
Usvojena je odluka kojom se menja metodologija za obračun cena električne energije za domaćinstva. Najvažnija promena tiče se granice između tzv. plave i crvene zone potrošnje struje.
Do sada se crvena zona, u kojoj je kilovat-sat skuplji, primenjivala kada mesečna potrošnja pređe 1600 kWh. Sada će se ona računati već od 1200 kWh potrošenih u jednom mesecu. To znači da će domaćinstva koja troše više od 1200 kWh mesečno plaćati skuplju tarifu ranije nego do sada.
Za kupce iz kategorije Široka potrošnja (domaćinstva i mali potrošači koji koriste garantovano snabdevanje), menja se granica između tarifa za aktivnu električnu energiju. Ranije je plava zona (niža cena) važila za potrošnju između 350 kWh i 1600 kWh mesečno, a crvena zona (viša cena) za potrošnju preko 1600 kWh. Sada se gornja granica za plavu zonu smanjuje na 1200 kWh. To znači da će potrošači koji troše između 1200 kWh i 1600 kWh mesečno sada plaćati višu cenu (crvenu zonu) za taj deo potrošnje, što može povećati račune za struju za one sa većom potrošnjom
Odlukom je produžena i važnost metodologije za obračun cena – umesto do kraja 2025. godine, ona će važiti do 31. decembra 2026. godine.
Nove cene i način obračuna primenjivaće se čim EPS, kao garantovani snabdevač, dobije saglasnost Agencije za energetiku i objavi nove tarifne pakete. Do tada, potrošači će plaćati struju po starim pravilima – crvena zona ostaje na granici od 1.600 kWh, sve dok nova metodologija ne stupi u punu primenu.
Šta to znači za potrošače?
- Ako mesečno trošite više od 1200 kWh električne energije, deo vaše potrošnje između 1200 kWh i 1600 kWh prelazi u skuplju (crvenu) zonu, što može povećati vaš račun.
- Za potrošače sa nižom potrošnjom (ispod 1200 kWh mesečno), ova promena neće imati uticaja.
- Dok se nove cene ne usvoje, računi ostaju isti, po starim pravilima
Da podsetimo, cena struje u Srbiji u višoj i nižoj tarifi razlikuje se po zonama. Zelena je do 350 kWh, plava od 350 do 1.600 kWh, a iznad je crvena.
Jeftinija struja u plavoj zoni za dvotarifna brojila je 3,4 dinara po kWh, a skuplja 13,6 dinara. Jeftinija struja u crvenoj plavoj zoni je 6,8 dinara, a skuplja 27,3 dinara, pokazuje cenovnik EPS-a. Odnos je isti i kod jednotarifnih brojila
Izvor: Blic Biznis









Zasto limit? Bar da je ostalo 1.600??????? Strasno
Vise i ne znamo ko nas pljacka?! Samo zavrcu usi i ne trepcu. Harac rajo pa ko prezivi.
Ove tarife su kao u evropskoj uniji.ovakva krađa i ove tarife su namenjene da se krade..gospodo iz Epsa kad će ova vaša metadiologija da naždari satove odnosno strujomere nisteih baždrili bar kod mene 35godina.
NASTAVITE DA UBIJATE SOPSTVENI NAROD, SRAM VAS BILO. KO OVO MOŽE, IZUZEV TAJKUNA, DA PLATI?
Oni i ne plaćaju struju. Može im se!
Mene interesuje i molio bih elektro kompaniju da mi objasni .
Zasto ja sa 200 i koji kilovat vise placam preko dve ipo hijade?
Zovemo odzake da nam objasne posto je kilovat ali nece niko da se javi .
Pa bih vas molio da mi objasnite posto je kilovat struje jer sparam na svemu do bola .
Imam penziju 30h.din.ja i supruga sami zivimo i grejemo se na drva .
Ovo nije pošteno .
Hvala unapred na odgovoru ako ga i dobijem ??????
Banditi
Lepo spustite crvenu zonu na 100 kw
Jbg treba vam novac
Još bolje uvedite crvenu zonu i za vodu na 5 m3
Ali proći će i vaše vreme ,ekonomski tigrovi
Proćiće njihovo vreme ali će cene ostati kao i do sada. Ovi koji ih naslede objasnjavace nam kako su prethodni sve pokrali…..i tako u nedogled.
Imam 4 strujomera,a nijedan televizor.Sve pokledam na telefon.Imam paket.Molim da se ukine t.v.preplata,ili kao nekad samo na jedan strujomer.Sva četri strujomera se vode na mene.Js sam nemogu u isto vreme da budem na 4 mesta.
