
Potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović kaže smo gotovo svakodnevno svedoci koliko je nasilje nad ženama i devojčicama prisutno u društvu u najrazličitijim oblicima.
Od fizičkog, preko seksualnog uznemiravanja i zlostavljanja, do psihičkog i ekonomskog nasilja, navela je ona.
– Stid, sramota, strah od osude okoline, bespomoćnost, strah za sopstvenu i egzistenciju svoje dece često razlozi zašto žene ćute. I umesto da ih svi zajedno ohrabrimo i poručimo da nisu same i da postoje institucije i pojedinci koji će ih razumeti i koji će ih zaštititi, mi slušamo osude žena koje su se osmelile da prijave nasilje. Shvatite, odgovornost za nasilje isključivo je na nasilniku. Uloga medija je veoma važna u ovom procesu, da edukujemo društvo i menjamo razmišljanja, da postanemo svesni koliko je nasilja prisutno i koliko šteti ženama, ali i zajednici u celini – navodi Mihajlovićeva.
Kada žene i devojke odluče da prijave rodno zasnovano nasilje, trebalo bi da im budemo podrška, a ne da ih pitamo zašto nisu prijavile odmah, rekla je ona.
– Jako je važno, kada govorimo o rodno zasnovanom nasilju, da ne osudjujemo žene i devojke i postavljamo im pitanja zašto niste prijavile do sada, šta ste čekale. Kad god se odluče da prijave, trebalo bi da im svi budemo podrška – rekla je Mihajlović.
Prema njenim rečima, država je uradila mnogo na polju rodne ravnopravnosti i borbe protiv nasilja nada ženama, ali da mora još da se radi.
– Unapredili smo zakone i strategije, radimo sa policijskim službenicima, zaposlenima u pravosudju, zdravstvu i socijalnim ustanovama, koji su prošli obuku i imaju pravilnike kako da postupaju u slučajevima nasilja, koji su posebno osetljivi. U odnosu na to kako je bilo, mnogo je bolje, u odnosu na ono što želimo, mora još da se radi – navodi ona.
Mihajlović je dodala i da s jedne strane postoji zakonodavni okvir, ali da sa druge strane svi moraju više da rade na borbi protiv stereotipa i predrasuda.
Analize, prema njenim rečima, pokazuju da svaka treća žena trpi neki vid nasilja, koje nije samo fizičko, nego je još učestalije psihičko nasilje.
– Moramo da se borimo protiv stereotipa, jer ovo nije pitanje kulture i običaja, kao što ni dečji brakovi u romskoj zajednici nisu običaj. Moja poruka svim ženama je – niste same. Znam da je proces mukotrpan, ali postoji mnogo mogućnosti da se iz tog pakla izadje – rekla je Mihajlović.
TEKST JE NASTAO U OKVIRU MEDIJSKOG PROJEKTA “PORODIČNO NASILJE – VELIKI DRUŠTVENI PROBLEM“, KOJI SUFINANSIRA GRAD ČAČAK U OKVIRU PROJEKTA ZA OSTVARIVANJE JAVNOG INTERESA U OBLASTI JAVNOG INFORMISANJA
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Portal Morava info zadržava pravo da, ukoliko ih proceni kao neumesne, skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Portal Morava info nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za skraćivanje komentara i njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera, i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.