Nejasna svrha pomoći od 100 evra svim građanima

6
1541

Nebojša Atanacković iz Unije poslodavaca Srbije i ekonomista Saša Ranđelović složili su se u oceni da nije jasna svrha pomoći svim građanima od 12.000 dinara.

Ako je svrha pomoć siromašnima i ugroženima, onda je to trebalo raspodeliti, onda bi postojao prostor da se u znatno većem iznosu to raspodeli na primaoce socijalne pomoći u Srbiji – kaže Ranđelović.

Atanacković dodaje da „za nekoga ko ima 1.000 evra platu, 100 evra neće mnogo značiti, a za onoga ko je potpuno bez primanja, 100 evra je previše malo“.

Vlada Srbije objavila je program paketa mera koje za cilj imaju smanjivanje negativnih efekata prouzrokovanih pandemijom koronavirusa i podršku privredi Srbije.

Atanacković kaže da su svoje zahteve postavili još 15. marta na sednici SES.

Tražili smo pre svega da ne postoje izuzeci, da se mere primene na isti način, na privatne i javne kompanije. Iznenadila nas je količina predloženog finansijskog učešća države. Videćemo na koji način će dalje, ovo je lepo rečeno, imam utisak da će pomoći privredi i sasvim malima i velikima na određeni način, međutim, pitanje je realizacije. Mi smatramo da smo zakasnili s ovim merama. Ako smo bili vredni da primenimo zdravstvene mere, trebalo je uporedo s njima početi i sa primenom ovih mera. Privreda nije u situaciji da čeka – kaže on.

Ranđelović misli da je dobro da je sam program mera fokusiran na likvidnost.

Čini se da je fiskalno prenapregnut predlog, tačno je da ulazimo u krizu sa nešto boljim stanjem javnih finansija nego što je to pre bio slučaj – kaže.

Ističe da misli da je dobra odluka vlade da podstakne kroz garancije kreditiranje privrede.

Subvencionisanje zarada zvuči atraktivno za poslodavce, mislim da je takva mera opravdana za one delatnosti koje su snažno pogođene ovom krizom – kaže Ranđelović.

Ranđelović kaže da je opšta ocena da je program neophodan, a da je pitanje samo razmera te pomoći.

Dodaje da nije jasno šta je svrha pomoći svim građanima od 12.000 dinara.

Ako je svrha pomoć siromašnima i ugroženima, onda je to trebalo raspodeliti, onda bi postojao prostor da se u znatno većem iznosu to raspodeli na primaoce socijalne pomoći u Srbiji, tih 520 miliona evra bi omogućilo da se 12 meseci isplaćuje minimalna zarada za 170.000 nezaposlenih, ako bi do tog rasta nezaposlenosti došlo – kaže Ranđelović.

Atanacković se slaže sa ovom ocenom.

Zaista smatram da davanje svim građanima, za nekoga ko ima 1.000 evra platu, 100 evra neće mnogo značiti, a za onoga ko je potpuno bez primanja, 100 evra je previše malo – kaže on.

Ističe da je velika nepoznanica koliko će da traje kriza.

Možemo da budemo optimisti, ali mislim da se neće brzo završiti, da će dubina krize biti veća nego što možemo da predvidimo – smatra Atanacković.

Izvor: N1

Prethodni članakAnaliza uzoraka na korona virus od danas i u laboratoriji u Kraljevu
Sledeći članakVlada zabranila kriznim štabovima u unutrašnjosti da daju informacije o obolelim od koronavirusa

6 KOMENTARA

  1. Valja pomoc svima.Narocito populaciji od 40-60 godina koja se nalazi na Zavodu za zaposljavanje.Gde su ostali bez posle posle 20-30 god radnog staza.Niko nece da ih primi jer ne odgovaraju godinama starosti.

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here