A rekli su da promena banke ne utiče na račune.
Sta je sada ovo..
Treba uzeti vile i motike i isterati lopove
U drzavnim firmama klime rade sa otvorenim prozirima dogrevaju se grejalicama klimama. I to je u redu. Penzioneri borci najugrozenije kategorije kako ce oni zimu da prezive to niko da kaze. Ako neko koristi jeftinu struju za greejanje zar se to nevidi. Pere kuva TA pec taj ne treba da bude sankcionisan
Strasno kako nas sisaju ko ovce.Sad navodno povecanje minimalca,a zato sve to das za struju i vise.Sramota sta nam rade pa treba narod i da zivi nece da jede racune za struju imaj te obzira da je vecina sa minimalcem,da su penzije male.Drzava kaze prosecna penzija u Srbiji 40000 din,jeste onaj primi 60000 din. ja primim 20000 i tacno zajednicki prosek jeste toliko.Nije ovaj narod ni glup ni corav
Ne gledam RTS i neću da plaćam pretplatu preko EPS.imam dva brojila a nikad ne gledam ni tv pink,informer,hepi…Koristim kablovsku i samo gledam N1 i Novu S.i nije realno da plaćam nesto sto ne koristim!
EPS je najveci lopov u Srbiji.Da li je cena kilovata tolika kako kazu.Uzmite racun i podelite sa brojemKw i videcete.Ostale stavke razbijaju.Strasno@
Svi ste u pravu sa komentarima
Kao najsiromasnijim penzionerima bice nizi racuni . Mozda to i bude , ali tu razliku placaju ostali potrosaci kojima crvena zona pocinje mnogo ranije nego do sada . Opet preko ledja gradjana . Hvala gradjanima sto se ne bune po tom pitanju .
Sta da radimo kako da se bunimo kod nas kazu sut nemoze sa rogatim ja se grejem na struju bice dobro ako prezivim ovu zimu ali ko me pita trpi i cuti.
Pogodnosti za neke potrošače neće EPS plaćati nego potrošači koji troše više od 1200 kw , to je potrošačka politika da ne kažem nešto drugo i baš su secdobro setili da dok jednima pomažu drugima odmažu.
Strašno kako nas deru! Strašno, više nije izdrživo! Banda nas ubija!
Ako je ovo istina da će se crvena zona spustiti na 1200 to znači da je samo ovim jednim potezom Vučić poništio sve ono sto bi narod tobože dobio umanjenjem marži . Narod zna bolje matematiku od Vuica 🤔😱👎
Bas me zanima koliki je mesecni racun za struju svetom zexu!
Od kad znam za sebe za struju su dugovali najbogatiji, njima se struja ne isključuje, i onda Vlada donese uredbu kojom se otpisuje 70% duga. I onda mi Nepomenik priča kako najsiromašniji imaju povlašćenje.
Ja sam još pre 45 godina predlagao da se izumiteljima obračuna potrošnje el. energije dodeli nobelova nagrada za „lopovluk“. Oni tadašnji su bebe za ove sadašnje, sve je u obračunu uglavljeno a najmanje stvarna potrošnja koja bi trebalo da bude primarna u obračunu a svi ostali dodaci su čist lopovluk. Sedamdesetih godina prošlog veka se propagiralo na što veću potrošnju el. energije pa su čak građene zgrade za grejanje el. energijom. U međuvremenu dođe crni đavo na pljačkanje naroda.
Kako licemerno, ako pređete 1200kwh može vam biti veći račun za struju, da biće i to 3x, užas
Zar niste mogli da napišete samo da su oštećeni potrošači spuštanjem crvene tarife,a nije u to u korist potrošača kako je najavio Vučić,on se ne razume u to.
Razume on dobro nego je lažovčina i zabole ga za građane a tako se i sveti ,niža korpa a struja u nebo i šta je uradio ,lažovčina !!!???
A sta ćemo sa stambenim zgradama koje nemaju centralno grejanje a ni lift? Gde ce ljudi skladišti drva i kako iznositi na 4-5. sprat???
Eps neka naplati samo struju a ne i ostale stavke i biće sve u redu. Kakva tv pretplata i ostale gluposti. Zbog tih gluposti nam je tako. Nije presednik za to kriv. Malo se obaveštavanje sa rodjacima u Evropi, ja sam to lepo proučila.
