Cyberbullying – jedan od najzloglasnijih vidova vršnjačkog nasilja u poslednje vreme, kako ga prepoznati

0
375

Jedan od najzloglasnijih vidova ponašanja mladih ljudi u poslednje vreme je takozvani cyberbullying ili sajber maltretiranje. Ovaj vid nasilja pojavljuje sve češći i može biti posebno težak za žrtve jer se može dogoditi u svako doba dana i noći i može se širiti brzo i široko.

Cyberbullying je oblik vršnjačkog nasilja koji se odvija putem tehnologije, kao što su internet, društvene mreže, tekstualni poruke i e-mail. Cyberbullying se može dogoditi u različitim oblicima, uključujući:

– Objavljivanje pogrdnih komentara ili lažnih informacija o nekome na internetu
– Ponižavajuće slanje slika ili video zapisa
– Izazivanje ili prijetnje putem tekstualnih poruka ili e-maila
– Izolovanje nekoga od onlajn grupa ili društvenih mreža

Višnja Živković iz organizacije “3,2,1 Srbija“ ističe da je ovaj problem prilično izražen kod mladih u poslednje vreme. Ona navodi da je jedan od izazova objasniti adolescentima o kakvom se problemu radi, jer oni, kako naglašava, to ne doživljavaju na način na koji to vide njihovi roditelji ili odrasle osobe uopšte.

Njima to ništa nije toliko strašno kao što je nama. Poenta je da se svi zajedno edukujemo, da znamo prepoznamo taj problem. Jedan primer su Vajber grupe u kojima je većina dece ili adolescenata. Momenat kada neko dete izbacite iz grupe predstavlja oblik sajber nasilja i na to mora da se reaguje. Što više budemo reagovali na konkretnim primerima, to ćemo i u praksi imati bolje rezultate – kaže Višnja Živković.

Postoji nekoliko koraka koji se mogu preduzeti za prijavljivanje cyberbullyinga:

– Sačuvajte dokaze: Ako ste žrtva cyberbullyinga, sačuvajte sve poruke, slike ili druge dokaze koji se odnose na nasilje. Ovo će vam pomoći da prijavite cyberbullying policiji ili školskoj administraciji.

– Prijavite cyberbullying: Ako ste žrtva cyberbullyinga, prijavite to policiji ili školskoj administraciji. Ukoliko se ne osjećate sigurno da to uradite lično, možete kontaktirati nevladine organizacije koje se bave ovom tematikom.

– Blokirajte nasilnika: Ako je cyberbullying vršen preko društvenih mreža, blokirajte korisnika koji je vršio nasilje. Ukoliko vam se ponavlja cyberbullying od strane istog korisnika, možete blokirati ili prijaviti korisnika društvenoj mreži.

– Razgovarajte sa nekim: Ako ste žrtva cyberbullyinga, razgovarajte sa nekim kome verujete i koji će vas podržati. To može biti roditelj, nastavnik, prijatelj ili nevladina organizacija.

– Pazite na svoje mentalno zdravlje: Cyberbullying može imati teške posljedice na mentalno zdravlje. Zato je važno da se brinete o svom mentalnom zdravlju i tražite pomoć ako je potrebno.

Izvor: Morava info

Prethodni članakNamerno – Nemarno: Izložba Vladimira Perića – Talenta u UG “Nadežda Petrović“
Sledeći članakJeremić u Čačku: Ako prođe plan za nezavisnost Kosova i Metohije, sledi ukidanje Republike Srpske (FOTO)

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here