Otac nastradalog mladića: Mural u centru Čačka kao simbol, opomena i putokaz

7
1912

ČAČAK – Na zgradi, u Čačku kolokvijalno nazvanoj “Fruška gora“, oslikan je mural sa likovima Ognjena Vasiljevića, Ivana Stančića, Nikole Zekavice i Luke Mićovića, četvorice mladih Čačana koji su u junu prošle godine trgaično izgubili živote u saobraćajnoj nesreći u Jančićima.

Mural je oslikan za zidu visokom 16 metara, a autor je strit-art umetnik Stevan Šoln.

Boro Vasiljević, otac jednog od nastradalih mladića, kaže da bi mural sa njihovim nasmejanim licima treba da bude simbol mladosti, sreće i poštovanja života.

Ali treba da bude i opomena da se iza svake krivine može dogoditi nesreća. Neka mladi koji dolaze znaju da uvek treba spustiti loptu, neka uvek imaju u glavi to što se dogodilo, neka ‘prikoče’ malo kada budu u stanju pozitivnog naboja, neka stanu i dobro razmisle – poručuje Vasiljević.

U pozadini murala vide se prepoznatljivi simboli Čačka – Ovčar i Kablar, kao i meandri Morave, kao i stilizovani anđeo. Na vrhu je ispisana i poruka patrijarha Pavla: “Proći će sve, ali duša, obraz i ono što je dobro ostaju zauvek“.

To će sigurno biti smernica i putokaz za sve generacije koje dolaze – zaključio je Boro Vasiljević.

Izvor: Morava info

Prethodni članakMonahu pedofilu određen jednomesečni pritvor
Sledeći članakDeo Čačka u petak sedam sati bez struje

7 KOMENTARA

  1. Ovo je totalno neprikladno,morbidno,da ne napisem neku grublju rec.
    Ja dosada nisam cuo da je bilo gde ovako nesto uradjeno,osim murala „navijacima“ i kriminalcima.
    Ovim cinom je narusena intimnost porodica ovih mladica,a siguran sam da bi i oni da mogu bili protiv ovog mamutskog murala.
    Bilo je toliko drugih nacina….

  2. Ovo je teska morbidnost i zloupotreba licnih tragedija! Razumem bol porodica, zao mi je dece ali to je njihov licni bol. Uvek ce nazalost biti tragedija. Sta cemo sa divnom decom koja su ranije stradala? Sta ako se ponovo nesto slicno desi? Hocemo po gradu crtati murale sa glavama i ostale mrtve dece i stavljati spomenike stradalima u navijackim sukobima? Sramotno igranje sa osećanjima građana!

    • Nije teze gradjanima da gledaju nego samim roditeljima!
      Ima murala sa ovakvom porukom na svakom koraku,zasto smeta bas ovaj koji ima posebnu simboliku!
      Kakvi smo mi ljudi,Čačani,bolje reći ne ljudi!

      • Nezahvalno je iznositi kritike na ovaku temu, ali možda zato što je na centralnom gradskom trgu nacrtan preko cele zgrade. Uz dužno poštovanje lika i dela poginulih momaka, kao i bola njihovih roditelja, mislim da bi bilo mnogo primerenije da im je na jedan prigodniji način odata počast i očuvana uspomena na njih. Ovako su izloženi upravo ovoj diskusiji koju ovde vodimo, da li su svojim likom i delom zaslužili da imaju dzinovski mural ne centralnom gradskom trgu, počast kakvu niko do sada u istoriji ovog grada nije dobio. Građane Čačka niko nije pitao da li se slažu da im centralni gradski trg ima dzinovsko spomen obeležje, i samim tim su, zbog elementarne pristojnosti koja nalaže na niko normlalan neće prekrečiti spomen obeležje, primorani da imaju spomenik veličine zgrade na trgu u narednim godinama i decenijama. Postavlja se i pitanje šta ako i ostali ožalošćeni koji su izgubili mlađeg člana porodice budu smatrali da i njihovi bližnji zaslužuju mural preko cele zgrade u centru grada, kako njima zabraniti, a ovaj je već dozvoljen. Onda možemo imati centralnu gradsku zonu oslikanu džinovskim muralima pokojnika.

      • Kada bi malo uključio mozak onda bi shvatio da su neljudi oni koji dovode decu u opasnost da voze po losim putevima, da se dopusta dilerima da nam decu snabdevaju drogom, da navijacka mafija ubija decu i slicno. Naravno da smeta ovoliki neukusan mural i stvari treba nazvati pravim imenom. I estetski je ruzan i neprikladan i mesto je uzasno. Mnogi mladi ljudi su stradali, nazalost, to se uvek dogadja, ali ne sme biti zloupotrebljeno na ovakav nacin. Postujte sve mlade izgubljene zivote jednako i ne na ovaj uzasan nacin!

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here