U poslednjih godinu i po dana smanjen broj prijavljenih slučajeva porodičnog nasilja u Čačku

0
205

ČAČAK – Od početka godine u porodičnom nasilju u Srbiji ubijeno je više od 10 žena, dok je prošle godine taj broj bio za oko 20 veći.

Branimirka Radoosavčević; foto: MNA

Statistika pokazuje da svaka treća žrtva je nasilje prethodno prijavila, a njihove ubice su najčešće bili supruzi i partneri.

Prema podacima Centra za socijalni rad u Čačku, 2012. godine evidentiran je 71 slučaj nasilja u porodici, a 2017. čak 494.

Povećan broj evidentiranih slučajeva nam govori o tome da se nasilje prijavljuje. Međutim, da bismo rekli da je nasilje zaista povećano, a ne samo evidencija, odnosno broj prijavljenih slučajeva onda nam je potrebno drugačiji tip istraživanja – izjavila je agenciji MNA direktorka Centra za socijalni rad u Čačku Branimirka Radosavčević.

Pre nešto više od dve godine počela je primena Zakona o sprečavaju nasilja u porodici.

Uvođenjem određenih novina u zakonsku regulativu, mnogim žrtvama nasilja dat je vetar u leđa da prijave ovakve slučajeve.

Poslednjih godinu i po dana na području Čačka broj prijavljenih slučaja nasilja u porodici je znatno manji.

Sudeći po podacima koje imamo u ovoj godini, najverovatnije da će se broj slučajeva i dalje smanjivati ili bar zadržati na ovom nivou – rekla je Radosavčević.

Prema njenim rečima, nasilje u porodici je uglavnom rodno zasnovano, odnosno žrtva je uvek slabija.

U većini slučajeva to su žene i deca, a ponekad i muškarci.

Nasilje u porodici isto tretiramo da li je u pitanju muškarac ili žena, nama je cilj da pomognemo žrtvi, da pomognemo njen oporavak, osnaživanje i osamostaljivanje – navela je Radosavčević.

U zavisnosti od procene strčnih lica, žrtve nasilja se mogu skloniti i u Sigurnu kuću.

Do 2017. imali smo povećanje broja zbrinutih žrtava porodičnog nasilja u našoj Sigurnoj kući, ali u 2018. godini je zabeleženo smanjenje. Tako smo pre dve godine imali 40 žrtava nasilja smeštenih u Sigurnoj kući, a prošle 26. To mogu biti efekti primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici – istakla je Radosavčević.

Radosavčević kaže da nedostaje centralna evidencija koju je Zakon o sprečavanju nasilja u porodici predvideo, ali i što više stručnih radnika u centrima za socijalni rad.

Izvor: MNA

Prethodni članakSrbija treća u Evropi po starosti stanovništva, više od 20 odsto Čačana ima preko 65 godina
Sledeći članakPogodi sutra humanu trojku za porodicu Stojanović iz Mrčajevaca

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here