“Elektrodistribucija Srbije“ oglasila se povodom zamene brojila

26
24005

Elektrodistribucija Srbije (EDS) nastaviće sa efektivnom zamenom starih brojila, a do kraja 2026. godine očekuje se da će svako treće brojilo u Srbiji biti pametno, rekla je danas direktorka EDS Biljana Komnenić.

Komnenić je, na konferenciji „Automatizacijom do moderne distributivne mreže“ koju je EDS organizovao sa Energijom Balkana, rekla da u Srbiji trenutno ima oko oko 600.000 pametnih brojila, a kako je istakla, zamena starih brojila za pametna je važan korak za uštedu električne energije.

Ona je istakla da je najveći benefit pametnih brojila preciznije merenje utrošene električne energije, kao i automatsko memorisanje stanja obračunskih registara svakog prvog u mesecu.

Naglasila je da tim EDS radi vredno u proteklih godinu dana, ali još dosta toga mora da se unapredi kako bi sve bilo na nivou.

  • Promenili smo rukovodstvo u proteklih godinu dana. Napravili smo pomake ali to nije dovoljno za ono što zaslužuje EDS – rekla je ona.

Prema njenim rečima, važan projekat je i zamena drvenih stubova betonskim, a kako je rekla, vrednost te investicije je 50 miliona.

Naglasila je da je realizacija ovih projekata donela brojne pogodnosti kako za korisnike, tako i za EDS.

Predsednik saveta Agencije za energetiku Srbije (AERS) Dejan Popović rekao je da trenutno u Srbiji ima oko 30 puta više pametnih brojila nego pre godinu dana.

Ocenio je i da je veoma važno da Srbija bude u koraku sa automatizacijom i modernizacijom u sferi energetike sa ostatkom sveta, pogotovo sa EU.

Elektrodistribucija Srbije (EDS) započela je na terenu realizaciju velikog projekta automatizacije srednjenaponske elektrodistributivne mreže u saradnji sa francuskom kompanijom “Šnajder elektrik“.

Glavni benefit projekta biće restauracija napajanja krajnjim korisnicima u roku od 30 sekundi nakon ispada na mreži, odnosno nestanka struje.

Međudržavni sporazum Srbije i Francuske omogućio je realizaciju projekta koji se realizuje na osnovu ugovora EDS i Šnajder elektrika iz 2023. godine u vrednosti od 140 miliona evra, koji će se iskoristiti za isporuku opreme, sistema i softvera za napredno upravljanje elektrodistributivnom mrežom.

Elektrodistribucija Srbije, kao operator distributivnog sistema snabdeva električnom energijom više od 3,8 miliona korisnika u našoj zemlji.

Koncept automatizacije srednjenaponske mreže unapređen je pojavom Smart Grid tehnologije – odnosno pametne elektroenergetske mreže.

Automatizacija i modernizacija distributivnog sistema neophodna je i zbog novih zahteva koji proističu iz zakonodavstva, jer ćemo ubuduće na tržištu pored kupaca električne energije imati i nove aktere, aktivne kupce, agregatore i druge forme kupaca i proizvođača što će zahtevati veću fleksibilnost.

Izvor: Tanjug

Prethodni članakGajić ispred sudova u Čačku: Narodna stranka prikupila više od 19.000 potpisa za smenu Zagorke
Sledeći članakMeštani Bresnice i Bečnja najavili protest zbog dugogodišnjeg problema sa nestašicom vode

26 KOMENTARA

  1. Uplatio sam novi prikljucak struje u Prijepolju 8 meseci I sad nece da mi prikljuce. Kazu nema brojilo, voleo bih neki savet, sta da radim da li da ih tuzim? I kakve bih mogao mere da pruzmem. Tesko je ziveti bez struje. Unapred zahvalan.

  2. Uplatio sam novi prikljucak struje u Prijepolju 8 meseci I sad nece da mi prikljuce kazu nema broilo voleo bih neki savet sta da radim da li da ih tuzim I kakve bih mogao mere da pruzmem tesko je ziveti bez struje unapred zahvalan.

  3. Sramota je šta nam rade, kradu nas nenormalno, zone, razni dodaci.. banda! Nisu čitali mesecima i autmatski smo uglavnom u skupljoj zoni, deru nam kožu! Ološi!

  4. Sramota prosle godine 3 meseca nisam imal jeftinu struju! Sad od 1 1 2025 mejl se posalje oni odgovore neprihvata se!Zalba! Svaki mesec dana nosim ocitano i prijavim za sat! Da docemo! Sad smo trzisnoj se zalili za sat! Odgovor je bio imaju mnogo posla za racune,meni treba da promenu uklopni sat! A stao jd na skupoj!

  5. Od novembra mi ne ocitavaju brojilo koje je zamenjeno novim, saljem zalbe, odbijaju i stize odgovor gde pise drugo ime korisnika sa mojim prijavnim brojem. Uzas sta rade. Ova vlast je pokazala svoje nezasite apetite u svim sferama. Bezobeazluk, nestrucnost i bahatost nas samo sve vise vode u propast. Zalosno je jer ce to sve buduca pokolenja ispastati.

  6. Neznam kako da komentarisem ovu samovolju i nesposobnost rukovodstva da se organizuje,u Zrenjaninu tel.kontakta nema ljudi sami ocitavaju i donose im na noge cekaju napolju po nekoliko sati ovaj haos verovatno odgovara rukovodecoj strukturi koja mora da namakne sto vise nivca za ekspo,nevide da im je narod gladan i bolestan.

  7. U USA, su preko 80% drvene bandere, i ne pomišljaju da ih menjaju za betonske, a imaju novca za to! U Nemačkoj (članici EU), ima veoma mnogo starih-dobrih analognih ISKRA-Kranj, el.brojia, koje još ne naneravaju menjati, jer su pouzdana i kvalitetna! Dakle, bogatim zemljama ništa ne smeta,ali zato u „očerupanoj“ Srbiji, vlast sve radi, kako bi što više novca strpala sebi u džepove, pod raznim providnim izgovorima! Alavost nema granice! Uvek im malo!

  8. Da Trle u pravu ste , i ja imam pametno brojilo ali nisu ugradili antenu koja im salje stanje pa moram da ih pozovem i izdiktiram stanje potrosnje struje

  9. Mi u ulici imamo slucaj da su nam izmestili brojila i ugradili pametna brojila ali nemaju dodatak za daljinsko očitavanje, taj brojilo je ptazno u donjem delu brojila i MORA SE na stari nacin ocitavata.
    Djabe pametno brojilo kad nema dodatak,

  10. Ovo nije tačno što pišu. Mi smo vlasnici brojila bar oni koji nisu potpisali kad im je pre par godina slala distributera. Distributera ne može da zameni naša ispravna brojila neispravni takozvanim pametnim ali ima pravo samo da ih izvesti na banderu. Građani imaju pravo da ne dozvole zamenu, makar i policija došla. To je još jedna manipulacijama kao isključivanje analognog signala i prelazak na digitalizaciju.

    • A zaštita podataka? Pa već su ih hakovali prošle godine… Ko će da garantuje bezbednost podataka!? Pametna brojila za glupo rukovodstvo EPS-a!

      • Uplatio sam novi prikljucak struje u Prijepolju 8 meseci I sad nece da mi prikljuce. Kazu nema brojilo, voleo bih neki savet, sta da radim da li da ih tuzim? I kakve bih mogao mere da pruzmem. Tesko je ziveti bez struje. Unapred zahvalan.

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here