Odbor za gradnju hrama: Spomenik u Ostri bespravno izgrađen na crkvenom zemljištu

3
652
Predstavnici SUBNOR-a kod crkve u Ostri

ČAČAK – Odbor za gradnju Hrama u Ostri oglasio se nakon navoda predstavnika SUBNOR-a Čačak u vezi sa gradnjom crkve u blizini spomen kompleksa u ovom selu.

Saopštenje prenosimo u celosti:

Povodom niza neistina i laži koje je izneo predsednik SUBNOR-a Čačak Bole Lukić (05. mart 2020 god.) u ime meštana i vernika našeg sela Ostra, sela ljubaznih i divnih domaćina u obavezi smo da reagujemo.

Kao prvo, uz svo poštovanje žrtava rata, ma kom pokretu pripadali, spomenik je bespravno izgrađen na zemljištu koje je oduvek bilo crkveno i koje je za potrebe izgradnje Hrama osveštao vladika žički Nikola (još 1938 god.), a partizani su to zemljište bukvalno oteli za potrebe spomenika.

Kao drugo, borci su izginuli na Vuksanovića šteli, 1.000 metara udaljene od spomenika, pa je plan bio da se spomenik izgradi na mestu stradanja boraca, što je i logično.

Kao treće, zemljište je upisano na crkvenu opštinu, pa samo ljubaznošću i ljudskom odnosu prema žrtvama spomenik nije “premešten“, a bilo je i takvih predloga, jer o njemu niko ne vodi brigu samo ga se nazovi borci sete petog marta.

Kao četvrto, veći deo ljudi koji su se skupili i tog petog marta dolaze na slavu Svete Petke kojoj je posvećen Hram i vrlo dobro znaju da niko, i slovima nikada, nije rekao nijednu ružnu reč o žrtvama i spomeniku, a na drugoj strani čuli smo mnogo uvreda od ljudi koji vode SUBNOR, a ne znaju ni pušku da drže ili nisu ni vojsku služili. Krajnje vreme je da se na ovu temu stavi taćka jer mnogo toga je već napisano, a postoje i pisani tregovi i verodostojna dokumenta koje su pisali stručnjaci.

Stoga molimo ljude koji se okupljaju tog 5. marta da nas već jednom ostave na miru i da nam dozvole da završimo ovaj velelepni Hram, u kome će se, nadamo se, i oni moliti za oproštaj grehova i da ne dozvolimo nekim “skorojevićima“ iz Donje Gorevnice da nam svađa ovo selo.

Odbor za gradnju Hrama u Ostri

Prethodni članakStamatović učestvuje na lokalnim izborima u Čačku, pregovarao i sa Ćalovićem
Sledeći članakDrugi oboleli od korona virusa u Srbiji

3 KOMENTARA

  1. stara srpska boljka koju mi srbi ne zelimo da izlecimo.Samo hocemo da sve bude crno, da jadikujemo. Dobrih i manje dobrih ima svuda.Medu komunistima a i medu vernicima, to svi znamo. Posle boja lako je biti junak. Realno, da sagledamo ovo vreme gde zivimo i kako zivimo? Idealno, pa nije. Pa koga kriviti? Mi smo krivi. Samo nismo realni i samokriticni. Veliki problem imamo sami sa sobom, posledice velike a mi ne zelimo da ih sagledamo.

  2. Negde piše da je tada SUBNOR kupio tu zemlju od lokalnog seljanima, crkva je kasnije podignuta i možda je mogla malčice da se odalji.

    Lep je i spomenik 8 crkva koja je posvećena Svetoj Petki/oktobar,tako vele…

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here