Pantović: Stari sistem u Beljini radi punim kapacitetom, ali ne može da nadomesti gubitak vode sa Rzava

23
4723
Foto: Miloš Lukić

ČAČAK – Stari sistem za vodosnabdevanje Čačka u Beljini radi punim kapacitetom, ali ne može da nadomesti gubitak vode iz sistema Rzav, izjavio je direktor JKP “Vodovod“ Zoran Pantović.

On je nakon sednice Štaba za vanredne situacije govorio o trenutnoj situaciji sa vodosnabdevanjem u gradu nakon havarije na magistralnom cevovodu.

  • Građani znaju da smo do 1993. godine imali jedan sistem vodosnabdevanja, odnosno sistem Beljina. Tada je taj sistem mogao da daje 400 litara u sekundi. Od kada je grad priključen na sistem Rzav, koristi se maksimalna količina vode sa tog sistema. Naš stari sistem sada radi maksimalnim kapacitetom, što je nešto više od 100 litara u sekundi. To je dovoljno leti kada postoje restrikcije i kada voda stiže sa Rzava, ali kada vam ne dolazi 80 odsto potrebne vode, tih 100 litara nije dovoljno – rekao je Pantović.

On je naglasio da je voda iz sistema Beljina ispravna za piće i da se koristi za punjenje cisterni i snabdevanje prioritetnih korisnika, ali da taj sistem ne može u potpunosti da zameni Rzav.

Pantović je objasnio da je do problema došlo nakon velike havarije na magistralnom cevovodu prečnika 1.200 milimetara, podsetivši da je slična situacija pogodila Čačak i okolne gradove i 2000. godine.

  • U trenutku kada je zatvorena voda zbog pucanja cevi, od potrebnih 440 litara u sekundi za grad Čačak, čak 385 litara dolazilo je sa sistema Rzav. Tih 385 litara za pola sata do sat vremena palo je na nulu – naveo je direktor “Vodovoda“.

Dodao je da građani nisu odmah ostali bez vode jer grad raspolaže sa 50 rezervoara, pa su pojedini delovi sistema još imali određene količine vode.

  • Postoje podsistemi koji još imaju vodu, poput Rožaca, Vidove i Trepče. Najveći problem je u gradskom području, jer najveća količina vode ide ka rezervoarima Ljubić i Pridvorica, gde je dotok praktično sa 370 litara u sekundi pao na nulu – rekao je Pantović.

On je istakao da se ne radi o planskim restrikcijama, već o vanrednoj situaciji izazvanoj havarijom na magistralnom cevovodu.

  • Ovo nije pucanje cevi na sistemu vodosnabdevanja grada Čačka, već havarija na magistralnom cevovodu, zbog čega voda uopšte nije dolazila do grada. Zato je i proglašena vanredna situacija, koja je u rangu elementarne nepogode poput suše, poplave ili zemljotresa – naglasio je Pantović.

Prema njegovim rečima, očekuje se da kvar bude saniran tokom dana, nakon čega bi u večernjim satima trebalo da počne punjenje cevovoda.

  • Nadam se da će svi radovi biti završeni kako je planirano i da će voda tokom večeri krenuti prema gradu Čačku, a u jutarnjim satima biti u sistemu – rekao je direktor JKP “Vodovod“ Čačak.

Izvor: Morava info

Prethodni članakSanacija magistralnog cevovoda u Gorobilju pri kraju, voda se očekuje tokom noći
Sledeći članakPočelo punjenje sistema, tehnička voda stiže tokom noći

23 KOMENTARA

  1. Bože dragi pomozi.Kakav problem gradjani u 21 veku u SRBIJI imaju?U Holandiji za 30 godina možda da je jedan dan nestalo struje ostalo je sve funkcionisalo kao po loju.Šta je u glavama ljudi koji su na odgovornim radnim mestima i funkcija?

  2. Pantoviću, ti si bio pošten čovek.Zašo si sebi dozvolio da ti se građani smeju zbog priče gde sam sem sebe demantuješ u priči od pet rečenica.

  3. Kako su gradjani imali tehničku vodu prosle godine kada je isto bila havarija????
    Da Vas podsetim bilo je u vrelom letnjem periodu???

  4. Stari sistem je imao svoje faze rada. Sve faze u punom kapacitetu davale su ukupnu količinu vode od oko 400l
    Postoji vodna dozvola, po kojoj mora da se radi.
    Stara fabrika vode je ugašena, a aktivno je samo podzemlje u Beljini i Prijevoru. Strategija je Rzav. Alternativa sopstbena proizvodnja. Kapacitet sopstvene proizvodnje nije dovoljan za grad. Prosto.

