ČAČAK – Žene sa sela danas nisu previše „vidljive“ i zbog toga želimo da kroz kampanja „Žene žive i na selu“ promenimo tu sliku, izjavila je danas u Gornjoj Trepči predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković.
– Razgovaramo o tome koliko bi trebalo unaprediti položaj žena u našem društvu i skloni smo da se pohvalimo kako su danas žene u Srbiji ravnopravnije nego ikada, zastupljene u političkom životu, kako imamo rekordan broj žena u parlamentu, ali kada se osvrnemo oko sebe onda vidimo da su to predstavnici žena koje žive u gradskim sredinama i da malo znamo kako izgleda život žena na selu, kakvi su njihovi problemi – rekla je Gojković novinarima.
Cilj je, kaže ona, da se u razgovorima sagledaju problemi žena u takvim sredinama, šta je porebno da bi se unapredili zakoni i koje mere da preduzmemo da bi se žene više bavile preduzetništvom.
Gojković je istakla i da je važno ohrabriti ljude da imovinu ostavljaju i ženama, a ne samo muškim potomcima.
– Želimo da podstaknemo žene da otvoreno govore o nasilju u porodici, što je izuzetno teško, i da razgovaramo o tome koliko su žene zainteresovane da učestvuju u odlukama važnim za izgled i unapređenje života na selu, kao i koliko su zainteresovane da se bave politkom – naglasila je Gojković.
Ona je podsetila da Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja ima određene programe, a da je Skupština u saradnji sa vladom uvela rodno budžetiranje kojim je predviđeno da žene dobijaju određene podsticaje ako se bave poljoprivrednom.
– Važno je da žene u dijalogu sa nama kažu šta je njima potrebno, od zdravstvene zaštite pa do drugih stvari – istakla je Gojković.
Ministarka bez portfelja, zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović, kaže da iako žena koja živi na selu sigurno prva ustaje, prva je na njivi, ona istovremeno najviše brine o svojoj porodici.
– Zadatak svih nas koji ućestvujemo u javnom životu jeste da radimo na poboljšanju položaja žena i devojčica, na šta nas obavezuje i agenda Ujedinjenih nacija koja ukazuje po trebu dostizanja rodne ravnospravnosti osnaživanja svih žena i devojčica – istkla je Đukić-Dejanović.
Prema njenim rečima, žene u proseku dnevno provedu oko četiri i po sata u kućnim poslovima.
– Bez obzira na to da li smo zaposlene ili ne, da li živimo na selu ili gradu, u odnosu na muškarce dvostruko više radimo u kući, to kaže zvanična statistika. Ženama koje su zaposlene rad u kući postaje druga smetam, jer se kućni rad, briga o deci, bolesnom članu porodice prepušta nama ženama – navela je Đukić-Dejanović.
Ona je rekla da starije i žene na selu spadaju u posebno ugroženu kategoriju stanovništva.
Đukić-Dejanović je naglasila da je u poslednje tri godine izdvojeno više od 50.000.000 dinara za 21 lokalnu samoupravu, odnosno programe ženskog preduzetništva i podsticaj ženama u poljoprivredi.
– Žene na selu ne smeju biti zapostavljene – poručila je Đukić-Dejanović.
Mina Ranković iz Čačka po struci je diplomirani politikolog za međunarodne odnose, ali zbog nemogućnosti da pronađe posao u svojoj struci odlučila je da se bavi poljoprivredom.
– Moj otac poseduje domaćinstvo u selu Prijevor, a sestra i ja smo odlučile da tu zemlju iskoristimo i započnemo bavljenje voćarstvom. Proizvodimo jagode, kupine, kajsije i šljive. Cilj nam je da krenemo u preradu voća u sokove i džemove – rekla je Ranković.
Prema njenim rečima, sve više mladih se okreće poljoprivrednoj proizvodnji, jer upravo ti vide svoju šansu.
Gradonačelnik Čačka Milun Todorović, istakao je lokalna samouprava ulaže dosta u mere populacione politike, počev od vantelesne oplodne do subvencija za podorica sa troje i više dece…
– Trudimo se da sve porodice, sve majke, bilo gde da žive imaju podršku lokalne samouprave. Važno je da žene budu stup svake porodice, stub svakog društva – naveo je Todorović.
Kampanja „Žene žive i na selu“ se realizuje uz podršku predsednice Skupštine Srbije, Ministarstva za rad i zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstva bez portfelja zaduženog za demografiju i populacionu politiku, kao i Kancelarije za ljudska i manjinska prava kroz seriju tribina na kojima će se razgovarati sa ženama u seoskim sredinama Srbije.
Od 8. marta Međunarodnog dana žena, kada je započeta kampanja Konferencijom u Domu Narodne skupštine, održane su tribine u Novom Žedniku (Subotica), Banatskom Velikom Selu (Kikinda), Gamzigradu (Zaječar), Lučici (Požarevac), a u junu je u planu obilazak seoskih sredina u Sremskoj Mitrovici i Novom Sadu.
Izvor: MNA