Glumačka radionica Kulturnog centra u Čačku po drugi put na najvećem festivalu dramskog stvaralaštva dece i mladih

0
111

ČAČAK – Nakon prošlogodišnjeg velikog uspeha predstave „Kapetanica Džun Piolfoks“ i nova predstava glumačke radionice „Šećerno kraljevstvo“ svrstana je među šest najboljih dečjih i omladinskih predstava, i predstavljaće Čačak na festivalu u Bečeju, na kom će se igrati predstave iz Srbije, Crne Gore i Hrvatske.

Ovogodišnju selekciju obrazložila je selektorka festivala, rediteljka Jane Maričić.

Početak maja 2023. godine, kada se ova selekcija zaokružuje, ostaće upamćen po neizrecivo bolnom događaju i najvećoj tragediji koja je mogla da zadesi našu decu, naše škole i celu zemlju u njenoj savremenoj istoriji, a svakako u ovih 65 godina, koliko “Majske igre” u Bečeju postoje. Mnogi festivali i kulturni programi, otkazuju se ili odlažu za jesen, iz pijeteta prema žrtvama i njihovim porodicama. I to je jedan od načina da se nekako izrazimo u ovim nedeljama, u kojima su sve reči suvišne ili nedovoljne. Mnogim izvođačima je nezamislivo da stanu na scenu, kao što ni jednom delu publike sigurno da trenutno nije do pozorišta.

S druge strane, dečji dramski studiji i dramske sekcije u školama oduvek su imali primarno pedagošku, a savremeno govoreći i terapijsku funkciju i ulogu u svim našim životima. Moje lično turbulentno odrastanje u Beogradu devedesetih godina, obeleženo mnogim ličnim i društvenim poteškoćama, u velikoj meri je amortizovano upravo bavljenjem pozorištem od mojih najranijih godina, pa i učešćem na “Majskim igrama” daleke 1996. godine. Umetnost je konačna uteha, najnežniji prostor razumevanja i prihvatanja, oslonac koji nudi čak i iluzorno osećanje smisla, onda kada se čini da pred besmislicom sveta iščezava snaga vere i razuma.

Dokaz tome je svih 36 predstava poslatih na konkurs ovogodišnjeg festivala, iz gotovo svih republika bivše Jugoslavije. Svaka od njih dolazi iz autentične potrebe dece i mladih da se izraze, da sebi objasne svet, da se u njega smeste što bezbolnije, ali ne i konformistički. Pored klasične dramske literature, mnoge predstave koriste i tekst koji nastaje tokom samog procesa, pa tako postaju ono što naše institucionalno pozorište danas prepoznaje kao autorski projekat. “Majske igre”, u tom smislu, veran su odraz tendencija profesionalnog teatra ovog regiona, a nama svima još jedna potvrda (ili opomena?) da nas deca i mladi oponašaju i prate, da se na nas ugledaju.

U takmičarsku selekciju ovogodišnjeg festivala ušlo je po šest predstava u obe kategorije.

U kategoriji dečjih predstava:

1. „Ludas Matyi, avagy a ludak jobban tudják“, Színes Szilánkok Diákszínpad iz Novog Sada
2. „Kotlić“, Mala pozorišna radionica Doma kulture „Pivo Karamatijević“ iz Priboja
3. „Mnogo nemira zbog Šekspira“, Dramska sekcija OŠ „Jovan Dučić“ iz Kleka
4. “Šećerno kraljevstvo”, Glumačka radionica Kulturnog centra Čačak
5. “Moja mama kaže”, Škola plesa i scenskih umetnosti Foxy iz Novog Sada
6. „Pinokio“, Dramski studio Kockica iz Siska, Hrvatska

Prethodni članakZaboravljeni sugrađani: Pukovnik Milorad Denić (1882-1972), junak oslobodilačkih ratova
Sledeći članakMonodrama “Dejt“ večeras u Kulturnom centru

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here