Stiže sezona malina: Kvalitet roda sve bolji, proizvođači očekuju veću otkupnu cenu

41
21542

Prvi plodovi maline stižu za desetak dana, a vremenske prilike ove sezone bolje su nego lane. Ipak, dok jedni najavljuju dobar rod, drugi upozoravaju da veliki deo zasada nije oporavljen, pa se nada polaže u bolju cenu – čak 550 dinara za kilogram.

Po rečima poljoprivrednih stručnjaka, prvi plodovi maline u ravničarskim krajevima očekuju se već za desetak dana i u izgledu je kvalitetan rod, s obzirom na to da su zima i proleće bili uglavnom naklonjeni malinjacima.

  • Bilo je dovoljno padavina, dok nije bilo oštećenja od mraza i snega. Bez obzira na prošlogodišnju sušu koja je prouzrokovala kraći izdanak za četiri-pet rodnih grančica, ovo proleće je to nadoknadilo i očekujemo prosečan prinos od 7 do 10 tona po hektaru – kaže za „Blic“ Jovan Milinković iz Poljoprivredne stručne i savetodavne službe Valjevo.

Po njegovim rečima, za to da malinjaci u ovom delu zapadne Srbije izgledaju bolje nego lane, bilo je ključno to što ih za razliku od nekoliko pređašnjih sezona zaobišao aprilski mraz i sneg koji zna da napravi značajnu štetu na rodnim grančicama.

S druge strane, kako dodaje, dobro je što smo imali padavine koje su bile raspoređene i u kontininuitetu.

  • Tako da očekujem dobar kvalitet plodova maline, ali na žalost nemamo dovoljno površina pod ovom strateškom voćkom. Malinjaci se godinama smanjuju, a osnovni razlog je nedostatak radne snage na selu. Domaćinstva su sve starija, oni koji su preostali održavaju koliko mogu, ali se zasadi smanjuju i to je slika našeg malinarstva u većem delu Srbije – navodi Milinković.

S druge strane, predsednik Asocijacije proizvođača maline Dobrivoje Radović kaže da situacija u malinjacima ipak nije sjajna, pogotovo u brdsko-planinskim područijima gde su i najveći zasadi ovog voća. Naime, kako objašnjava, preko dana jeste toplo, ali su večeri i noći i dalje hladne, pogotovo u dolini Moravice koja „daje“ najveće količine domaće maline.

  • Uz to, i vremenski uslovi prethodne godine doprineli su da 30 odsto malinjaka sada bude u dobroj kondiciji, dok je 70 odsto njih u znatno lošijem stanju. Ostali su kratki izdanci i prinos će biti manji od prosečnog – upozorio je Radović za TV Požega.

Na „sreću“ srpskih malinara, po njegovim rečima, u zemljama koje su Srbiji najveća konkurencija u proizvodnji maline, poput Poljske, mraz je naneo još veće štete u prinosu. Zbog toga, kako kaže, malinari ove godine očekuju bolju otkupnu cenu „crvenog zlata“.

  • Naponjem da je prošle godine proizvedeno 20.000 tona naše maline, da je konkurencija takođe pretrpela značajne gubitke u prinosu, tako da iz razloga ponude i potražnje očekujemo akontnu cenu od 550 dinara za kilogram maline, sa tendencijom rasta – poručuje predsednik Asocijacije proizvođača maline.

Agroanalitičari su ranije upozoravali da je je najveći problem domaćeg malinarstva drastično smanjenje površina pod ovom strateškom voćkom – od nekadašnjih više od 24.000 na sadašnjih oko 8.000 hektara.

Kvalitet maline iz Srbije na svetskom tržištu, po njihovim rečima, nije upitan i još uvek je među najviše ocenjenima, ali je problem nizak kvantitet koji obara konkurentnost. Naime, od nekadašnjih 80.000 tona maline, godišnji prinos je spao na prošlogodišnjih 20.000.

Sami proizvođači, pak, ukazivali su da je godinama niska otkupna cena uticala na to da ne vide interes ni ekonomsku računicu u ovoj proizvodnji, zbog čega nisu ulagali u plantaže, niti su primenjivali agrotehničke mere, već su zasade smanjivali.

Izvor: Blic/P. Vujanac

Prethodni članakOmladinac pobedom u Užicu kolo pre kraja obezbedio opstanak u Srpskoj ligi Zapad
Sledeći članakJP “Rzav“ i JKP “Vodovod“ demantuju navode sa društvenih mreža: Nema novog kvara, vodosnabdevanje u Čačku bez problema

41 KOMENTARA

  1. Od ponosa Srbije seljaci su dogurali do ljudskog dna.Poltroni vlasti,podkupljivi za sitno, bez karaktera,alavi i do ula Boga kvarni

  2. Sto to upetate? 6000 za 10h.i 3 obroka , cigarete, kafa sokovi. Pa koliko ko nabere
    Od marta pa do kasne jeseni radi se u malinama
    . Btanje ja najlakse
    Zmate sta
    Idite na selo a sadite, raditr. Osetite krv i znoj i profajte po 200 kako rekoste. Molim vas da ne lupetate da prodajemo otrov, jer se redovno kontrolisu uzorci. Postujte ovo malo seljaka sto je ostalo o ne potcenjujte nikoga iz debele hladovine.

