićemo dalja ulaganja. Svih 150 godina se radi na tome da se školi pomogne. Naša škola jedan je od stubova obrazovanja u Čačku, jer deca sa ove strane Morave uče baš ovde. Trudimo se da im zasta obezbedimo najbolje, a oni nam to vraćaju fantastičnim uspesima na takmičenjima širom Srbije – izjavio je Lazar Čikiriz.

Nakon Decembarske nagrade, ulaganja u školu su takođe značajna. Škola se uključuje u različite projekte, čime se omogućuje da tendencija razvitka ostane ista. Projekat “Digitalna učionica” donela je školi novu opremu za savremenu učionicu koja je smeštena u potkrovlju škole koje je adaptirano uz pomoć lokalne samouprave. Uz pomoć donacije NIS–a i podrške grada Čačka svečano je otvoren teniski teren.

Proslavljanje ovog značajnog jubileja veliki je dan, ne samo za Slatinu već i za grad Čačak. Danas imamo jednu modernu seosku školu, a svoj veliki doprinos dali su direktor i svi nastavnici. Grad Čačak nastaviće da ulaže u obrazovanje. Ova škola u Slatini je jedan od najboljih primera kako jedna obrazovna ustanova treba da funkcioniše – izjavio je gradonačelnik Čačka Milun Todorović.

Škola učestvuje u ekološkim projektima koje fiansira grad Čačak. U projektu pod nazivom “Dvorište velikog srca” posečeno je staro i osušeno drveće, a zasađeno novo. Od posečenih stabala napravljene su klupe i urađena ograda. Zahvaljujući inicijativi direktora Lazara Čikiriza, Osnovna škola u Slatini bila je učesnik i međunarodnog projekta SEECEL koji promoviše preduzetničko učenje u školama, a krajem 2016. dobija status preduzetničke, što je rezultat dvogodišnjeg rada Tima u ovom međunarodnom projektu.

Prethodna, 2018. godina je jedna od onih koje će se dugo pamtiti. Osim što je završena fasada, škola je uključena u projekat “Elektronski dnevnik”, kao prva škola na teritoriji grada. Od 1. septembra stare papirne dnevnike zamenili su tableti. Iskustva su izuzetna i služe kao primer ostalim školama. Od Ministarstva pravde stigla je donacija od blizu četiri miliona dinara, pa su tako školsku godinu u kojoj se slavi veliki jubilej učenici i nastavnici započeli u prostorijama u kojima su nove klupe, stolice, katedre, ormari i školske table.

Ako nekog pitate, ko nije iz Slatine, šta izdvaja školu “Bransislav Petrović” i čini je specifičnom, mnogi će pomenuti deo aktivnosti koje se održavaju krajem februara ili početkom marta, kviz znanja “Mozgalica” i Festival maske.

Izvor: RINA

Prethodni članakČekajući 13. april: Vlast i opozicija – dobici javni, gubici tajni
Sledeći članakČačanska firma traži 15 radnika

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here