Kada se očekuje bolje snabdevanje vodom u Gornjem Milanovcu, restrikcije i u Lučanima

1
314

GORNJI MILANOVAC, ČAČAK, LUČANI – U Gornjem Milanovcu već četvrti dan na snazi je vanredna situacija zbog drastično smanjene količine vode i izuzetno teške situacije u vodosnabdevanju. Građani se vodom za piće snabdevaju iz cisterni. Restrikcije su uvedene i u opštini Lučani, a u Čačku je uvedena zabrana nenamenskog korišćenja vode.

Problemi s vodosnabevanjem u Gornjem Milanovcu počeli su još u julu, kada je u selima Brezna i Teočin proglašena vanredna situacija.

Zbog izuzetno smanjene količine vode od srede je proglašena vanredna situacija na teritoriji čitave opštine.

Ivan Lazić, direktor JKP „Gornji Milanovac“ kaže da je situacija danas lakša u odnosu na juče, da je povećana količina vode koja stiže iz sistema „Rzav“ i da je ona oko 78 sekundnih litara.

  • Problem je su lokalna izvorišta sa smanjenim dotokom. Građane snabdevamo autocisternama koje dovozimo u pogođeno područje. Grad je podeljen u šest grupa i na takav način prevazilazimo problem – ističe Lazić.

Dodaje da se poboljšanje u vodosnabdevanju očekuje nakon poboljšanja hidrometeoroloških uslova, a dugoročno izgradnjom brane u Svračkovu.

Ukazuje da sadašnje snabdevanje građana vodom sa cisternama svakako nije dovoljno, ali je značajno da se koliko toliko održi dopremanje vode za osnovne životne potrebe.

Apeluje na građane da racionalno troše vodu.

Inače Javno preduzeće „Rzav“ svakog jutra obaveštava svoje korisnike o raspoloživoj količini vode koja je tog dana moguća za distribuciju.

Na osnovu podele koja je ustanovljena između grada i četiri opštine, Gornji Milanovac iz sistema „Rzav“ u ovom trenutku dobija 78 litara u sekundi, a maksimalna količina koju može dobiti je 120 litara, navodi Lazić.

Posebno zahvaljuje na angažovanju Vojsci Srbije.

Inače, restrikcije vode su uvedene i u opštini Lučani, a u Čačku je uvedena zabrana nenamenskog korišćenja.

Zbog suše i problema u vodosnabdevanju, vanredna situacija je pored Gornjeg Milanovca proglašena i u Majdanpeku i Sjenici.

U Brusu, vanredna situacija je na snazi od juna, i na snazi su povremene restrikcije snabdevanja vodom.

Izvor: RTS

Prethodni članakKojih 10 tipova automobila su najprodavaniji u Evropi u prvoj polovini 2024. godini
Sledeći članakRHMZ objavio dugoročnu prognozu: Visoke temperature ne odlaze sa letom

1 KOMENTAR

  1. Ako je uvedena zabrana zalivanja i nenamenske potrosnje vode, moze li neko da nam objasni zasto se zalivaju livade, vocnjaci i povrcnjaci iza bolnice, tacnije parcele iza Atenic komerca do pruge.
    Gledam iz ambulante vec danima zalivanje koje traje satima, uprkos zabrani.
    Sta rade inspekcije?

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here