ČAČAK – Od početka pandemije (9. marta) do petka, 27. marta, u Srbiji su blokirani računi 940 kompanija, pri čemu njih 279 prvi put od osnivanja. U blokadu je tokom ovog meseca išlo i po 150 firmi dnevno.
Među kompanijama koje su 27. marta ušle u blokadu, a kojih je bilo ukupno 44, najviše blokiranih preduzeća bavi se trgovinom na malo, pretežno hranom, pićima, duvanom (18), zatim su tu restorani i drugi ugostiteljski objekti (3) i firme za drumski prevoz tereta (3).
Najviše preduzeća bilo je iz Preševa, a zatim iz Čačka, Zrenjanina, Bačke Palanke i Pančeva.
Veliku većinu činili su preduzetnici, čak 80 odsto, dok je 18 odsto u formi društva sa ograničenom odgovornošću (d.o.o.), a 2 procenta bile su zadruge.
Najveći iznos pojedinačne blokade 27. marta je bio 2.444.521 dinara.
Ekonomista Goran Nikolić kaže za “Blic Biznis” da je ovakva statistika svakako značajnim delom posledica pandemije i da je ključno shvatiti da je ovo tek prvi udar virusa.
– Pomoć koju je najavila država sigurno će koristiti većini preduzeća, jer je dosta njih u ovom trenutku nelikvidno, ali ne i nesolventno. Zato će im ova podrška značiti. Ono što mene više brine, i što je najopasnije, je kako će privreda nastaviti nakon prvog talasa krize, jer će sve do otkrića vakcine korona virus predstavljati pretnju – ocenio je Nikolić.
On kaže da nije preterani optimista kada je reč o bliskoj ekonomskoj budućnosti, jer će globalni pad tražnje sigurno uticati i na naše izvozno orijentisane kompanije u narednom periodu, pa očekuje da će se nastaviti trend rasta broja blokiranih računa. Ipak, velike količine novca koje upumpavaju neke zapadne zemlje, a sa čijim kompanijama srpske firme dosta sarađuju, mogle bi da poprave situaciju.
– Ako ostanu na snazi, a verovatno će morati još neko vreme, mere socijalnog distanciranja, svakako će trpeti restorani, tržni centri, neće biti klasične kupovine i prodaje kao ranije – zaključuje Nikolić.
Izvor: Blic biznis