Otvorena izložba akvarela “Kule i gradine“ Duška Miloševića

0
451

ČAČAK – Izložba akvarela „Kule i gradine” autora Duška Miloševića otvorena je 4. marta u Galeriji Gradske biblioteke „Vladislav Petković Dis”. U programu otvaranja učestvovali su autor, arhitekta Dragan Živković, dok su za muziku bili zaduženi Dragoljub Dude Lukić i Boris Kapetanović.

Duško Milošević je arhitekta, slikar i pisac, tj. „pišući i slikajući arhitekta”, kako sam za sebe voli da kaže. Objavio je nekoliko knjiga: „Moj rečnik čačanskih pojmova”, „Balkanske sitnice”, „Muke po Radošu”, „Naš rođak Fejso” i „Kule i gradine, kratke priče i podugački akvareli”. Slikanjem se bavi duže od 30 godina, najviše tehnikom akvarela i akvagrafije. Izlagao je na nekoliko grupnih i 11 samostalnih izložbi, a postavka u Galeriji Biblioteke sadrži 20 akvarela velikog formata: 16 kula i 4 gradine.

U dugom nizu godina nastajale su prvo Gradine kao odraz autorovog osnovnog arhitektonskog obrazovanja, kroz formu slaganja arhitektonskih elemenata u potpuno imaginarnom likovnom iskazu. Kule su se nadovezale na Gradine, ali sa idejom da se ispriča konkretna likovno-arhitektonska priča vezana za naše podneblje, istoriju, graditeljsku tradiciju ili zaslužne ličnosti poput Svetog Save, Dobrila Nenadića, Vladislava Petkovića Disa i dr.

Milošević je u svom obraćanju zahvalio Čačanima i Gradskoj biblioteci u kojoj se već oseća kao domaćin, jer će i njegova „Disova kula” nakon zatvaranja izložbe krasiti Disovo zdanje.

Izložbu je otvorio arhitekta Dragan Živković. On je u svom obraćanju podsetio da simbol kule nalazimo još u starozavetnoj paraboli o ljudskoj oholosti koja je ispričana kroz priču o gradnji, a da pojam gradina pored zaraslih ruševina označava i bašte, vrtove, one dragocene prostore u kojima „cveta i raste čista, nepatvorena lepota”.

Svi smo, bar jednom u životu, sanjali, zamišljali, pa zatim pokušavali da nacrtamo grad, kulu – utočište lepote po sopstvenom izboru, ili još lepše gradinu, vrt – sliku raja iz koga ne možemo biti isterani – rekao je Živković i dodao:

Svojih pedesetak takvih rajskih bašti do danas stvorenih Duško Milošević nam je ovde nesebično ponudio kao vrstu Bezbednih kuća, neophodnih da u njihovoj toplini pokušamo da povratimo, moguće izgubljeno samopouzdanje i poverenje u budućnost grada i sebe u njemu.

Izložba će za sve zainteresovane posetioce biti otvorena do 21. marta.

Izvor: Gradska biblioteka Čačak

Prethodni članakNazire se protivnik Borca u polufinalu plej-ofa ABA2 lige
Sledeći članakGrađani mogu da izvrše uvid u birački spisak u Gradskoj upravi

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here