Neka deca, naročito mlađeg uzrasta, nemaju adekvatan uvid u sopstveno ponašanje i, nažalost, sve češće posežu za nekom vrstom vršnjačkog nasilja.
Najveći broj slučajeva vršnjačkog nasilja kada je u pitanju područje škole događa se u školskom dvorištu za vreme odmora. Devet odsto čačanskih učenika odgovororilo je da je imalo neprijatnosti od strane vršnjaka upravo na tom mestu.
Pokušaji nasilja potom su najučestaliji u učionici kada je nastavnik odsutan (6,9 odsto), na putu od škole do kuće i obratno (6,7) i u sportskoj sali ili svlačionici (6,1 odsto).
Najmanje slučajeva vršnjačkog nasilja zabeleženo je na sportskom igralištu i u toaletu.
– Cilj preventivnih aktivnosti u školi mora da bude jačanje sistema nadzora nad decom od strane odraslih, bolje uspostavljanje dežurstava zaposlenih, kao i ukoliko postoji mogućnost, uvođenje video nadzora. Posebnu pažnju treba da obrate zaposleni u OŠ, jer su po analizama učenici iz OŠ manje bezbedni od srednjoškolaca – kaže čačanska sociološkinja Rada Karanac.
U gotovo svakoj čačanskoj osnovnoj školi postoji grupica problematičnih dečaka od kojih ostala deca strahuju, pošto ih maltretiraju, uzimaju im novac, a u nekim slučajevima i prisiljavaju da kradu za njih.
– Jednog dana sin koji ide u peti razred vratio se iz škole sav uplakan i rekao nam da ga trojica osmaka danima maltretiraju, uzimaju mu novac za užinu i traže da im donese još para, jer će u suprotnom dobiti batine. Otišao sam u školu da se oči u oči sretnem sa dečakom koji važi za predvodnika grupe. Kada sam ga pronašao i pitao ga zašto je pretio mom sinu, samo što nije skočio da se pobije sa mnom. Nikakvog straha nije imao, niti je ijednog trenutku pokazao da ima bilo kakvog poštovanja prema starijem. Pošto sam mu rekao to što sam imao, otišao sam, ali sam i dalje bio u šokiran drskim nastupom tog četrnaestogodišnjaka – priča Miodrag Pantović.
Iako imaju tek 13 ili 14 godina, tek stasale kabadahije trude se da budu uočljivi i prepoznatljivi. Neki od njih već su tetovirani, skloni su alkoholu i drogama, vole da se tuku i ne prezaju ni od čega. Postaju sve bezobzirniji i seju strah u pojedinim gradskim kvartovima. Iz jedne prodavnice u blizini škole ’’Filip Filipović’’ trojica dečaka pokušala su da kradu usred dana.
– Oko pola pet su došli i počeli da se domunđavaju dok je jedan od njih pokušao da me zagovara. Videla sam da su ukrali nekoliko stvari, a kada sam ih upozorila da to ne rade izvadili su na mene šrafciger. Zaledila sam se od straha. Kada radim u večernjoj smeni kao da stojim na iglama jer se plašim da mogu da naiđu – priča nam prodavačica Marija.
Nastavnici više čačanskih škola sa kojima smo razgovarali kažu da roditelji čija deca doživljavaju neprijatnostu u školi i van nje podozrevaju da prijave nasilnike iz straha da bi mogli da se osvete njihovoj deci. Tako se, smatraju oni, stvara privid da je maloletnih delikvenata i dela koje oni počine sve manje.
Izvor: Morava info