Epidemiolog Radovanović: Moguće da je virus korona u februaru neprepoznat cirkulisao u populaciji

0
2027

ČAČAK – Zoran Radovanović bio je redovan profesor epidemiologije na medicinskim fakultetima u Beogradu (do 2000. godine) i Kuvajtu (do 2007. godine).

Predavao je ili ispitivao na više univerziteta u zemlji i inostranstvu.

Objavio je oko 300 naučno-stručnih radova, uključujući tridesetak monografija. Napisao je i uredio sve domaće postdiplomske i skoro sve dodiplomske udžbenike iz svoje oblasti.

Dobitnik je većeg broja priznanja i nagrada za naučni rad u Srbiji, zemljama bivše Jugoslavije, Češkoj, Slovačkoj, SAD, Kuvajtu, Pakistanu…

Bio je recenzent dvostrukog broja međunarodnih naučnih časopisa i urednik jednog od njih.
Konsultant je Univerziteta Harvard iz SAD za ispitivanje narodnog (javnog) zdravlja na Bliskom istoku.

U izdanju “Arhipelaga“ objavljena je Radovanovićeva knjiga “Grip” (2010).

Jedan je od naših najistaknutijih stručnjaka i epidemiologa, živi u Beogradu, a za čačanski portal Kablarnet odgovorio je na nekoliko pitanja u vezi sa virusom korona (SARS – CoV – 2) i bolešću kovid-19.

Da li su u Srbiji preduzete sve potrebne mere kada je virus korona u pitanju? Evidentno je da svi naši lekari, na vreme, nisu dobili osnovna sredstva za zaštitu.

Jesu preduzete mere, ali sa znatnim zakašnjenjem. Mi smo, kad se ceo svet ozbiljno pripremao, održali onu smehotresnu konferenciju za štampu 26. februara, kad su se i predsednik Srbije i neki njegovi saradnici sprdali sa novom bolešću. Događaji su već posle desetak dana ukazali na njihovu kratkovidost – ističe na početku prof. Radovanović i dodaje:

Naravno da lekari i sestre na početku nisu imali odgovarajuću zaštitu. Oni su se žalili svojim sindikalnim vođama i novinarima, ali su sindikalci ignorisani, a novinari hapšeni zbog širenja navodnih lažnih vesti. Na istinu ukazuje podatak da je danas svaka sedma zaražena osoba u Srbiji zdravstveni radnik.

Krajem januara i tokom februara veliki broj prijatelja nam se požalilo na tegobe, opisivali su ih kao nikad gore i povezivali su ih sa sezonskim gripom. Čak su i mlađe osobe završavale u bolnici. Da li je moguće da se još tada pojavio virus kovid-19?

Tokom prva dva meseca ove godine bilo je puno obolelih od gripa i njemu sličnih oboljenja disajnih puteva. Malo je verovatno da nam je virus prenet već krajem januara, ali je moguće da je narednog meseca neprepoznat cirkulisao u populaciji – istakao je dr Radovanović.

Izvor: Kablarnet

Prethodni članakVeliki broj vernika u porti čačanske crkve, izneta plaštanica i služeno Hristovo opelo (FOTO)
Sledeći članakŠarčević: Sledeće nedelje onlajn proba male mature, važno da učenicima niko ne pomaže

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here