Đedović Handanović: Pomeranje granice “crvene zone“ u potrošnji struje neće imati nikakvih posledica za najveći deo građana

16
2335

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović izjavila je da planirano pomeranje granice crvene zone u potrošnji struje neće imati nikakvih posledica za apsolutno najveći deo potrošača.

Dodala je da je cilj da se destimuliše visoka potrošnja kod svega sedam odsto potrošača koji troše više od 1.200 kilovat-sati mesečno.

Đedović Handanović je to rekla za “Politiku“ na pitanje da prokomentariše predlog da se razmotri blok tarifa za crvenu zonu i da se sa 1.600 spusti na 1.200 kilovat-sati i šta bi to značilo za potrošače u toj najskupljoj zoni.

  • Pomeranje crvene zone neće uticati na domaćinstva čija je potrošnja u zelenoj ili plavoj zoni, a njih je 93 odsto. Takvi troše manje od 1.200 kilovat-sati mesečno, a prosečna potrošnja domaćinstva iznosi čak tri puta manje, oko 400 kilovat sati mesečno – istakla je ministarka.

PROČITAJTE JOŠ: Smanjuje se prag za ulazak u “crvenu zonu“, za mnoge će to značiti znatno veće račune za struju

Poručila je da električna energija mora racionalnije da se troši i da moramo da štedimo.

  • Gledaćemo kako dodatno da zaštitimo pogođene potrošače i naći ćemo rešenje – naglasila je ministarka.

Podsetila je da država kroz subvencije i do 65 odsto pruža podršku građanima kako bi značajno smanjili troškove za električnu energiju i grejanje kroz subvencije za unapređenje energetske efikasnosti u stanovima i porodičnim kućama.

  • Zamenom stolarije se potrošnja smanjuje u proseku za 20 odsto, dok postavljanjem solarnih panela domaćinstva mogu u potpunosti da proizvode električne energiju za sopstvene potrebe – rekla je ona.

Đedović Handanović je istakla da građanima koji su energetski ugroženi računi za struju mogu biti umanjeni i do 40 odsto i da u te kategorije spadaju socijalno ugroženi građani.

  • Ako znamo da se u Srbiji troši od tri do četiri puta više električne energije nego u zemljama EU, onda je jasno da je energetska efikasnost značajan neiskorišćen resurs i da je neophodno da se energija racionalno koristi – poručila je ona.

Izvor: Tanjug

Prethodni članak’’Dnevnik šumske veverice’’: Urnebesne priče o životinjama Božidara Peševa
Sledeći članakSmanjuje se prag za ulazak u “crvenu zonu“, za mnoge će to značiti znatno veće račune za struju

16 KOMENTARA

  1. Najveći broj, manje imući, troše do 1000kWh. Ko troši više, uglavnom za grejanje većih objekata, neka plati ili pređe na druge izvore energije.

  2. Prica sto joj AV rekao. ali nadam se brzom njegovim begom i dolaskom normalnih ljudi koji se razumeju da mi sto koristimo TA pec od novembra pa do marta nema sanse da ne predjemo 1600 kv

  3. Imaće uticaj na privredu, što na kraju opet plate građani. Da li je moguće da sveža mlada to ne razume? Ili se pravi luda.

  4. Tako zahteva svet i slušaju se naređenja pritiska narod na potrošnju.Sta znaci subvencije za energetsku efikasnost.To je skupa investicija mi smo običan svet nemamo način da nadjemo bolje reći kradem.Bez novca.Uslovljavate narod.A ti ultimatumi dolaze od MMF.

  5. Šta god da su smislili – na našu korist nije!! Već nekoliko godina grejem samo dnevnu sobu i po malo kuhinju. Kupatilo samo onih 10 minuta kupanja. Spavam u hladnom!!! Dodao izolaciju po tavanu.
    Činim SVE da ne dozvolim da me opljačkaju. I tako to rade tv pretplatom i nekakvom „angažovanom snagom“.
    Znam samo da je okolnim zemljama manji deo plate ide na grejanje!
    3 matematičara, doktora nauka, da dovedete… Ne mogu da objasne stavke na računu za struju. Ako odete na mesec dana od kuće i POGASITE SVE isto će vam stići račun da platite… 20tak eura!!!

  6. Da, baš kao što sam i predvideo ore 5 godina. Navukli ljude na toplotne pumpe a sad im nabili crvenu zonu na nos. Sad če većina tih ljudi da se vrati na čvrsto gorivo, eto nam opet dima celu zimu, svaka čast ministarko.

  7. Razume se ona ko Marica.Ukratko penzioner-penzionerka sa cerovkom od 6 kw.Do 1200 kw ima da se greje .Frižider i TV. Kafu mora kuvati na plin.Au bojler sam zaboravio.

  8. Pa kakav onda uticaj tih 7% domaćinstava ima na elektroenergetski sistem? Kada ministarka kaže da će nova granica od 1.200 kWh „pogoditi samo 7% potrošača“, zvuči kao sitna korekcija. U stvarnosti, to je potez skalpela po najosetljivijem sloju – onima koji su odlučili da sami proizvode toplotu. Kuće sa etažnim sistemima, termoakumulatorima, električnim kotlovima. Ljudi koji nisu čekali mrežu da ih greje, nego su je iskoristili da grade sopstvenu autonomiju.
    Tih 7% nisu „rasipnici“. To su oni koji su najbliže energetskoj nezavisnosti. I baš zato je granica spuštena. Ne zbog kilovata, nego zbog kontrole.
    EPS ne spašava sistem ovim potezom. Razlika od nekoliko stotina gigavat-sati mesečno je tehnički izazov, ali nije egzistencijalna. Ono što se zapravo radi je pecanje u mrežu:
    – Ulazak u crvenu zonu te tera da prihvatiš subvenciju.
    – Subvencija te veže za novi oblik zavisnosti.
    – Limit i tarifa postaju mehanizam ponašanja, a ne samo cena energije.

    • Ne razumeš ti to druže Iznogud. Kod nas je još uvek subvencionisana cena el.energije i zato imaš veću potrošnju. Ulaganje para u energetsku efikasnost je jedina isplativa investicija.Solari, toplotne pumpe, izolacija, i bolja stolarija su dobre stvari. Nije sve tako crno kao ugalj koji se loži. Treba raditi na smanjenju karbonskig otiska.

  9. A KOLIKO U ZEMLJAMA EU TROŠE VIŠE PLIN NEGO U SRBIJI? SAMO SPINUJETE. ISPADA DA MI TROŠIMO NENORMALNO STRUJU A OVI DRUGI ŠTEDE. NIJE ISTINA. IMAJU GASIFIKOVANE DRŽAVE A MI TO NEMAMO.
    NAJBOLJA LAŽ JE POLUISTINA

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here