NTP Čačak deo nove mreže inovacionih lidera Srbije koja povezuje nauku i privredu

0
249

ČAČAK – Srbija je dobila svoju prvu generaciju inolidera – istaknutih predstavnika inovacionog i akademskog sektora koji će svojim znanjem, iskustvom i institucionalnim kapacitetima doprineti daljem razvoju nacionalnog inovacionog ekosistema i snažnijem povezivanju nauke i privrede, saopštio je danas NALED.

Prvu generaciju inolidera čine predstavnici Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja, Fakulteta organizacionih nauka (FON), NALED-a, BIO4, Fonda za inovacionu delatnost, zatim NTP Beograd, NTP Čačak, NTP Niš i NTP Novi Sad, RISC-a Novi Pazar i RISC-a Zubin Potok, Inovacionih inkubatora sa Univerziteta u Kragujevcu, Fakulteta za turizam i ugostiteljstvo i Fabrike za inovacija.

Državna sekretarka u Ministarstvu nauke i tehnološkog razvoja Marija Gnjatović rekla je da je važno da se kapaciteti i znanja unapređuju.

  • Svi smo na istom putu da unapredimo inovacioni sektor, važno je da radimo zajedno i sarađujemo. Važno je da unapređujemo kapacitete i znanja, te se nadam da će prvi inolideri širiti znanja dalje – istakla je Gnjatovićeva.

Ona je najavila da će biti raspisan program Fonda za nauku koji će se odnositi na saradnju nauke i privrede.

Dekan FON-a Marko Mihić rekao je da taj projekat jača inovacione kapacitete Srbije, povezujući međunarodnu ekspertizu sa potrebama domaćeg ekosistema i osnažujući ljude koji će imati ključnu ulogu u njegovom daljem razvoju.

Izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović istakla je da su inolideri mnogo više od polaznika jednog programa.

  • Inovacioni lideri su nosioci promene, koji će prenositi znanje, pokretati inicijative i jačati kulturu inovacija u Srbiji. Cilj je izgradnja mreže lidera koji dugoročno razvijaju efikasan i povezan inovacioni sistem – zaključila je Jovanovićeva.

Delegacija inovacionih lidera iz Srbije posetila je Minhen kroz program TUM International, kako bi jačala kapacitete i prenosila evropske prakse u inovacijama i preduzetništvu.

Kako je navedeno, upoznali su se sa startap ekosistemima, transferom tehnologije i saradnjom univerziteta i industrije, posebno kroz iskustva UnternehmerTUM, i stekli uvid u održiv inovacioni ekosistem.

Poseta, kao i ostale aktivnosti, realizovane su u okviru programa Innoleaders Serbia, finansiranog od Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Srbije, koji sprovodi FON, TUM International i NALED, sa ciljem jačanja inovacionih institucija i povezivanja sa međunarodnim centrima izvrsnosti.

Izvršna direktorka TUM International Friderike Hetinger rekla je da ekosistem inovacija u Srbiji u najboljim i najjačim rukama.

  • Inovacija zahteva tehničku izvrsnost, zajedničku kulturu, kulturnu i institucionalnu saradnju, a InnoLeader Serbia pruža upravo to. Već ste implementirali ideje u praksu, ostvarili uticaj i nastavili da ga širite, uspostavili zajednički jezik i tako izgradili neverovatnu mrežu koja služi, naravno, Srbiji, ali i celoj Evropi – rekla je Hetinger.

Inovacioni lideri u Srbiji su Adam Đurđević, Irena Đorđević Šušić, Slavica Cicvarić Kostić, Teodora Ilić, Nemanja Jovičić, Saša Lazović, Marija Milić.

Među liderima su i Vukica Maričić, Tadej Kurepa, Milan Okanović, Mirko Pešić, Šemsudin Plojović, Milan Ranđelović, Vladimir Senić, Slađana Stešević, Mlađan Stojanović, Ivan Todorović, Vladimir Todorović i Dušan Vulović.

Kako je istaknuto, nakon rada sa liderima, sledi realizacija obuka za posrednike znanja i specijaliste, koji će biti zaduženi za sprovođenje strateških pravaca delovanja unutar inovacionih organizacija.

Izvor: Tanjug

Prethodni članakPoljoprivrednici nisu postigli dogovor sa državom, ali blokade puteva okončane
Sledeći članakBorac u petak protiv Beča, za osnovce i srednjoškolce besplatan ulaz u Halu kraj Morave

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here