Gramatičke i pravopisne greške uporne i sve češće

0
715

Broj onih koji nemaju osnovno obrazovanje se smanjuje, ali greške pri govoru ili pisanju česte su i kod visokoobrazovanih ljudi. U opadanju kulturnog nivoa, ni jezička kultura ne može da bude pošteđena.

Među najčešćim greškama su one koje se tiču upotrebe reči „jer“ i oblika „je l'“. Na primer: „Jel si stigao?“ umesto „Jesi li stigao?“ ili „Jer možeš ovo da uradiš?“

„Jer“ je uzročni veznik i znači „zato što“, dok se oblik „je li“ upotrebljava u upitnim rečenicama nastalim prema izjavnim.

Mislim da se najveći broj grešaka dogodi jer se radi u brzini, jer je inercija jača od znanja, od iskustva i od svesti govornika da nešto nije rekao dovoljno dobro – objašnjava za RTS lektorka Jelena Dubajić Pantić.

Pravopisne i gramatičke greške uporne su i česte. Iako je srpski jezik jedan od najmelodičnijih jezika na svetu, svakodnevno se susrećemo s nepoštovanjem pravila naše gramatike.

Profesor Dobrivoje Stanojević sa Fakulteta političkih nauka ističe da mu najčešće pada u oči greška kada se kaže „svo vreme“, umesto „sve vreme“.

Time nas je nekako ‘zarazio’ Vojislav Ilić u svojoj pesmi kada je rekao ‘mutno je nebo svo’, ali ima i ‘dobrih’ grešaka jer ustvari vi tada vidite sa kim imate posla – napominje profesor Stanojević.

Jedna od akcija koja se bavi zaštitom srpskog jezika, pisma i opšte jezičke kulture, može se videti na bilbordima širom Beograda, sa narodnim poslovicama i zagonetkama. Cilj je da što više ljudi vidi kako se pravilno upotrebljavaju reči u našem jeziku.

Čovek ako pročita svako veče jednu ili dve začkoljice, na pravom mestu, ne na internetu nužno gde može da bude i nesporazuma, onda će on u punoj meri popraviti svoj govor, da bude bliži duhu srpskoga jezika, da se jasnije i preciznije izražava, i na taj način da bolje iskazuje svoje misli, htenja, osećanja, pa ako hoćete i politička uverenja – smatra profesor Stanojević.

Gramatičke vežbe, kao i udžbenici, nude primere kojima se brzo i lako obnavlja i utvrđuje znanje naučeno još u osnovnoj školi. Neke škole u Srbiji su se dosetile i na stepenicama ispisale najčešće pravopisne greške koje učenici prave, kao i njihovi ispravno napisani oblici.

Izvor: RTS

Prethodni članakKK Mladost prvak Srbije u takmičenju “Basket4kids“
Sledeći članakDr Radojević: Nije isključeno da GG “Za napredniji Čačak“ sutra učestvuje u radu Gradske skupštine

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here