ČAČAK – Šabac, Čačak, Ćuprija, Kragujevac i Ruma su gradovi u Srbiji u kojima se najbrže dolazi do građevinske dozvole i to zahvaljujući tome što te lokalne samouprave poseduju certifikat o povoljnom poslovnom okruženju. S druge strane, skoro 60 odsto gradova i opština kasni u procesu izdavanja građevinskih dozvola.
Zvanična statistika pokazuje da je u Srbiji prošle godine podneto ukupno 148.907 zahteva za gradnju, a porast broja izdatih građevinskih dozvola zabeležen je u svim krajevima. Međutim, kako se navodi u novom izveštaju Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED), lokalne samouprave koje poseduju certifikat o povoljnom poslovnom okruženju (BFC) ili su u procesu certifikacije, izdale su čak četiri puta više dozvola i to za duplo kraće vreme.
Naime, navode u NALED-u, dok prosečna opština izda oko 600 dozvola za gradnju na godišnjem nivou, lokalne samouprave sa BFC certifikatom taj broj podignu za četiri puta – na oko 2.400 dozvola tokom godine.
- Među njima, najveći broj dozvola je prošle godine izdat u Novom Sadu gde je rešeno 15.325 zahteva, a potom slede Kragujevac i Niš sa oko 5.500, odnosno, 4.300 rešenih zahteva. BFC certifikat je značio i manjim sredinama i opštinama za privlačenje investitora, što pokazuje i broj izdatih lokacijskih uslova koji su se u 2023. godini gotovo udvostručili u odnosu na prethodnu godinu u mestima kao što su Lapovo, Paraćin i Ćuprija – navode u NALED-u.
Ističe se da se u BFC opštinama od prvog do poslednjeg zahteva investitor u proseku čeka 108 dana na sve potrebne dozvole, što je više nego dvostruko kraće vreme u odnosu na ostatak Srbije. Najbrže među lokalnim samoupravama su Šabac, Čačak, Ćuprija, Kragujevac i Ruma u kojima ceo postupak bude gotov za nešto više od mesec dana.
U NALEDU- ukazuju da prostora za napredak u procesu izdavanja građevinskih dozvola i dalje ima, jer gotovo tri petine lokalnih samouprava na nivou čitave Srbije (59 odsto), kasni u izdavanju svih dozvola u odnosu na zakonom utvrđene rokove.
Izdavanje upotrebne dozvole je u proseku trajalo devet dana duže nego što je zakonski propisano, dok je prosečan rok za dobijanje građevinske dozvole ostao isti kao i 2022, odnosno 10 radnih dana, u odnosu na propisanih pet.
Izvor: Blic Biznis/P. Vujanac
Centar grada nikako nije smeo da se dozvoli da se prave nove „moderne“ zgrade. Unisten je CAcak.
Zgrade su trebale da se prave u Aveniji, Keju, kraj Avladzinice izmedju Cera i Bolnice i tako ti delovi. Ovako je grad izgubio ono sto je bio, a to nije ponta.
Zato u Srb nije zanimljivo turistima da dodju jer namaju sta da vide. Pogledajte PRag, Bec, Budimpestu, pa nisu bez razloga destinacje, i za vikend i za duze.
Sada je kraj, i Cacak je postao odvratan
Čačak nikad nije lepše izgledao
Da,da. Samo pod uslovom da si član SNS-a
Pricate nebuloze, nigde parking mesta. Kanalizacija je pred kolapsom a vazduh sve gori !
Kako vazduhu nista ne fali sad kad je leto kad je lepo vreme. Sad cu da ti kazem grobaru iz Holandije. Zato sto seljacine iz centra grada pale gume da se greju zimi. Eto zato tada ne valja vazduh.
Kako za koga
U Cacku se najbrze peru pare
U Cacku jos malo pa nece biti zelene povrsine. Tajkunima je sve dozvoleno jer se tale sa vlastima !
Drži se ti Holadnije i socijale. I reci nam da li tvoje mišljenje dele tvoji kandidati Ćalov i Leposavić? Kad bi znao koja advokatska kancelarija ima za klijente mnoge investitore ne bi tako govorio.
Aj mi navedi jednu zgradu u aveniji koja nije ulepsala lice te ulice.Aj mi navedi jednu zgradu u Cacku koja je ugrozila zivote gradjana!
Cacani imaju novca i kupuju stanove ,bar za sada.Kada stane potraznja i mi ce mo zidati po drugim gradovima.