ČAČAK – Iako je prirodno stanište orlova belorepana u Srbiji na području Vojvodine, tačnije u šumama uz reke Tisu, Dunav i Tamiš, ova ptica poslednjih par godina se može videti i u Ovčarsko-kablarskoj klisuri.
Orlovi belorepani spadaju među najveće ptice grabljivice, sa rasponom krila i do 180 centimetara, koje stručnjaci još nazivaju top predatorima i moćnim liderima staništa u kojima žive.
– Na području jezera Međuvršje ga pratimo već dve godine i u gnezdećem periodu i pretpostavljamo da se negde skriva na obroncima Ovčara i Kablara. To smatraju i naši vodeći ornitolozi, koji su mišljenja da tu mora postojati njegovo gnezdo, koje mi do sada nismo pronašli – rekao je agenciji MNA predsednik Skupštine društva ljubitelja ptica i prirode “Sove na oprezu Zoran Rajičić.
Smatra da su za pronalazak gnezda potrebni određeni resursi koje oni trenutno nemaju.
– Treba tu danima i danima praviti čeke da bismo videli gde on to odlazi i da onda procenimo i kažemo tu bi možda moglo biti gnezdo – rekao je Rajičić.
Otežavajuća okolnost je i ta što orlovi belorepani, u Ovčarsko-kablarskoj klisuri, nikada nisu mogli da se vide u paru.
– Uvek smo videli jednu pticu. Našem vodećem ornitologu za ptice grabljivice Ištvanu Hamu poslali smo snimke i fotografije kako bi mogao da utvrdi da li je reč o mužijaku ili ženki. U konkretnom slučaju bila je ženka – naveo je Rajičić.
Članovi udruženja su tokom zime bili angažovani i na brojanju ptica duž Zapadne Morave, njenim pritokama i jezerima u okruženju.
Na području Čačka, u toku Zapadne Morave, popisano je 28 vrsta ptica, od kojih neke prvi put.
U Srbiji se godišnje popiše između 200.000 i 400.000 ptica.
Izvor: MNA