Izvršitelji mesečno zarađuju i do osamdeset prosečnih plata

2
938
Arhivski snimak; foto: 021.rs

Ako je suditi po zaradama javnih izvršitelja, koje su dostupne javnosti, ovaj posao postao je najunosniji u Srbiji jer neki od njih uspevaju da po osnovu naplate duga od klijenata inkasiraju i 40.000 evra na mesečnom nivou, što je 80 prosečnih plata.

Takva zarada u većini slučajeva je zakonita jer je država definisala uslove po kojima svoje usluge mogu da naplaćuju, piše Blic.

I u redovima ivzršitelja, kojih za sada u Srbiji ima 236, plate su različite, ali i oni koji nisu u mogućnosti da mesečno zarade više desetina hiljada evra dobijaju između pet i 10 hiljada evra mesečno.

Njihove zarade zavise od broja predmeta i visine naplaćenog duga, međutim, do tačnih podataka o prihodima svakog od njih nije moguće doći, jer obavezu dostavljanja finansijskih izveštaja Agenciji za privredne registre imaju samo oni koji su registrovani kao privredna društva. Ostali, koji su registrovani kao preduzetnici, oslobođeni su te obaveze.

Iz podataka APR-a kojima je obuhvaćena trećina izvršitelja, vidi se da su od 2015. do 2019. godine njihovi ukupni prihodi bili nešto veći od pet milijardi dinara, piše Blic.

Sagovornici Blica ocenjuju da samo na jednom sudskom predmetu vrednijem od 12 miliona dinara javni izvršitelj, prema tarifi, zaradi više od 4.000 evra. Pošto u Srbiji ima samo 236 izvršitelja, a predmeta više miliona, jasno je da svaki od njih može da zaradi i do 10.000 mesečno.

Iz „Efektive“ upozoravaju da sve što stigne od izvršitelja treba da se proveri, jer postoje primeri gde neki od njih umesto u interesu stranaka zastupaju svoje i ostvaruju ličnu dobit prekoračenjem ovlašćenja koja su im data.

Troškovi izvršnog postupka često višestruko prevazilaze osnovni dug, pa se postavlja pitanje opravdanosti tako visokih tarifa. Na primer, za neplaćenu struju u iznosu od 8.000 dinara, dužniku je ispostavljen račun od 34.000 dinara, od čega su 22.000 troškovi za izvršitelja – navode u „Efektivi“ za Blic.

Iz Komore javnih izvršitelja kažu da ne mogu da govore o prihodima svojih članova jer te podatke nemaju, ali dodaju za Blic da su visina i način određivanja naknade utvrđeni tarifom koju donosi ministar pravde.

Troškovi o konkretnom postupku navode se i obrazlažu u odlukama javnog izvršitelja i ako izvršni dušnik ima primedbe na njih, može i u javnoizvršiteljskoj kancelariji sam proveriti činjenice – navode u Komori.

Izvor: Blic

Prethodni članakSmanjen procenat novozaraženih u Čačku
Sledeći članakU protekla 24 sata bez preminulih, raste broj prijema u bolnicu i prvih pregleda

2 KOMENTARA

  1. POSLE IZVRSITELJA NAJVECI PLJACKASI NE ZARADJENOG NOVCA SU PROFESIONALNI UPRAVNICI STAMBENIH ZAJEDNICA. NEKI OD NJIH ZARADJUJU SLICNE IZNOSE KAO I IZVRSITELJI.

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here