Zamenica direktora Instituta za javno zdravlje “Milan Jovanović Batut“ Darija Kisić Tepavčević, osvrćući se na trenutnu epidemiološku situaciju u Srbiji, istakla je da ono što nas očekuje u sledećih nekoliko dana zavisi od nas i da mere koje su preduzete veoma utiču na širenje epidemije.
Ona je, gostujući u Jutarnjem dnevniku RTS-a, istakla da niko nije otporan na virus i da su mere socijalnog distanciranja suština u borbi protiv širenja zaraze.
– Sva predviđanja koje dajemo su na osnovu iskustava koje su imale druge zemalje gde je ovaj virus ušao ranije. Moramo da shvatimo, kada je u pitanju ova epidemijska krivulja, njen tok, potencijalni pikovi, odnosno najveći brojevi obolelih, ona se ne kreće sama, a da smo mi pasivni posmatrači i da gledamo kad je koja nedelja i koji nas potencijalni broj obolelih očekuje. Direktno na njen izgled utičemo mi – rekla je Darija Kisić Tepavčević u Jutarnjem dnevniku RTS-a.
Ona je rekla da ne bi davala prognoze da će biti najteže, pa jož teže, naglašavajući da sve isključivo zavisi od nas.
– Svaki dan nam je pokazatelj koliko smo bili istrajni u borbi prethodnih dana – rekla je Kisić Tepavčević za RTS.
Naglasila je da su mere socijalnog distanciranja suština u borbi protiv širenja zaraze i da ukoliko želimo da iz ovoga izađemo što pre, moramo da izbegnemo svako druženje, iako smo srdačan narod.
– U toku jučerašnjeg dana smo prijavili manji broj potvrđenih osoba nego prethodnog dana. Sam po sebi, ovakav podatak ne znači mnogo, ali jeste ohrabrujući imajući u vidu da imamo sve više rezervoara i sve veći broj potencijalnih osoba koje oko sebe mogu da šire infekciju – rekla je ona.
Zamenica direktora Instituta za javno zdravlje „Milan Jovanović Batut“ je, komentarišući činjenicu da u Srbiji ima tri zaražene bebe i jedna trudnica, istakla da niko nije otporan na virus, ako je prethodno došao u kontakt sa njim.
– Populacija trudnica i novorenčadi uvek pobuđuje najveću pažnju i negu kod nas. I trudnica i novorođečad kod kojih je potvrđen koronavirus su testirani isključivo zato što su bili u bliskom kontaktu sa osobom kod koje je već bila potvrđena infekcija. Oblici kliničkog ispoljavanja su bili neznatni i u nekom drugom vremenskom periodu, ne bi se radila nikakva testiranja. Po pravilu, ako se deca i inficiraju, onda su to blagi oblici kliničkog ispoljavanja – navela je ona.
Dodala je i da populacija trudnica pobuđuje veliku pažnju, ali da je potvrđeno da, kada je u pitanju ova infekcija, trudnice nisu u nekom većem riziku nego ostali deo populacije.
Izvor: Insajder