Vodi ga kuci ako nije on kriv…. Obara cene hrane i kredita…. A ovamo to pokupi na struju a onda ce kad podigne minimalac opet podici i ovo sto je kao spustio…. I opet u krug…. Uvek je narod taj koji je naguzen a on i dalje prodaje promaju
vam nikad nije vam dosta nikad vam nevalja ziveo vucic
Tako je, neka naplate samo struju a ne i ostale stavke. Evo , struja mi 5789.10 din a sa ostslim stavkama (lopovskim,) je 8302.97. A u ostale stavke spadaju naknada za efikasnist, naknada za podsticaj povlascenih proizv.el.energ ???????, akciza , pdv 20% ali ne na potr.struje vec na iznos sve sa ostalim stavkama, SRAM DA IH BUDE !!!
Infostan,struja,kablovska,lekovi.ko ne preživi glad,sahrana države.to je resenje.
Znaci da ce da nas deru jos i vise! I treba! Dokle god komunjarska gamad i mentalitet sa penzijom od 20.000din, i dalje glasa za velikog vodju nema nam pomoci!
Trebalo bi staviti zelenu do 100kw,plava do 120kw a sve ostalo crvena.Banda lopovska
Tako je.
Sramota, pljačka, nikad vam nije dosta.
Cist lovluk dabiti sve vise naplatili
Strasno,dokle ova lopovska vlast ide.Ocigledno je da nemaju pare …..nema kredita, pa onda prebaci na gradjane.Pusto prosto.Niko nista ne zna ,pa mlati uspesno i napredno….
Bolje da redovno ocitavaju brojila I vode računa be ocitavaju po 3 meseca i onda te prebace u crvenu zonu, čista pljačka pisao dopis niko ne reaguje važno je da nas kradu kako hoce. Tome treba stati na put. Neka isključe velike sisteme koji duguju milione a ne da građani plaćaju njihov nerad i nesposobnost. Najskuplja struja u regionu. Sve stručnjaci na celu.
Ćist bezobrazluk i lopovluk. Umesto da nama redovnim platišama isključite zone i odredite jedinstvenu tarifu pa koliko potrošimo vi nss terate da štedimo, smrzavamo se da bi oni koji bespravno prikaceni vukli struju do mile volje ili oni koji je ne placaju godinama dobilii rate ili otpis.
Bezobrazluk,dokle vise?!
Bio bi red da se poveca zelena zona bar na 400 kw
Narod treba na ulice da izađe,ovo je pljačka.
Kakva pljačka pa Vučić rekao da će olakšati račune za struju a on nas ojadi.
Zar ste vi stvarno verovali u ove lazi ovog nepomenika do sada
Cene dizela danas:
Srbija 1,64e
Kosovo* 1,15e
S.Makedonija 1,10e
Crna Gora 1,37e
BiH 1,20e
Hrvatska 1,35e
To je rezultat AV politike.
Da bi konju imao vakcine,respiratore i ostalo što drzava obezbedjuje od akciza
Tatko ti konj.
Pa šta je sa ovima ostalima jel svi pocrkaše bez vakcina i respiratora, konju?
50% stanovnistva ne izlazi na izbore..nadam da ovaj put hoće i da se rešimo ovog za sva vremena
Lepo ljudi pricaju , prodao Kosovo,prodao resurse, prodao firme, prodao sve sto vredi a sto ne bi i nas . To vam je Srbija u bolju buducnost sa SNS loovima
Čist lopovluk Vučić ne zna gde više da krade. Pokrali su sve javna preduzeća prevode.u DOO kao da je Vučiću to deda Anđelko ostavio. Takvo zlo Srbija još nije imala
Ne lupetaj struja se plaćala i plaćaće se. Kom se ne sviđa neka se isključi. Cigarete i gorivo vam nikad nisu skupi samo struja.
Ćuti i jedi sendvič.
Gluo si k’o točak
Znao sam da lopovski eps sprema kradju narodu sa zonama to treba ukinuti samo normalna cena za skupu i jeftinu tarifu za sve ove lopovluke epsa treba smena ministra zato ato odobrava lopovluk epsa i ne stane na kraj pljacke naroda a vec smo svi mi radnici epsa sve smisljeno
Ma stavite odma crvenu sta nas zajebavate lopovi
Talandara mnogo struje troši
Unistavaju srednji sloj odavno i sredstva prerasporedjuju nizem sloju na granici siromastva. Sav rast se kasira visokom , ultra bogatom , sloju. Srednji sloj je nosioc standarda jedne drzave.
Umesto ukidanja blok tarifa i pteplate za RTS jos veci harac gradjanima .Trpi rajo tako treba jer se se bolji zivot oseca od zemlje do neba.
Lad vec struji naplacuju progresivno, mogla bi drzava Srbija da uvede i progresivni porez.
Pa ovi sto madno zaradjuju, neka placaju i masni porez.
