Prvi privatni rudnik na Rudniku, dve decenije kasnije

8
1655
Foto: Contango

GORNJI MILANOVAC, RUDNIK – Posle dve decenije od privatizacije, u rudniku kod Gornjeg Milanovca zaposleno je više od 450 radnika. Iako su u ovoj godini formirali tim mladih školovanih radnika, stalno je otvoren konkurs za radno mesto pomoćnika rudara.

Na posao u rudarske jame i proizvodne pogone rudnika kod Gornjeg Milanovca iz varošice Rudnik dolazi više od 20 odsto zaposlenih, a dosta radnika je iz Čačka, Ljiga i drugih okolnih mesta.

U poslednje vreme, spas je stigao i iz Bosilegrada, odakle su uposlili 14 rudara, a novoformirani tim stručnjaka prosečno ima od 30 do 35 godina.

  • Posao je jako dinamičan. Nijedan dan nije isti i to je nešto što je dobro u ovom poslu, izazovno. Imamo dobru saradnju sa starijim kolegama, koji nam prenose njihova iskustva. Njima prenosimo nova znanja i tehnologije. Svi zasad lepo sarađujemo – kaže Marko Mladenović, upravnik rudnika.

U rudniku na istoimenoj planini, ove godine proizvedeno je 286.000 tona rude i oko 15.000 tona koncentrata olova cinka i bakra.

Maksimalno rade sa postojećim kapacitetima, a zbog velike potražnje za proizvodima i koncentratima posla bi bilo i više.

  • Kada ta rudna tela budu iscrpljena koja su velika, bogata i zahtevaju moderne mehanizacije, onda moramo ponovo da se vraćamo na ono što je bilo pre pet šest godina, a to su manja rudna tela i gradilišta koja traže veći broj zaposlenih – kaže Aco Ilić, generalni direktor “Rudnik i flotacija“.

Bez obzira na brojne prepreke, godišnji plan realizacije poslova je ispunjen, a i u sledećoj godini planiraju investicije pre svega u istražne, pripremne radove, ali i kupovinu novih mašina i angažovanje većeg broja radnika.

  • Mislim da će godina 2025. biti još uspešnija. Ako cene metala na svetskom tržištu, a vezani smo direktno za te cene, ostanu ovakve kakve su, smanjićemo troškove proizvodnje – navodi Ivan Komatina, direktor preduzeća “Kontango“.

Rudnih rezervi ima za dugogodišnje rudarenja na Rudniku, u rudniku koji je 2004. godine postao je prvi privatni rudnik sa podzemnom eksploatacijom posle Drugog svetskog rata.

Izvor: RTS

Prethodni članakOvo su ključne stavke na koje će biti utrošena sredstva iz budžeta grada za 2025. godinu
Sledeći članakČačanska kompanija “Uspon“ najinkluzivniji poslodavac u 2024. godini

8 KOMENTARA

  1. Najjaci su mi ovi sto brane rudnike,ja sam isto rudar, zlo zla je to. Braniti rudarstvo nekim debilnim definicijama kao sto su biodiverzitet,zeleni rudnik i sl. je po meni isto kao kad su SS vojnici ubijali decu po logorima pa onda rekli nemojte slikati ostacemo bez posl

  2. Ne dajte to u javnost, jer ako cuju Cuta i Bralovicka ode sve u pm. Oni su rekli da nema rudarenja u Srbiji. Zato vodite racuna sta objavljujete. Ostadosmo bez posla.

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here