Radojević: Nestašica vode u Čačku pokazuje slom sistema, danima ne mogu da poprave betonsku cev

10
808

ČAČAK – Potpredsednik Narodne stranke dr Aleksandar Radojević izjavio je da višednevna nestašica vode u Čačku i velikom delu zapadne Srbije pokazuje nesposobnost lokalnih vlasti i slom sistema u kojem “naši inženjeri najureni, pa su potrebni inženjeri iz uvoza da nam objasne kako da se nastavi betonska cev kroz koju prolazi voda“.

  • Pukla je cev i to danima ne mogu da poprave i nikako da poprave, a biće potrebno još nekoliko dana da se sistem napuni. Čačak je presušio, pukle su cevi koje snabdevaju vodom i Arilje, Gornji Milanovac, Lučane, Guču, Požegu… Svi gradovi od Ivanjice do Gornjeg Milanovca nemaju vodu za piće – rekao je Radojević u podkastu “Milo je pao“.

Radojević, koji je pneumoftiziolog u Čačku, rekao je da je zdravstvo u Srbiji „demontirano“, ali da je za šest meseci moguće dovesti zdravstvo u red i na zadovoljavajući nivo.

  • Ako bi se budžet za zdravstvo od skoro četiri milijarde evra godišnje trošio racionalno, svaki stanovnik Srbije bi imao svog ličnog i dobro plaćenog lekara. Lekari su ili otišli iz Srbije ili su u penziji, novi nisu primljeni. Ja sam najmlađi pulmolog u Čačku, a imam 60 godina, i posle mene nije primljen nijedan. Bio sam deveti lekar na pulmološkom odeljenju, a sada je na tom odeljenju jedan ili dva lekara. Tako je desetkovan zdravstveni kadar u Srbiji – dodao je Radojević.

Radojević je naveo da su sve fabrike lekova su date strancima, što je nazvao “aktom veleizdaje“.

  • Sve bolnice su mogle da proizvode infuzione rastvore, ali je interes bio da se posrednici obogate. Jedna infuzija u čačanskoj bolnici može da se napravi za 150 dinara sa aparaturom koju poseduje, ali se to ne čini, jer ako se donese iz Vršca, onda košta 700 dinara, a ako se donese iz Nemačke onda dodajte još jednu nulu. Trgovci i posrednici uzimaju ogroman novac za infuzione rastvore umesto da se taj novac troši na lečenje dece i ljudi. Infuzija se sastoji od jednog litra čiste vode i devet grama kuhunjske soli. Da li to treba dovoziti iz Nemačke ili može da se pravi i u bolnici u Čačku i u svakoj drugoj bolnici – rekao je Radojević.

Izvor: Morava info

Prethodni članakVeliki uspeh čačanskih balerina na državnom Festivalu baletskih škola Srbije
Sledeći članakVelika “Bebiron puzijada“ u Čačku

10 KOMENTARA

  1. Havarije se desavaju i desavace se.Ovaj cevovod je gradila neka druga vlast po tehnologiji koja je bila tada zastupljena.E sad se javljaju politicari koji se u sve razumeju a ustvari su duduci u ovoj oblasti.Treba razmisljati u pravcu novog cevovoda sto mnogo kosta i radovi traju dugo ili osposobiti i modernizovati vec postojece crpne stanice sto bi obezbedilo u vanrednoj situaciji bar tehnicku vodu.

  2. Verovatno ovaj Andjelić Marko došao od nekud, kada pita doktora Radojevića: „gde je bio dosada“? Koliko se sećam on je više puta ukazivao na deficit prvo lekara, aparata, lekova, opreme posteljine ma rasulo ali su svi bili gluvi on sam nije mogao ništa i čovek otišao u privatnike. Dok i dalje budemo optuživali jedni druge. a ništa preduzimali Nestaćemo kao narod a možda je tako i najbolje jer mora da se rode neki novi pošteni normalni ljudi, kojima će biti prioritet deca, komšije, gradjani pa onda svoj interes i dźep a do tada?????

    • Jadan Dr. Radojevic, niko ga nije slusao u bolnici pa je zato otisao u privatnike. Pusti Nado tu pricu. Niko nije glup.
      A Andjelic Marko je Cacanin nije nigde isao. Studirao u Bg zavrsio, vratio se I zivi u Cacku.