  5. Ha, ha, ha kad se neko potpiše sa GRADSKI LIK, odmah znaš da čovek ima komplekse, a još Ćaci sa komplksima, gde ćeš goru kombinaciju. Izgleda da je povukao na predsednika, tako i onaj ne može da smisli da je neko pametniji od njega.

  6. NARA DASE CEVOVODI U SVETU U SVETU VODE U DE CEVI DO POTROSAĆA DA JEDNA UVEK DOSTAVLJA VODU U BAR 50% PROTOKA .
    DECA KOJIMO ZAMENIMO PELENE STARI. LJUDI BOLESNI PA I ZDRAVI KOJIMASU TAOLETINA SPRATU DALIĆEMO BITI ZARAZENI. ZATO PLANIRAJTE PARALELNI CEVOVOD ZA SNADBEVANJA GRADOVA A OVO DALIJE DIVERZIJA ILI LOŠ MATERIJAL NEKA ISPITAJU STRUČNJACI .

  7. Direktor iz moralne odgovornosti treba da podnese ostavku, ne zbog kvara, plaćen je da predvidi i predupredi mogućnost kvara i obezbedi alternativu za takve situacije. Ali kod nas se direktor postavlja da bi primao platu, pravio kombinacije za sebe i svoje bližnje. Šta ako se desi ovakva situacija u narednom periodu, na nekom drugom mestu, opet bez vode, sa 14 cisterni na 80 hiljada stanovnika. Kvar nije elemenatarna nepogoda kao suša, kvarovi se dešavaju, ali alternativa mora biti spremana.

    • Jedino Milana Tarota da postave na mesto direktora. Trenutno jedino mesto na kome je strucan covek na mestu direktora je vodovod i ti bi da se i to zameni. Majko mila!

        • Šta je rečeno? Da će vodovod ostaviti u kolapsu ili da naslednik neće znati da radi. Vodovod je nastao pre više od pola veka, neko ga je vodio i ranije, a vodiće ga i u narednom periodu. Voda će biti strateški proizvod, ako budemo normalni, nećemo dozvoliti da se prodaju izvorišta. Srbi uzmite se u pamet, ne živi ova zemlja samo u našem dobu, ostaju i naredne generacije. Šta ćemo im ostaviti osim haosa?

    • Što se tiče moralne odgovornosti mogao bi ti da odeš na lečenje zbog moralne odgovornosti. Panto je jedini pošten direktor od svih direktora javnih preduzeća a uz to još i izuzetan stručnjak. A svaki put dobija na još većem značaju kad ga ovakve moralne spodobe napadaju.

    • Kako je mogao prošlo leto? Restrikcije su bile u G.Milanovcu, Lučanima… Čačak je imao vodu tokom celog leta. Lažu zbog sistema, a i sami ispaštaju zbog svoje laži. Alternativne izvore treba održavati, službenici u JKP Vodovod se ponašaju kao je to privatna firma, samo gledaju kako privatno mogu da izvuku neki profit, a za opšte dobro kako bude.

    • Samo si ti glup ,nekulruran ćaci. Niko ne optužuje Panta. Uostalom sns bagra ga je ucenila da tera ljude na mitinge,pa je dao ostabku i vec godinu dana je u funkciji vd

  8. Koliko kosta da se osposobi Beljina, da bude operativna u ovakvim situacijama? Evo ja sam spreman svaki mesec od plate da odvajam koliko god je potrebno, da se to stavi u funkciju. Koliko kosta grad na ivici kolapsa, infekcije, bolestine..?

  9. „Građani znaju da smo do 1993. godine imali jedan sistem vodosnabdevanja, odnosno sistem Beljina. Tada je taj sistem mogao da daje 400 litara u sekundi. Od kada je grad priključen na sistem Rzav, koristi se maksimalna količina vode sa tog sistema. Naš stari sistem sada radi maksimalnim kapacitetom, što je nešto više od 100 litara u sekundi.“- reče direktor.

    Zorane kontradiktoran si samom sebi! Jel’ kapacitet vodozahvata u Beljini 400 ili 100 litara u sekundi?
    Kada ćemo se opametiti i zašto ne?!

      • Dabome, nekada je bio osvetljen noću i opasan ogradom sa sve bodljikavom žicom jer je to objekat od STRATEŠKOG značaja, između ostalog, i za odbranu zemlje! Ali mi smo se oslonili na Rzav, pa svake druge godine imamo restrikcije jer je tako pametnije!

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here