
ČAČAK – Nekoliko desetina Čačana protestovalo je u petak uveče u Čačku protiv nasilja i protiv izgradnje staklenog vidikovca na vrhu planine Kablar.
Organizator i voditelj protesta građanski aktivista i pesnik Jevđenije Julijan Dimitrijević rekao je da je „nasilje nad prirodom, nasilje nad planinom Kablar i nasilje nad čovekom“.
On je istakao da je građanskim i ekološkim aktivistima koji već nekoliko dana kampuju na Kablaru i protive se izgradnji staklenog vidikovca privatno obezbeđenje zabranilo da se kreću planinom.
– Nama je ometana sloboda kretanja. Nije čudo što mali šrafovi iz privatnog obezbeđenja, koji su nam pretili fizičkim obračunima, krše zakon i Ustav kada to rade i ljudi na čelu države – rekao je Dimitrijević.
On je ocenio da sve što se dešava u državi tiče se i Kablara.
– Šta selo dočeka grad sačeka. Kablar nije jedino mesto gde se uništava priroda. Uradili su to i u Beogradu, Vojvodini, na jugu Srbije – rekao je Dimitrijević.
On je dodao da oni koji su branili Kablar meštanima su predstavljeni kao uzurpatori njihovog puta i da su nazivani lažnim ekolozima i plaćenicima.
– Šta će biti kada krupni kapital pojede tu planinu – rekao je Dimitrijević.
On je pozvao građane da u ponedeljak, 11. septembra, dođu na protest ispred zgrade Gradske uprave u Čačku, od 14 do 16 časova.
– Hoćemo da kažemo da se bunimo protiv urbanizovane i betonirane planine. Nećemo da se planina uništi. Pozivam Čačane da ne budu inertni – rekao je Dimitrijević.
Na protestu su ponovljeni zahtevi za smenom rukovdstva REM-a i RTS-a, ministra policije i direktora BIE Bratislava Gašića i Aleksndra Vulina i gašenje televizija Pink i Hepi.
– Ti zahtevi ne smeju da nam dosade. Ponavljamo ih zbog sve one dece koja su poginula i zbog sistema koji je svima nama pucao u glavu i u srce – rekao je Dimitrijević.
Izvor: Beta









Isao bih ja na Zlatibor vrlo rado ali ne mere. Skupo.
Sreća je da neko hoće nešto da gradi na Kablaru.Sve uređene Srpske planine su rasadnici novca.Bio sam pre neki dan na Kopu,tu se više uzme godišnje novca nego svi malinara u Srbiji.Kad se taj vidikovac napravi biće sigurno življe u Kablarskih selima nego do pre par meseci.Ostoja proširuje objekte biće evrića.
Kakvih bre nekoliko desetina. Bilo ih 15 maksimum. Akipa da se naježiš. Ako se ovo predstavlja kao opozicija bolje da ništa ne menjamo
Drugari, ovih 10-oro namerno zaboravljaju da je ovo projekat REVITALIZACIJE OKK, nikakav masovni turizam i betonizacija, vec uredjenje i ozivljavanje poput lokaliteta u Sloveniji i Svajcarskoj…Ovo je milion puta ponovljeno, ali im odgovara termin zlatiborizacija jer toga sigurno NECE biti, ali ce biti uredno i sredjeno, atraktivno uredjeno da svaki turista moze da pronadje, proseta, upozna mestane i kupi nesto od lokalnih proizvoda, prespava u seoskom domacinstvu koje moze da priusti sebi sve sto konkurencija u Evropi nudi…Sta je tu lose i ko je ovde lud?!
Sledeci put postaviti neku mapu iz regiona, sveta, odakle bilo, koja sadrzi vidikovce da progledaju vajni ekolozi. A sta fali Zlatiboru? Ima sadrzaja za sve. Og prestiznih lokala, terena za sve I svasta, apatramana, bungaloova, zicara itd. a ostalo je I sume I sume. Znaci zelenila. A najvise posetilaca koji uzivaju. Skinite crne naocare, pogledajte. Nije glup narod koji ide masovno na Zlatibor a vi pametni.
Oni koji su išli na Zlatibor, tj „Kraljeve(partizanske) vode, sada idu po zlatiborskim selima i šumama, hvala Bogu, ima ih, jer ne žele da budu u gradu na planini. Taj prostor je sada postao estradni kič!
Ljudi idu, trazi I nadju. Planina Zlatibor je velika I svak ce da nadje ono sto ga zanima I ono sto my odgovara. Ko ide na Zlatibor to zna. Da mu smeta ne bi ni isao.
Zlatibor su “urbanizovali” do te mere da na planinu vise ne lici. Nadam se da ce neka planina preziveti nalet unistavanja, kako bi ljubitelji prirode imali gde da pobegnu iz urbanih sredina.
Ljubitelji novog pogleda na urbanizaciju mogu da koriste blagodeti asfaltnih i behaton baza i u gradovima, koji, u naletu “urbanizacije”, sve cesce ostaju bez zelenih povrsina
Kako ljubitelji prirode nemaju gde? Pa iz sela iz kojih su otisli. Mozda su im tu jos uvek zivi, hvala Bogu, roditelji ili bake I deke. Mozda su I zaboravljeni. Sto je ruzno. Pisem zato sto znam takve slucajeve. Na nesrecu. Ja nikad nisam ziveo na selu I ne smeta mi beton. Pogotovo behaton. Volim sarenilo.
Gospodine Kaldrmas, ima i nas koji nismo imali babe i dede koji su ziveli na selu. Gde biste vi nas uputili da prosetamo?
U nekim gradovima, npr. Parizu, prave zelene oaze cak i na krovovima zgrada, jer su svesni znacaja svakog drveta. Pretpostavljam da volite sarenilo behaton kocki, a ne sarenilo prirode, pa mi vas je donekle i zao.
kaldrmas je nekada bio sinonim za kulturnijeg coveka , sirih shvatanja i lepog ponasanja,koji zna za red!
Vredjati ljude zbog mesta rodjenja ili boravka, ili bilo kog drugog razloga je neprilicno!
Sto se sela tice, veliki francuski pisac Gi de Mopasan ( kako mi izgovaramo i pisemo) je rekao:
Svi veliki ljudi, kao i sve velike reke dolaze iz provincije,!(tj.sela)
Naravno, ne treba ovo bukvalno shvatiti!
Necu da pominjm koji su sve srpski velikani sa sela!!!!!
A u gradu, moze svasta da se rodi, kao i na selu!
Otkud sad Gi de Mopasan? E jesi pametan. Samo da kazem nije bitno ko je odakle. Vazno bi, I lepo, bilo da se to ne zaboravi. Jer smeta mi sto je tolika povika na beton, behaton. To je moje staniste. Na njemu zivim. A i moji preci. Znam za 5 kolena. I zivecemo jos. Zato kome smeta beton ima drugu soliciju. Selo. Ja nemam I ne treba mi. Imam pravo na to.
Kad si bio na Kablaru Jevdjenije? Verovatno nikad. Mozda sada kad su te nahuskali da trucas.
Roditelji poginule dece su Vas zamolili da ne pominete i da nepovezujte bilo kakv Vaš skup jsa tragedijom i njihovim bolom.
Takvi su ovi skupovi. Bez skrupula. Pijeteta. Bez grehote i sramota. Cisto izivljavanje I drskost. A Jevdjenije je posebna prica o kojoj cu kasnije. Nije mesto.