Pregovori o minimalcu: Vlada predlaže povećanje do 10 odsto, za sindikalce to ne prihvatljivo

0
360
Foto: Shutterstock

Predstavnici Vlade Srbije su na današnjoj, drugoj rundi pregovora socijalnih partnera o minimalnoj ceni rada za sledeću godinu izašli sa predlogom da se minimalac poveća za osam do 10 odsto.

Sekretar Veća Saveza samostalnih sindikata Srbije Zoran Mihajlović kaže da je takva ponuda neprihvatljiva.

  • To je za nas apsolutno neprihvatljivo. To je neočekivano nisko sa njihove strane jer sa tom ponudom ne stižemo ni do 52.000 dinara, što znači da minimalac za sledeću godinu ne bi pokrio ni minimalnu potrošačku korpu iz ove godine – rekao je on za Tanjug.

Dodao je da predloženim povećanjem od osam do 10 odsto, ne bi moglo da se dođe do cifre od 650 evra, koliko je planirano da minimalac iznosi 2027. godine.

  • Neophodno je da iz godine u godinu povećanje bude najmanje 18 odsto da bi se dostigla ta cifra, a ako bi povećanje za ovu godinu bilo između osam i 10 odsto, onda bi sledeće i 2026. godine povećanje trebalo da bude skoro 30 odsto da bi se dostigla zacrtana suma, što je teško za očekivati – naveo je Mihajlović.

Istakao je da sindikat neće odustati od svog predloga da minimalac bude 60 odsto potrošačke korpe, odnosno oko 62.000 dinara.

Što se poslodavaca tiče, oni su, kaže, zadovoljni vladinim predlogom jer se poklapa sa njihovim.

  • Prema onome što se čulo od predstavnika Vlade Srbije postoji spremnost da se smanji opterećenje na zarade, što su poslodavci tražili i to na neoporezivi deo zarade, dok se doprinosi, što je takođe tražila Unija poslodavaca Srbije, neće smanjivati – istakao je on.

Novi sastanak predstavnika Vlade Srbije, reprezentativnih sindikalnih centrala SSSS i Unije poslodavaca Srbije trebalo bi da se održi u četvrtak, 22. avgusta.

Izvor: Tanjug

Prethodni članakPlanska isključenja struje za utorak, 20. avgust
Sledeći članakMilun Todorović gradonačelnik Čačka i u trećem mandatu – 41 glas za, 11 protiv

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here