  3. Samo kukaju,a jadne berace tretiraju kao stoku za 4000-5000 dinara. Ustaju u 5 i beru do 20h,a gazde samo kukaju nikada zadovoljni

  4. Ja sampenzinoner koji je radio i ziveo na selu plata prvog je zna se a svi koji mizlite da je lako ziviti od sela znate kako je ona beracica rekls lakse mi je deset minuta se kresnuti za pedeset evra nego ceo dan se peci na suncu pustite vi kojekakve price dokolicara i lezileboviva na racu kojekakvih stranaka cemu dolazzi kraj

  5. Svo zlo leži u neznanju!!! Treba poštovati one koji nas hrane i obezbediti im ekstra uslove za život. A zna se ko je nama kriv što nemamo normalne plate da možemo da priuštimo jagode, trešnje, borovnice, maline…

  6. Niko moj ne živi u selu i od sela!!!
    Želim svim poljoprivrednicima, bilo čim da se bave, da im godina bude dobra i da uzmu dobre pare!!!
    SAMO SELO,po ko zna koji put,može spasiti Srbiju!
    Ko misli da je voće i povrće skupo može lako da proba uzgoj. Shvatiće brzo!

  7. 200 dinara kilo i to je previše, celog života nas seljaci vuku za nos, sve im je malo. Trešnje bile 1450 do 1600 a sad 150, pa ko je tu pokvaren i podmukao. Kukaju na uvoz, koji je jevtiniji, nije kvalitetno, a naše malo pomalo vrrate sa granice zbog preterane hemije. Seljak ima tri duše,, jednu namučenu a ode dve su pokvarene i podmukle. Godišnje rade dva do tri meseca, najviše, a hreli bi za jednu sezonu da zatade za ceo život.

  8. Nemoj Paunović tako jedeš seljački hleb mi seljaci smo uvek prizemljeni jer živimo i radimo tu zemlju da nije nas znaš i sam štabi ručao ida maline budu 200 dinara mi ćemo jesti domaći sir i naš paradajz ati gol K (krastavac)

    • Prijatno vam bilo. Vi jedete domace, zdravo a nama prodajete otrovno. Samo tako nastavite. Ni mi necemo lipsati od gladi. Ne sekirajte se.

  9. ero,u Poljskoj su velike subvencije na djubrivo,hemiju ,a ovde ojadise sa cenama istih.Zato se nikada ne porede cene u Poljskoj i ovde u Srbiji.

    • A ti rođače proizvodi organsku malinu, a ne da je natapate hemijom. Čudno je koliko smo neodgovoran narod, sve smo u stanju da uradimo za profit. Trujemo hranu da je ne jedu životinje, a tako zatrovanu jedemo sami.

  10. Cene od 2.8 dolara do 3.5 dolara je otkupna cena Amerika, Čile, Ukrajina, Mexico. Ljudi njihove plantaže su 10 hektara pa naviše i mašinsko branje. Mi u konvencionalu nemamo šta da tražimo. Možda samo u organskoj proizvodnji.
    Nažalost to je realnost. Veliki pozdrav

  11. E bas me zabole za te prvoklasne seljacine. To su obicni muljatori. I to vrlo bogati, pa pokusavaju da nam namecu svoje uslove zivota. Ne slazem se.

    • Ko te pitao da li se slazes ili ne?Ljudi rade da zarade posteno i teskim radom taj novac.A uslove zivota ti namecu neki drugi ne “ seljaci“.

    • E moj Obrade
      Kakav ti je to rečnik .Sigurno nisi bio nikada u prilici da vidiš šta rade ti proizvođači maline koje ti nazivaš svakakvim a ne znaš kakav je mukotrpan rad tih ljudi koji ustaju svako jutro u 4 sata , rade po ovoj vrelina a ni odmora ni mora ni banja . Svo uvažavanje za te ljude jer znam da je teško doći do svakog dinara .

        • Dobices Gobelja samo kukanje. Mnogo radimo sve skupo, nista se ne isplati, a kad prodaju sve je jeftino. Najgore je sto ne vode racuna kad prskaju, kad prodaju. Nepismeni su. Svi imaju baste sa sebe. Zato ja ne kupujem na pijacama,samo u trznim centrima. Oni koliko toliko kontrolisu.,znaci sigurnije je I jeftinije.

      • Ne mlati ustaju u četri, sa 40 ari prošle godine predato3600kg isplaćeno porodično završeno branje malo li je bezmalo dva miliona dinara

      • Mislim da kada komentarises treba da imas informacije. Pa seljaku je odlazak na more najbitnija stvar da se prica po selu kako je bio na moru

    • Ako u Poljskoj EU bude 2€ realno je da vi očekujete da kod nas bude niža.Još bi naj bolje bilo da za to počnemo optuživali hladnjačare,državu,institucije.A istovremeno da se zalažemo za ulazak u EU.Da baš do kraja iskažemo naše znanje,razum i inteligenciju.

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here