“Stranci privilegovani, od domaćih firmi subvencije dobijaju samo oni bliski vlasti“

2
274

Predsednik kluba “Privrednik“ Zoran Drakulić upozorio je da sam podatak da su strani investitori u Srbiji dobili 14,5 puta više subvencija od domaćih, sve govori.

Takođe, kako je rekao, i taj mali deo domaćih firmi koje su dobile subvencije su kompanije bliske vlasti i to je veliki problem.

On je istakao da u “Privredniku“ postoje dva-tri vlasnika kompanija koji planiraju po milijardu evra u narednom periodu, ali da u Srbiji, zahvaljujući politici subvencija strancima, imaju nelojalnu konkurenciju.

Mi nismo tražili subvencije, ali kad vidimo da strane kompanije dobijaju 180.000-200.000 evra po radnom mestu, onda to nije u redu – konstatovao je Drakulić.

Kao primer on je naveo domaću fabriku nameštaja u Jagodini, gde je onda dovedena strana kompanija sa istim proizvodnim programom, koja dobije besplatno zemljište i subvencije po zaposlenom radniku.

To je nelojalna konkurencija, a takvih primera ima na stotine – rekao je.

Profesor Ekonomskog fakulteta Milojko Arsić naglasio je da su strane investicije za Srbiju bile važne u jednom periodu, ali da je važno videti ulaže li se u industriju ili u tržne centre, poslovne prostore i stanove. Kako je objasnio, ta druga vrsta investicija ne doprinosi razvoju privrede i zato je važno što veći broj investicija privući u industriju, poljoprivredu i IT sektor.

Generalno, strane investicije su dobrodošle, ali problem je što imaju povoljnije uslove u odnosu na domaće, koje su suočene sa raznim administrativnim preprekama, reketiranjem, a postoje i privilegovani biznismeni bliski vlasti. Da bi se privreda dugoročno razvijala, mora da se osloni na sopstvene snage, ne na strane investitore – zaključio je Arsić.

Ovako govore privrednici i ekonomisti, dok, za razliku od njih, predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić tvrdi da se „danas više ne govori da je Srbija zemlja jeftine radne snage i onih koji vuku kablove“.

Danas se više ne govori da je Srbija zemlja jeftine radne snage. Danas se u Srbiju dolazi i sa Srbijom sarađuje, zbog inžinjerske izvrsnosti, posvećenosti, znanja i kreativnosti naših ljudi, zbog izvanrednih uspeha koje naši razvojni timovi prave u međunarodnoj konkurenciji – kazala je Brnabić.

Izvor: FoNet, 021

Prethodni članakUličnom izložbom u centru Čačka danas se obeležava 60 godina od osnivanja Umetničke galerije “Nadežda Petrović“
Sledeći članakUskoro moguć početak vakcinacije dece u Srbiji, čeka se na odobrenje “Fajzerove“ vakcine

2 KOMENTARA

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here