A uz to uvesti i porez na luksuz i ekstra profit.
Pa da vidimo ko ima po 30 stanova i cozni park vredan milione, neka plati za sve cime se siri i fleksuje
Ja sam za. Bravo! Veći porez bogatima, plus porez na ekstra profit i veći porezi na više od dva stana i više od dva automobila. Kao i na firme i još štošta.
E onda bi Đilas bankrotirao. On je prebogat a zamisli toliki porezi.
Jadan đilas,pa šta tek onda da rade braća oskar i andrej puni su ko šleperi
Još kožu s leđa da nam oderu. Plaćaćemo struju ko pretekne. A šta ćemo da jedemo. Gloginje. Ovi su gori negu Turci.
Vesna zasto uporedjujete Turke da su za vasclisi.Otidjite u Tursku pa se uverite vidite koliko.oni pkacaju struju, oni struju koriste samo osvetljenje i kucne uredjaje. a kuhanhe grejanhe im je plin koji je bas jevtin.Nemorate se odma hvatati Turaka.
Ovo je idiotizam, cene namirnica nekih ce se minimalno smanjiti ali ce struja da nam steze budzet znacajno zbog poskupljenja i zona zeleno, crveno!
Pa kako to kad nas predsednik kaze da ce narodu biti lakse i da de nastupititi olaksice i da ce……..LIPSI MAGARECI NARODE DO ZELENE TRAVE
Naprednjaci sve naprednije pljackaju ovaj jadni narod
Tražili smo dobismo
Ovima je vreme da putuju… Za Kanadu
Pljačka veka
U svim normalnim zemljama na svetu sto vise trosis struju to manje placa u Holandiji posto struju prave od djubreta koje izbacuju iz kuce gradjani su ranije 90 imali popust na račun i do70 posto sto znaci ako su struju potrošili za 100 guldena placa li su samo 30 e to je bogata zemlja a kod nas gledaju samo kako da te oderu
Tako baš lopovi i lažovi od Vučića p
A do NEGOVI UVLAKAČI….
Neznanje + propaganda…. Svi nesto imaju da kazu, a malo ko zna cak i one najosnovnije podatke. Srbija je u evropi 2 ili 3. zemlja po najnizoj ceni struje. Malo ko zna da je mmf taj koji stalno zahteva nova i nova poskupljenja struje u srbiji. Eu je indirektno odgovorna za dizanje cene struje kod nas, jer moramo da se uskladimo sa njihovim cenama. Zanimljivo je jer jedino za plate i primanja gradjana nikad nisu ispostavljali slicne zahteve. Uvek nam traze uskladjivanje u onim stvarima koje bi isle na nasu stetu. Ostaje nada da posle ruske pobede u Ukrajini konacno i Srbija moze da se jednom za svagda oslobodi svih stetnih dejstava tzv. Evropskog puta, na kome nema cilja ni dostignuća za Srbiju.
I ti si izgleda u toj grupaciji…
Pa i u platama smo u top 3, ali sa dna.
Kako da ne …jeste MMF je rekao ne plaćate redovno kredite pa nek struja poskupi…pa nije se zadužio za narod jer nema boljitka ni elektrana na otpad,ni prečišćavanje otpadnih voda….smao prljava industrija i gume ,ako nemaju gde ovaj oberučke prima …gde je zelena agenda? Posekoše šume,potoke i reke uništiše ….gde su pare ?Pa nisu kod MMF…on smo daje pare koje papreno naplaćuje .,..Koliko ti struje tročiš mesečno?Koliko dece imaš u domaćinstvu?Koliko ti pere mašina?Kuvaš li ručak?Praviš li kolače?Da li ti dolazi neko od prijatelja i rodjaka na duži period u goste?Imaš li dvorište?sve su ovo faktori zašto je nekome zaista skupa struja.I ovo je jedan atak na budžet koji vodi otudjenju čoveka i porodice od sveta!!!!!Mnogo je aspekata….nerealna situacija poskupljenje struje vodi u poskupljenje namirnica i svega ostalog a samo u Srbiji 3000 namirnica pojeftinjuje ,ma nemoj ..laža za budale i nepismene stavljajte na hleb čarapu i pite šampon od jabuke!!!!!
Apsolutno ste u pravu
Slobodno moze da se oslobodi Evrope u svakom trenutku… Ali to onda znaci i para iz Evrope… A bez tih para mozemo da sastavimo eventualno 3 dana u mesecu… Aj sad razguli i nastavi da sanjas BRIKS…
Poenta jeste sto ne dozvoljavaju nikome da ode sa beskonacnog evropskog puta. Sa tim njihovim parama oni ovde prave profit i sebi korist. Zasto ne bi nastavili da saradjujemo tamo gde svi dobijaju… Ali ne njima je bitno da ucenjuju i vladaju drugima… A to sto neko sanja BRICS svako sanja bolje i pravednije.
