ČAČAK – Odbornici Skupštine grada Čačka danas su raspravljali lokalnom budžetu za 2024. godinu, koji je projektovan na 8,82 milijarde dinara ili nešto više od 75 miliona evra.
Odbornici vladajuće koalicije naglasili su da se radi o rekordnom iznosu gradskog budžeta, a ocenjeno je da će on biti investicioni i socijalno odgovoran.
S druge strane, predstavnici opozicije ukazivali su na, kako su ocenili, izuzetno visok deficit budžeta od 1,02 milijarde dinara.
- Od Ministarstva finansija dobili smo saglasnost za budžetski deficit veći od 10 odsto projektovanog budžeta, on konkretno iznosi 16,6 odsto, i tu smo jasno definisali projekciju prihoda u 2024. godini i projekciju kredita i za koje namene će ta kreditna linija biti korišćena. Faktori koji su uzeti u projekciji prihoda su povećane zarade u javnom i privatnom sektoru, pa projektovani prihod po osnovu poreza na zarade iznosi 4,05 milijardi dinara – rekao je načelnik Gradske uprave za finansije Zoran Todosijević.
On je precizirao da će se ove godine grad kreditno zadužiti za 816 miliona dinara, od čega će najviše – 410 miliona dinara, biti iskorišćeno za prvu fazu izgradnje zatvorenog bazena.
- Osim toga, kada su kapitalne investicije u pitanju, počinje izgradnja fiskulturne sale čačanske Gimnazije, kao i sale škole u Trnavi, poslednje na teritoriji grada koja nema svoju fiskulturnu salu. Takođe, potpisan je ugovor o izgradnji crpne stanice u Ljubiću – naveo je Todosijević.
Zorica Knežević iz Nove Srbije naglasila je da je deficit od 1,02 milijarde na ivici zakonskog deficita. Ona je ocenila i da je Čačak prezadužen grad.
- Jedina ozbiljna kapitalna investicija u budžetu, jedini veliki zalogaj je izgradnja zatvorenog bazena i izgradnja crpne stanice. Najveći deo novca opet će ići na stalne troškove, usluge po ugovoru, specijalizovane usluge… Izdvajanje za poljoprivredu od 96 miliona dinara veoma je malo. Presedan svih presedana je da je za gradsko pravobranilaštvo opredeljeno270 miliona dinara, od toga je 250 miliona samo na novčane kazne i penale po sudskim izvršenjima – navela je Knežević.
Njen stranački kolega Miloš Marić osvrnuo se na stavku o prodaji gradskog zemljišta, od koje grad treba da prihoduje 417 miliona dinara i kreditno zaduživanje od 816 miliona.
- To samo pokazuje gde je danas grad Čačak. Svaki domaćin zna da je svako kome se bitisanje zasniva na prodaji imovine i zaduživanju osuđen na neuspeh – istakao je Marić.
Pomoćnik gradonačelnika za društvene delatnosti Miroslav Petković podsetio je da je budžet za 2016. godinu iznosio 3,6 milijardi dinara, odnosno 30 miliona evra.
- Danas je on više od 75 miliona evra, a već vidim da će on za četiri godine biti preko 100 miliona evra. Budžet jednog grada je pre svega politički dokument koji opredeljuje u kom pravcu se krećemo u narednoj godini i narednim godinama. I zato smo u proteklih sedam godina izgradili 500 kilometara lokalnih puteva, izgradili bulevare, mostove, biblioteku, uradili vrtiće, renovirali odmaralište u Ulcinju i završili hiljadu drugih stvari kako bismo mogli da lje da se razvijamo. Čačak nikada nije bio i neće biti palanka – naglasio je Petković.
Odbornici su usvojili budžet u načelu, a konačnu odluku o ovom dokumentu daće u petak u danu za glasanje.
Izvor: Morava info