  3. Hijerarhija odgovornosti za havariju vodosnabdevanja (po funkciji i imenu)
    JP „Rzav“ Arilje – direktno tehnički odgovoran za cevovod i sanaciju havarije. Direktor: Dragan Bastajić.- onaj što izašao da objasni građanima da je havarija posledica greške u projektovanju od pre 30 godina.
    Gradska uprava Čačka – koordinacija lokalne infrastrukture. Načelnik: Miloš Stevanić- vezano za havariju se nije oglašavao.
    Gradonačelnik Čačka – Milun Todorović – politička odgovornost za funkcionisanje javnih službi i komunikaciju sa građanima. On je imao moždani udar još u septembru 2025. god. povukao se iz javnog života i od tada ga u funkciji menja njegov zamenik Vladan Milić. Onaj što nas vozikao žedne od srede do subote: „sad će voda samo što nije!“
    Republički nivo – Ministarstvo građevinarstva (ministar Goran Vesić) zbog strateških projekata poput brane „Svračkovo“, koja je zamišljena kao trajno rešenje za vodosnabdevanje. Aktuelna ministarka je doduše Aleksandra Sofronijević, ali šta ona realno i može da uradi kad su sredstva za projekat već nemanenski potrošena, dok Vesić i Toma sa „dva jaja od 11 dinara“ još uvek nisu pravosnažo osuđeni zbog pada nastrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu i smrti 16 ljudi.
    Na kraju je sve svaljeno na direktora JKP „Vodovod“ Zorana Pantovića, koji među navedenima jedini ima pravu diplomu, inženjersko znanje i iskustvo i ljudske kvalitete i koji je organizovao raspodelu cisterni i obezbeđivanje tehničke vode i obaveštavao građane. Mada je on i ranije govorio o kapacitetima lokalnog sistema Beljina i nedostatku dotoka iz Rzava, i drugim bitnim činjenicama vezanim za vodosnabdevanje- samo kome? Političarima koji drže da su građani stoka i da im je dovoljno poslati po po kila vode za havariju od 5 dana- pa u Aušvicu su davali više!

    • Ispravka: Direktor JP „Rzav“ Arilje nije Dragan Bastajić, već Matija Bratuljević, imenovan 21. maja 2026. za v.d. direktora. Ex portir, sa čuvenom diplomom iz Berana

  4. Čačani sad znate za koga da glasate,vidite da ova vlast ne drži pod kontrolom više ništa u zemlji,lažu objavljuju da stiže voda,ne smeju da objave da ni danas nije stigla,u subotu 30.05. a da ko zna da li će u nedelju, opet im se pojavio kvar.Kao da rade sami protiv sebe,ali to studentima ide u prilog.

    • A jel treba da glasamo za one koji su bili na vlasti pre 15ak godina, kada je bila prethodna havarija, i kada 10ak dana nismo imali ni kap vode.

  5. Evo ga I Dr, normalno uz Dr ide I politicar. Ali neuspesan. Zato ja sada imam pitanje za njega. Doktore/politicaru, zar je potrebno da pukne vodovodna cev, da nestane vode, da bi ti potegao pitanje desetkovanja zdravstva. Navodis, bez persiranja, nedostatak pulmologa, fabrike lekova privatizovane, nedostatak infuzionih rastvora, cene nabavki, mogucnost pravljenja istih u bolnicama. Zar to nije tema izmedju lekara? A jos da se to moze popraviti za 6 meseci. Pa dogovorite se, popravite. Niko vam ne brani. Najlakse je kritikovati iz prikrajka. A to da svaki stanovnik moze da ima svog lekara je bajka za malu decu. Vidimo to po vama doktorima privatnicima. O tome cu nekom drugom prilikom. Nije tema kao ni ova sada tvoja.

    • Nemoj drugom prilikom marko -malim slovom m – svaki tvoj komentar je dokaz pravog cacija
      …nepismeni marko komentarise dr Radojevica. Jedini se borio za bolje stanje u bolnici dok su svi zaposleni ćutali pred vd direktorom i njegovom glavnom sestrom…a tvoje komentare marko svi koji te znamo doživljavamo kao ,,lupanje otvorenog prozora “…

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here