E SAD GRESIS I TI NIJE TACNO DA SRBIJA OMA NAJMANJU CENU STRUJE ….ZATO STO U PLACANJE STRUJE NE RACUNAJU NAKNADU ZA,MERNO MESTO…..ZA OVE I ONE PROIZ VODJACE…ZA PREPLATU RTS….ITD…ITD STO ZNATNO DIZE CENU STRUJE…
A UPOREDJUJUCI NASE PLATE I CENE STRUJR PLACAMO JE VISE OD FRANCUZA..ITALIJANA…DANSKE……I TO JE BILO ZVANICNO OBJAVLJENO I U EU….TAKO DA TREBA SE PRVO INFORMISATI A ONDA KOMENTARISI
Ma ne lupetaj bre , uvek nam drugi krivi za sve , samo vlast je kriva za nevidjenu pljačku epsa , zasto placamo tv pretplatu kad je placamo kroz kablovsku , dvaput nam naplacuju , i jos puno toga .
Kakav lopovluk i kakva pljačka naroda, pa to je nečuveno!!! Svi mi koji moramo da se grejemo na struju, sa ovakvim obračunom, obrali smo zelen bostan! Ima li kraja ovom naprednom ludilu?!
Svuda u svetu oni koji troše struju za grejanje to debelo plaćaju. Struja se ne koristi nigde za grejanje samo u Srbiji.
Čista pljačka običnog naroda
LOPOVI BAGRA BEZ OBRAZA I SRAMA.
Sama činjenica da isti proizvod prodaju kao „skuplji“ ili „jeftiniji“ je u sukobu za zdravom pameću. To su uveli komunisti da ono što su opraštali fabrikama gubitašima nadoknade preko ledja stanovništva i sitnih privatnika.
Uvodjenje nekakvih zona je novi izum stare pameti, takodje u sukobu sa zdravom logikom! Umesto da one koji troše više nekog proizvoda proizvodjač nagradi i da im popust on ih kažnjava i naplaćuje više!
Ko se pri ovome ne oseća kao june onda nešto nije u redu sa njegovom logikom!
Pošto je Broz( a i potonji) uspeo, ipak, da ubedi dobar deo naroda da im je dobro, a takvih ima još mnogo, nastavlja se ova igranka! Struja je luksuz…. narode!
Nije u sukobu sa zdravom pamecu. Ta struja se dobija iz prirodnih resursa, u Srbiji vode i uglja. Voda je obnovljiva, ugalj nije. Na stranu ostale prednosti i nedostaci to dvoje.. Voda koju imas iz cesme je takodje resurs, ona se takodje placa papreno skuplje iznad racionalne potrosnje…
Čitaj ponovo! U sukobu sa zdravom pameću je da se za isti proizvod napkaćuju 2 različute cene!!!!
Ali, ima i ovakvih koji ovo „razumeju“ i brane! Zato i jeste ovako!
Ne dirajte 1600
Znaci da smo ga poduvali do balcaka…
Moraju nadomestiti plate za svoje sendvičare, pišto ih sedi pi 16 u kancelariji, a posao im je da idu po mitinzima i popunjavaju autobuse
Pa to znaci namet na narod. Vec ovog meseca su racuni veci. Pricaju o smanjenju cena, a narodu se direkno izvlaci iz dzepa. Ja sam u najnizoj tarifi, a racuni svakog meseca veci.
Sta cemo kad struja nije ni citana u sred Čačka vise od pola gradjana nije ni dobilo racune
Bagra odvratna
J.u nas na struji godinama,ali je sad prevrsilo.EPS hoce da ustedi a otvara racun u privatnij banci gde placa proviziju na sredstva umesto da ide na trezor,gde interesa ima drzava budzet a ne privatnici.Naplacuje nam tzv razvoj zel.energije koji posle prodaju kwh iz energana koje mi preko EPSa finansiramo.Tv taksa to je tek glupost…ako nastavi drzava ovako ode u pm
Sta cemo mi koji se grejemo na struju.Prosto je neizdrzljivo tako nesto . A pored struje placate neke gluposti yto u opste nebi trebale da postoje osim struje koju potrosite,sve ostalo je izmisljeno.
Pumpajte…..
Slabo pumpaju sad nek ih cepaju sa crvenom zonom….
stop naprednoj pljacki